Człowiek i zbrodnia

Okładka książki Człowiek i zbrodnia Józef Musioł
Okładka książki Człowiek i zbrodnia
Józef Musioł Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka historia
287 str. 4 godz. 47 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
287
Czas czytania
4 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8385047727
Tagi:
II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne eksperymenty medyczne obozy koncentracyjne
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
904
368

Na półkach:

Bardzo poruszająca książka o nieludzkim czasie i miejscach. Choć przeczytałam już mnóstwo wspomnień, ta pozycja zostanie z pewnością w pamięci.
Książka jest podzielona na trzy części, z każdą autor jest związano jako obserwator, przeprowadzający wywiady czy zeznania. Aż trudno uwierzyć jak z upływem czasu wszystko powszednieje, staje się normalne, nie warte dalszego zachodu, sprawiedliwości. Źli do szpiku kości ludzie, oprawcy, zdobywają stopnie naukowe, zbijają majątki a ofiary żyją z kalectwem fizycznym, duchowym, potępiani za to co przeżyli, gdzie wielu nie jest w stanie czy nie chce uwierzyć w straszne przeżycia obozowe. Niesamowicie poruszająca dla mnie część dotyczyła eksperymentów medycznych. Bardzo polecam!

Bardzo poruszająca książka o nieludzkim czasie i miejscach. Choć przeczytałam już mnóstwo wspomnień, ta pozycja zostanie z pewnością w pamięci.
Książka jest podzielona na trzy części, z każdą autor jest związano jako obserwator, przeprowadzający wywiady czy zeznania. Aż trudno uwierzyć jak z upływem czasu wszystko powszednieje, staje się normalne, nie warte dalszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
67
45

Na półkach:

Książce o takiej tematyce nie da się wystawić odpowiedniej oceny. Świadectwa zbrodni niemieckich zawsze wywołają refleksje, zadumę i nigdy nie da się powiedzieć "nie podobała mi się ta książka" lub "książka jest super". Lektura ta jest momentami ciężka i bez przynajmniej ogólnej wiedzy o obozach koncentracyjnych i bez wcześniejszego czytania innych relacji byłych więźniów może być nawet ciężka do zrozumienia. Jeśli jednak ktoś ma już za sobą wiele książek literatury obozowej jak również wizytę w Oświęcimiu i Majdanku - książka ta będzie mądrym i wręcz naukowym dopełnieniem posiadanej wiedzy. Jeśli chodzi o sam wydruk książki - ujawniłam co najmniej kilka błędów typu literówki, zdania z małej litery, podwójne spacje - trochę rzuca się to w oczy.

Książce o takiej tematyce nie da się wystawić odpowiedniej oceny. Świadectwa zbrodni niemieckich zawsze wywołają refleksje, zadumę i nigdy nie da się powiedzieć "nie podobała mi się ta książka" lub "książka jest super". Lektura ta jest momentami ciężka i bez przynajmniej ogólnej wiedzy o obozach koncentracyjnych i bez wcześniejszego czytania innych relacji byłych więźniów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
365
275

Na półkach: ,

„Człowiek i zbrodnia” składa się z trzech pozycji: „Przesłuchanie”, „Świadkowie” i „Sędzia i kat, czyli jeden dzień doktora Thümmlera”. Bardzo ciężka i niezwykle wartościowa książka.

Z jednej strony Józef Musioł musiał być sędzią obiektywnym i podchodzić do przesłuchań świadków-ofiar jak najbardziej profesjonalnie. Tylko jak ze spokojem i obiektywnie słuchać zeznań osób, które były ofiarami pseudomedycznych eksperymentów?

Autor zmagał się z dylematem w co wierzyć, a w co nie. Co ostatecznie zakwalifikować do pseudomedycznych eksperymentów, przez co można było uzyskać odszkodowanie od rządu RFN w czym pomagała Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Nawet najbardziej chore, nieprawdopodobne, absurdalne sytuacje, w które nigdy byśmy nie uwierzyli mogły się wydarzyć w obozie koncentracyjnym.

Wspomnienia w jaki sposób świadkowie na procesie załogi Majdanka byli traktowani przez obrońców, z jaką pogardą oskarżeni się zachowywali, tego nie można opisać słowami. Tak naprawdę winy za piekło Holokaustu nigdy nie zostały naprawione, wielu zbrodniarzy nigdy nie zostało osądzonych. Wina ta nigdy nie zostanie naprawiona. Można odnieść wrażenie, że to zeznające osoby, ofiary nazistowskiego piekła były oskarżone o to, że w ogóle zdecydowały się zeznawać. Niektóre pytania obrońców były skandaliczne, przekraczały jakiekolwiek granice moralne. Prawnik Ludwig Bock podczas jednego z przesłuchań złożył wniosek o aresztowanie byłej więźniarki pod zarzutem pomocy w morderstwach, bo ta pracowała w magazynie, z którego również nosiła cyklon B. SKANDAL.

Jeden rozdział Pan Musioł poświęca osobie Johannesa Thümmlera, nazistowskiego zbrodniarza, prawnika i sędziego sądu doraźnego, który skazał na śmierć wiele osób. Pomimo wielu zeznań i dowodów, które powinny wystarczyć do skazania nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Jest to bardzo dobrze opisane. Sędzia, który zamienił się w kata.

„Już w 1934 roku Goebbels jednoznacznie zapowiedział zanikanie praworządności: ‘Przestrzegaliśmy praworządności nie dlatego, że chcieliśmy jej przestrzegać, lecz dlatego, by dojść do władzy. Doszliśmy do niej legalnie dla uzyskania możliwości działania w sposób jednoznaczny’”. Nie muszę chyba tłumaczyć jak niebezpieczne są to słowa.

Czy ludzie wynieśli lekcję z tego co działo się nie tak dawno temu? Przykro mi to stwierdzić, ale nie. Dalej mamy pełno wojen, zbrodniczych działań, pogardy, poniżania i wykorzystywania człowieka przez człowieka. Na świecie podejrzewam jest pełno osób, które z przyjemnością utożsamiają się z bestialskimi działaniami III Rzeszy. Nawet w Polsce znajdą się takie osoby.

„Człowiek i zbrodnia” składa się z trzech pozycji: „Przesłuchanie”, „Świadkowie” i „Sędzia i kat, czyli jeden dzień doktora Thümmlera”. Bardzo ciężka i niezwykle wartościowa książka.

Z jednej strony Józef Musioł musiał być sędzią obiektywnym i podchodzić do przesłuchań świadków-ofiar jak najbardziej profesjonalnie. Tylko jak ze spokojem i obiektywnie słuchać zeznań...

więcej Pokaż mimo to

avatar
54
28

Na półkach:

Książka ciekawa,jeżeli interesuje kogoś ta tematyka to polecam,w ciekawy sposób przedstawia wspomnienia i przeżycia autora sędziego,który w pewnych momentach musiał zachować zimną krew!

Książka ciekawa,jeżeli interesuje kogoś ta tematyka to polecam,w ciekawy sposób przedstawia wspomnienia i przeżycia autora sędziego,który w pewnych momentach musiał zachować zimną krew!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    38
  • Chcę przeczytać
    28
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    2
  • 2019
    2
  • Holokaust
    1
  • BOOKSHOP
    1
  • Literatura obozowa by Bastet
    1
  • Z wojną w tle
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek i zbrodnia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne