Niesamowite opowieści

Okładka książki Niesamowite opowieści
Stefan Grabiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Stanisław Lem poleca horror
horror
Stanisław Lem poleca
Wydawnictwo Literackie
1975-01-01
1958-07-01
groza niesamowitość weird

Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Władca czasu Józef Bohdan Dziekoński, Stefan Grabiński, Antoni Lange, Władysław Łoziński, Ludwik Niemojowski, Bolesław Prus, Sygurd Wiśniowski, Włodzimierz Zagórski
Ocena 6,3
Polska nowela ... Józef Bohdan Dzieko...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ Stanisław Baliński, Jerzy Bronisław Braun, Feliks Burdecki, Kazimierz Czyżowski, Ferdynand Goetel, Stefan Grabiński, Aleksander Junosza-Olszakowski, Mieczysław Krzepkowski, Rafał Malczewski, Antoni Marczyński, Janusz Meissner, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnkowski, Roman Umiastowski, Aleksander Wat, Leonard Życki
Ocena 6,5
Polska nowela ... Stanisław Baliński,...

Do dziś pamiętam ten owiewający mnie zimny dreszczyk grozy, gdy jako nastolatek to czytałem, a zwłaszcza opowiadania kolejowe. Te do dziś wspominam szczególnie czule.I bardzo lubię tamtą grozę

Przepiękna polszczyzna. Sama treść intrygująca, napisana z pomysłem, przemyślana, trzymająca w napięciu - a jednak to właśnie ten wspaniały plastyczny, rzekłabym: doskonale dziewiętnastowieczny język przykuwał mnie do utworu i sprawiał niewypowiedzianą przyjemność. Wiem, że wrócę do tego dzieła - bo jako arcydzieło pióra nazwać je muszę.

Szczególnie pragnę wyróżnić opowiadania: Zez, Kochanka Szamoty, W domu Sary, Szalona zagroda oraz Spojrzenie jako te, które pozostawiły mnie z głową pełną rozmyślań i interpretacji.

Szczególnie pragnę wyróżnić...

Zbiór opowiadań z posłowiem Stanisława Lema - nie ukrywam, że odkryty dzięki autorowi tegoż posłowia. Stefan Grabiński - zupełnie zapomniany autor fantastyki polskiej, pisał w początkach XX w., niedoceniany za życia, zmarł w biedzie jak wielu wielkich przed nim i po nim. Same opowiadania nierówne - są i krócizny, jakby nieociosane szkice, trafiają się nudnawe średniaki, ale są i perełki, jakby stworzone do ekranizacji. Autor był mistrzem budowania napięcia, ale i oszczędności środków wyrazu. Polecam do odkrycia - może jeszcze nadejdzie chwila chwały Stefana Grabińskiego?

Niesamowite! Najbardziej niedoceniony pisarz polski... Mieszkam w mieście, gdzie żył przez kilka lat i nie doczekał się ulicy, nazwy szkoły. Nie wiem, dlaczego.
Opowiadania w większości naprawdę niesamowite- ten mroczny klimat, to słownictwo, dwuznaczność. Polecam!

Jestem pod dużym wrażeniem poziomu tajemnicy i strachu jakie w swych opowiadaniach zawierał pan Grabiński. Mimo, że te krótkie historie pisane były prawie 100 lat temu, nadal wprowadzają w stan trwogi i zaniepokojenia.
Można powiedzieć, że "to takie stare" i w XXI w. "w ogóle niestraszne". Nie zgadzam się - u Grabińskiego czuć prawdziwe oblicze grozy, ukrytych ludzkich lęków i tajemnic. W wielu przypadkach można też zastanowić się, czy strachy te nie były tworzone w zlęknionych umysłach bohaterów nowel - tu odczytywanie jest zależne od każdego z osobna.
Mnie najbardziej podobały się opowiadania zaczerpnięte z Księgi ognia, tj. "Czerwona Magda", "Pożarowisko" i "Biały wyrak" oraz "Problemat Czelawy" i "Kochanka Szamoty" z innych zbiorów.
Więc polecam tym, którzy chcą zmierzyć się z tajemnicą, lękiem, trwogą ukrytą w mrocznych zaułkach.

