Niesamowite opowieści

Stefan Grabiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Stanisław Lem poleca horror
1975-01-01
1975-01-01
Stanisław Lem poleca
groza niesamowitość weird

1928

Przepiękna polszczyzna. Sama treść intrygująca, napisana z pomysłem, przemyślana, trzymająca w napięciu - a jednak to właśnie ten wspaniały plastyczny, rzekłabym: doskonale dziewiętnastowieczny język przykuwał mnie do utworu i sprawiał niewypowiedzianą przyjemność. Wiem, że wrócę do tego dzieła - bo jako arcydzieło pióra nazwać je muszę.

Szczególnie pragnę wyróżnić...

Zbiór opowiadań z posłowiem Stanisława Lema - nie ukrywam, że odkryty dzięki autorowi tegoż posłowia. Stefan Grabiński - zupełnie zapomniany autor fantastyki polskiej, pisał w początkach XX w., niedoceniany za życia, zmarł w biedzie jak wielu wielkich przed nim i po nim. Same opowiadania nierówne - są i krócizny, jakby nieociosane szkice, trafiają się nudnawe średniaki, ale...

Niesamowite! Najbardziej niedoceniony pisarz polski... Mieszkam w mieście, gdzie żył przez kilka lat i nie doczekał się ulicy, nazwy szkoły. Nie wiem, dlaczego.
Opowiadania w większości naprawdę niesamowite- ten mroczny klimat, to słownictwo, dwuznaczność. Polecam!

Jestem pod dużym wrażeniem poziomu tajemnicy i strachu jakie w swych opowiadaniach zawierał pan Grabiński. Mimo, że te krótkie historie pisane były prawie 100 lat temu, nadal wprowadzają w stan trwogi i zaniepokojenia.
Można powiedzieć, że "to takie stare" i w XXI w. "w ogóle niestraszne". Nie zgadzam się - u Grabińskiego czuć prawdziwe oblicze grozy, ukrytych ludzkich...

naprawdę fajnie napisane opowiadania. kiedy pierwszy raz się zetknąłem z tym autorem wcale nie miałem ochoty czytać :) a później przeczytałem chyba wszystkie dostępne. moim zdaniem, pisał o wiele lepiej niż E.A.P

"Niesamowite opowieści" Grabińskiego poznałam na studiach polonistycznych - miałam przeczytać cztery wybrane opowiadania, a skończyło się na tym, że kupiłam całą książkę i przeczytałam wszystkie.
Jak ktoś wcześniej już zauważył - są opowiadania lepsze i gorsze, ale Grabiński z pewnością potrafi wprowadzić czytelnika w swój świat i go zaczarować. Przedstawione przez niego...

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Stefana Grabińskiego, ale nie ostatnie. Fascynacja niezwykłą atmosferą Jego opowiadań trwa do dziś. Kolej, ogień (pożary, kominy), czas są żywiołem bohaterów. Czytałem również niemieckie wydanie wyboru opowiadań Stefana Grabińskiego, co ciekawe, wydane w NRD.

Twórczością Stefana Grabińskiego zostałem zauroczony wiele lat temu. Potrafiłem zapełnić osiemdziesięciokartkowy zeszyt notatkami z książki Hutnikiewicza o tym pisarzu. Nigdy później nie zdarzyło mi się coś podobnego. Wiele lat po śmierci autora „Demona ruchu” przyszła również sława międzynarodowa. Największym sentymentem darzę zbiór wydany w ramach serii Stanisław Lem...

Opowiadania mają różny poziom, od słabych i przeciętnych, po całkiem dobre, mogące być w różny sposób interpretowane i w których można odnaleźć jakieś drugie, głębsze i bardziej uniwersalne dno.
Ta gorsza część opowiadań wydaje się fantastyczną literaturą rozrywkową, którą polecam miłośnikom zjawisk paranormalnych. Do osób o racjonalnym, naukowym światopoglądzie raczej...

Dyskusje

• Fantastyka
  • Horror
  • Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • Studia

Dodaj cytat z książki Niesamowite opowieści