Wir

Okładka książki Wir Charles L. Grant
Okładka książki Wir
Charles L. Grant Wydawnictwo: MeKONG Fabryka Wyobraźni Cykl: Z Archiwum X (tom 2) fantasy, science fiction
Z Archiwum X (tom 2)
Whirlwind
MeKONG Fabryka Wyobraźni
1997-01-01
1997-01-01
Paweł Ziemkiewicz
Fox Mulder Dana Scully Z Archiwum X

Okładka książki The Dark Descent Robert Aickman, Clive Barker, Ambrose Bierce, Michael Bishop, Algernon Blackwood, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Robert W. Chambers, Lucy Clifford, John Collier, Philip K. Dick, Charles Dickens, Thomas M. Disch, Harlan Ellison, Dennis Etchison, William Faulkner, Charles L. Grant, Nathaniel Hawthorne, Shirley Jackson, Henry James, Montague Rhodes James, Stephen King, Russell Kirk, Joseph Sheridan Le Fanu, Tanith Lee, Fritz Leiber, H.P. Lovecraft, Richard Matheson, Edith Nesbit, Fitz-James O'Brien, Flannery O'Connor, Joyce Carol Oates, George Oliver Onions, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Joanna Russ, Michael Shea, Robert Smythe Hichens, Theodore Sturgeon, Iwan Turgieniew, Karl Edward Wagner, Manly Wade Wellman, Edith Wharton, Gene Wolfe, Walter de la Mare
The Dark Descent Robert Aickman, Cli...
Okładka książki The Mammoth Book of Terror Clive Barker, Robert Bloch, Ramsey Campbell, David Campton, Basil Copper, Charles L. Grant, Stephen Jones, Stephen Laws, Brian Lumley, Graham Masterton, Lisa Tuttle, Manly Wade Wellman, F. Paul Wilson
The Mammoth Bo... Clive Barker, Rober...
Okładka książki Nebula Winners Sixteen Gregory Benford, Algis Budrys, John F. Carr, Philip K. Dick, Mike Glyer, Charles L. Grant, Suzy McKee Charnas, Jerry Eugene Pournelle, Clifford D. Simak, Michael Swanwick, Howard Waldrop, Bill Warren
Nebula Winners... Gregory Benford, Al...

Nie jest to najsłabsza książka sygnowana Archiwum X, ale nie jest też najlepsza, ba, nie jest choćby dobra. Przynajmniej nie jest to opisany odcinek, jak w przypadku dwóch serii, ale osobny, dodatkowy kontent. Miernie opowiedziany, z wtórnymi motywami, momentami aż zęby zgrzytały, ale bywało gorzej. W moim wydaniu brakuje ostatnich 15 stron, więc nie wiem jak się zakończyło - ale podejrzewam, że ten suspens zostawia lepsze wrażenie niż oryginalne rozwiązanie historii. ;)

Kto by przypuszczał, że tak spodoba mi się książka na podstawie serialu. Z góry jestem negatywnie nastawiona, lubię czytać powieści pisane na podstawie gier, ale nie spodziewam się wodotrysków, wiem, że to raczej słabe pozycje, ale za to jakie rozrywkowe! Tymczasem "Wir" spodobał mi się bardzo, na tyle bardzo, że chcę przeczytać wszystkie części. Jestem fanką serialu, niemniej książka spodoba się także nie-fanom serialu, bo jest zwyczajnie dobra.

Ładnie napisana, styl może nie wyjątkowo wyszukany, ale neutralny, nie mam ochoty wysłać autora na kurs pisania, a to już coś. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić to numery rozdziałów, np. "rozdział jeden, rozdział osiemnaście", niemniej poza ewidentnym problemem z liczebnikami porządkowymi autor nie zdenerwował mnie w żaden inny sposób.

Historia wciąga, spodoba się fanom indiańskich klimatów, rezerwatów, szamanizmu. Podoba mi się wykreowanie postaci, zwłaszcza głównych bohaterów, czytelnik, który zna serial nie musi ich sobie w żaden sposób wyobrażać, nie wiem jak układa się to w głowie kogoś, kto serialu nie zna. Dla mnie wersja książkowa moich ulubionych agentów jest jak najbardziej spójna z serialową. Dialogów jest dokładnie tyle co być powinno, nie ma przynudzających opisów przyrody niczym w "Nad Niemnem" Orzeszkowej. Szkoda, że jest tak mało "krwawych" szczegółów, ale to w sumie bardziej thriller niźli horror.
Bardzo podoba mi się to, że mimo krótkiej formy mamy kilka zwrotów akcji, sama historia nie jest głupia i wcale nie taka oczywista, naprawdę wciąga, osobiście nie mogłam się oderwać.

Już mam w kolejce kolejną historię z cyklu, bardzo polecam, miałam luźne skojarzenia ze Stephenem Kingiem, jeśli chodzi o styl i samą historię.

Najlepsza książkowa odsłona "Z archiwum X", jaką czytałam, naprawdę trzyma w napięciu

Oglądanie odcinka serialu w swojej głowie.

Oglądanie odcinka serialu w swojej głowie.

• Z archiwum X
  • Powieści - Aśka
  • Bardzo chcę mieć.../Przygarnę...
  • 1996-2010
  • FANTASTYKA (kosmos, technika, przyszłość)
  • Przeczytane - 2006
  • THE X FILES