Addamsowie czyli Upiorna rodzina

1997-01-01
837060417X
Robert Stiller
Addamsowie Upiorna rodzina

Okładka książki Dom bez powrotu Arthur Conan Doyle, Neil Gaiman, Peter Haining, Russell Hoban, Pete Johnson, Dean Koontz, Anne McCaffrey, Philip Pullman, R.L. Stine, Bram Stoker
Dom bez powrotu Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Wielka księga horroru, t.2 Fergus Gwynplaine MacIntyre, Glen Hirshberg, Caitlín R. Kiernan, Richard Matheson, David Morrell, Kim Newman, Geoff Ryman, Don Tumasonis
Wielka księga ... Fergus Gwynplaine M...
Okładka książki Krwawe powroty Kelley Armstrong, Jim Butcher, Rachel Caine, Bill Crider, Patricia Nead Elrod, Christopher Golden, Carolyn Haines, Tate Hallaway, Charlaine Harris, Tanya Huff, Toni L. P. Kelner, Jeanne C. Stein, Elaine Viets
Krwawe powroty Kelley Armstrong, J...

Addamsów uwielbiam od dziecka. Dlatego za książkę zabrałam się z przyjemnością. Nie wiem skąd taka niska ocena na tym portalu. Choć może i nie powinni kombinować z tłumaczeniem imion, ale mimo to czytało mi się rewelacyjnie historię o tak nietypowej rodzinie. Bardzo przyjemna książka, z nutką humoru i tajemniczości. Osobiście bardzo mi się podobała. Polecam.

Jedna z pierwszych samowolnie wybranych książek, która w dzieciństwie absolutnie mnie wciągnęła i przekonała do czytania - notabene bardzo wierna adaptacja filmu, który obejrzałam później.

Zacznę od tego, że uwielbiam Addamsów. Oglądałem kreskówki, filmy, a piosenkę z czołówki serialu "Nowe Przygody Rodziny Addamsów" znam do dziś. Z tych oto powodów nie mogę pastwić się nad niczym, co umożliwiło mi obcowanie się z bohaterami z dzieciństwa. Niemniej, książka, będąca dokładną kopią jednego z filmów nie może zaskoczyć, ani zachwycić. Nie ułatwia tego przetłumaczenie imion bohaterów (PO CO?!?!). Niemniej, jeżeli ktoś film oglądał dawno, to może sobie za sprawą tej pozycji go odświeżyć. W moim przypadku tak było. Kilka razy uśmiechnąłem się, głównie w związku z pobocznymi dialogami i opisami. Dla nich warto poświęcić te kilka godzin.... W końcu to Addamsowie:)

Do Addamsów mam mocny sentyment. Uwielbiałam tę kreskówkę i filmy w dzieciństwie. Książka jest prawie "identyczna" z filmem.
Zatem czym się różni? Po pierwsze - niszczące imiona. Ktoś stwierdził, że dobrze będzie je przetłumaczyć, ale to jest fatalny zabieg...
W dodatku wydaje mi się, że treść książki jest "sucha". Brakuje tej pasji i namiętności między Gomezem a Morticią, klimatu sadystycznych zabaw rodzeństwa, śmieszności Wujka Festera. Ogólnie - prawie wszystkiego co pociąga w tej rodzince.
Mam wrażenie, że ktoś zanotował co zobaczył w filmie, tylko zapomniał o emocjach i napięciu.
Jestem zawiedziona i jest mi z tego powodu przykro... Na szczęście nadal obecne są kochane absurdy.

Bardzo zabawna książka.
Jedno mnie tylko drażniło, a mianowicie tłumaczenie imion. Bo jakim cudem tłumacz przełożył np. "Wednesday" na "Zaduszkę"? Albo zmienił "Gomeza" na "Fernanda"?
Kiedy do takich dotrze, że pewnych rzeczy się NIE TŁUMACZY?
Książka wypadła dość średnio, mimo to polecam ją fanom ekscentrycznej rodzinki i nie tylko.

Bardzo zabawna książka.
Kiedy do takich dotrze, że pewnych rzeczy się NIE TŁUMACZY?

Rodzina Addamsów to jedna z najpopularniejszych czarnych komedii, które uwielbiają i dzieci, i dorośli. Wiekszość z nas dobrze zna film, ale czy czytaliście książkę, która wbrew pozorom wcale nie jest aż tak popularna?

Opowiada ona o perypetiach mrocznej rodzinki: o rodzeństwie - Zaduszce i Mopsiu, którzy chcą pozbyć się swojego nowonarodzonego brata - Groberta; o namiętnej miłości Mortycji i Fernanda, a także o jego bracie - Czyraku, który zakochuje się w podstępnej nianii Deborze. Nie mogłabym też nie wspomnieć o Babuni i Rączce, która prawie zawsze wyciąga rodzinę z tarapatów.

W wyniku podstępu upiorne rodzeństwo zostaje wysłane do obozu Chippewa, gdzie zmuszeni są do śpiewania w towarzystwie słodkich dziewczynek i chłopców, a nawet oglądania Małej Syrenki. Poznają tam Joela, który również nie potrafi współgrać z pozostałymi obozowiczami. W tym czasie Dybka zostaje ich nową ciocią. Tylko Zaduszka przeczuwa, że może być to początek końca ich rodziny...

Jestem fanką Rodziny Addamsów. Film mogłabym oglądać co wieczór jako dobranockę i wiem, że nigdy by mi się nie znudził. A co o książce? Bardzo przypomina film. Właściwie jedyne, co się w niej róźni, to imiona boaterów, np. zamiast Gomeza mamy Fernanda, a zamiast Wednesday mamy Zaduszkę. Mimo tego bardzo pozytywnie na mnie wpłynęła. Czytając ją, praktycznie cały czas się śmiałam z sytuacji, jakie w normalnej rodzinie pewnie by nigdy nie zaistniały.

Książka ma również jeden ogromny minus, który decydująco wpłynął na nie postawienie tej pozycji maksymalnej liczby punktów. Mianowicie, jest nim fatalny język, który dosłownie raził mnie w oczy. Czułam się, jakby opowieść tę napisało dziecko, w wieku najwyżej gimnazjalnym.

Jeśli tak samo uwielbiacie Addamsów co ja, polecam! Nie spodziewajcie się jednak dawek zaskoczenia, bo książka jest lustrzanym odbiciem filmu.

Moja opinia dostępna również na blogu: http://fadetoblack-books.blogspot.com/2013/07/014-todd-strasser-addamsowie-czyli.html

Jeżeli ktoś widział film to nie polecam czytania książki, ponieważ niewiele się różnią.

• 2015