"Niesamowite opowieści" Grabińskiego poznałam na studiach polonistycznych - miałam przeczytać cztery wybrane opowiadania, a skończyło się na tym, że kupiłam całą książkę i przeczytałam wszystkie.
Jak ktoś wcześniej już zauważył - są opowiadania lepsze i gorsze, ale Grabiński z pewnością potrafi wprowadzić czytelnika w swój świat i go zaczarować. Przedstawione przez niego historie wciągają, często obecne są w nich elementy paranormalne, zagadkowe i tajemnicze, są też wątki grozy, a wyobraźnia pracuje bardzo mocno. Polecam każdemu, kto szuka czegoś dobrego - zarówno do zwykłego poczytania, jak i do odkrywania głębszych sensów w poszczególnych historiach.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Stefana Grabińskiego, ale nie ostatnie. Fascynacja niezwykłą atmosferą Jego opowiadań trwa do dziś. Kolej, ogień (pożary, kominy), czas są żywiołem bohaterów. Czytałem również niemieckie wydanie wyboru opowiadań Stefana Grabińskiego, co ciekawe, wydane w NRD.

Twórczością Stefana Grabińskiego zostałem zauroczony wiele lat temu. Potrafiłem zapełnić osiemdziesięciokartkowy zeszyt notatkami z książki Hutnikiewicza o tym pisarzu. Nigdy później nie zdarzyło mi się coś podobnego. Wiele lat po śmierci autora „Demona ruchu” przyszła również sława międzynarodowa. Największym sentymentem darzę zbiór wydany w ramach serii Stanisław Lem poleca. Wcześniejsze wydanie było uboższe o kilka opowiadań. Grabiński jest mistrzem opowiadania „grozy z nastrojem”. Pod tym względem zajmuje w naszej literaturze miejsce wyjątkowe i po prostu osobne. Cieszy mnie, że chyba ktoś znacznie młodszy ode mnie czuje wagę nastroju w opowieściach niesamowitych Grabińskiego. Zacytuję słowa internauty oddające istotę rzeczy lepiej niż niejeden literaturoznawca: „U Grabińskiego znalazłem to, co najlepsze w literaturze straszącej. Nie epatowanie hektolitrami hemoglobiny, odrywanymi częściami ciała i upiornym wyglądem, ale wyrafinowane budowanie nastroju Grozy”. Właśnie, jeżeli nie chodzi Tobie czytelniku o krwawe zapasy lecz nastrojowy dreszczyk budowany często na bardzo autorskich pomysłach, wtedy należy sięgnąć po twórczość Grabińskiego. Najlepiej zacząć właśnie od zbioru „Niesamowite opowieści” rekomendowanych przez Lema ze znakomitym esejem mistrza SF o mistrzu fantastyki niesamowitej. W mojej fantastycznej bibliotece to jeden z najbardziej zaczytanych egzemplarzy.

Opowiadania mają różny poziom, od słabych i przeciętnych, po całkiem dobre, mogące być w różny sposób interpretowane i w których można odnaleźć jakieś drugie, głębsze i bardziej uniwersalne dno.
Ta gorsza część opowiadań wydaje się fantastyczną literaturą rozrywkową, którą polecam miłośnikom zjawisk paranormalnych. Do osób o racjonalnym, naukowym światopoglądzie raczej słabo przemawiają.
Opowiadania trafnie ocenia Stanisław Lem w dość długim posłowiu, ale zawiera ono spoiler jednego z najlepszych opowiadań, dlatego wskazane jest przeczytać je raczej na końcu.

naprawdę fajnie napisane opowiadania. kiedy pierwszy raz się zetknąłem z tym autorem wcale nie miałem ochoty czytać :) a później przeczytałem chyba wszystkie dostępne. moim zdaniem, pisał o wiele lepiej niż E.A.P

Dodaj cytat z książki Niesamowite opowieści