Z Archiwum X: Zły znak

Okładka książki Z Archiwum X: Zły znak Easton Royce
Okładka książki Z Archiwum X: Zły znak
Easton Royce Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Z Archiwum X (tom 3) fantasy, science fiction
Z Archiwum X (tom 3)
The X-Files #3: Bad Sign
Da Capo
1997-01-01
1997-01-01
Eryk Zieliński
Fox Mulder Dana Scully Z Archiwum X

Zdecydowanie lepsze od zielonej serii, ale to wciąż tylko mierne opisanie odcinka (S03E13). Ale to przynajmniej da się czytać.

"Zły znak" to trzeci tom czerwonej serii książek powstałych na kanwie serialu "Z archiwum X". Książka jest adaptacją 13 odcinka 3 serii serialu ("Syzygy").

W małym miasteczku dochodzi do serii zabójstw nastolatków. Lokalni mieszkańcy podejrzewają, że za zbrodnie odpowiedzialni są członkowie sekty satanistycznej. Mulder współpracuje z detektyw White, którą jest zainteresowany. Scully jest wyraźnie zazdrosna. Agenci trafiają wkrótce na trop mordercy, który wydaje się być obdarzony nadnaturalnymi zdolnościami. Mulder podejrzewa, że ta moc pochodzi ze zbliżającej się koniunkcji planet.

Lekka i przyjemna lektura nie tylko dla fanów serialu, choć tym z pewnością się spodoba, jednak w moim odczuciu jest to jedna ze słabszych pozycji zarówno z czerwonej jak i zielonej serii. Czyta się ją szybko, interpretacyjnie nie odbiega od serialu, jest jego wierną adaptacją ale przez te zawirowane i zamieszane uczucia i zachowania bohaterów jakoś mi mało serialowego Muldera i Scully. Wolę ich w przyjaznym sobie wydaniu.

Książka warta polecenia w ramach powrotu do czasów dzieciństwa - te książki to naprawdę wierne adaptacje poszczególnych odcinków. Ma się wrażenie jakby na nowo oglądało się serial i swoich ówczesnych ulubieńców.

Muszę przyznać, że przystępując do czytania tej książki pamiętałam mgliście odcinek, więc mój odbiór był niejako z dwóch źródeł. Mimo tego uważam, że nawet osoba która nie oglądała pierwowzoru bez problemu połapie się w papierowej wersji. Dialogi i opisy tworzą harmonijną całość - na tyle harmonijną, iż czytelnik nie zauważa nawet, jak balansuje między tymi dwiema formami wypowiedzi. Chociaż nadal niektóre teksty dziewczyn uważam za żenujące nawet dla czytelnika, to jako całość jest to w miarę lekka i przyjemna lektura oddająca klimat serialu :)

Jedna z pierwszych książek, które w swym życiu szkolnym przeczytałem z własnej nieprzymuszonej woli i sprawiło mi to przyjemność. Co prawda grubością wzbudza śmiech i politowanie, niemniej bawiłem się przy niej naprawdę dobrze, zwłaszcza że autorowi naprawdę udało się oddać klimat serialu.

Tą lubię najbardziej z mojej małej kolekcji 3 książeczek :) Nawet czytałem ją dwa razy (choć tego aż to chyba nie była warta ;) ). W każdym razie fajna historia.

• Z archiwum X
  • Sci-fi