Wspomnienia naocznego świadka

Okładka książki Wspomnienia naocznego świadka
Anna Potocka - Wąsowiczowa Wydawnictwo: Wydawnictwo MG biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Mémoires de la comtesse de Potocka
Wydawnictwo MG
2010-01-01
2010-01-01
978-83-61297-38-3
kronika fakty historia

więcej Więcej

Moim zdaniem to naprawdę dobry pamiętnik żyjącej w burzliwych czasach kobiety. Obrazuje życie elity społeczeństwa i ich życie codzienne. Jeśli ktoś liczy na głębokie refleksje związane z polityką porozbiorwa, to musi szukać innego źródła, gdyż Anetka wspomina o nich tylko pobieżnie.

Interesujące wspomnienia z przełomu XVIII i XIX wieku, dużo szczegółowych informacji z ceremoniału i życia elit w tamtych czasach na tle wielkich wydarzeń epoki. Po lekturze jestem nieco rozczarowany, liczyłem na więcej informacji o Warszawie, ks. Poniatowskim, Kostce Potockim czy Wilanowie.

Fajne, bardzo fajne ale nie wybitne. Zawsze lubiłem wspomnienia kobiet, zwłaszcza te z serii Pamiętniki Kobiet. Pokazują zazwyczaj dużo bardziej realny świat niż to z czym mamy do czynienia na co dzień w historii a i zwykle są bardziej otwarte w sprawach obyczajowych (jak np seks) i to mimo niemal zawsze zastrzeganej pobożności. Autorka miała okazję poznać wielkich tego...

Wspomnienia Anetki Potockiej będą wspaniałą lekturą dla wszystkich tych, którzy chcieliby posłuchać o życiu w epoce napoleońskiej z bezpośredniego i bardzo dobrze poinformowanego źródła.

• XIX wiek
  • Historia Polski
  • Biografie, wspomnienia
  • 2012
  • Mam - ebook
  • Historia
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Wspomnienia naocznego świadka