Aseksualność. Czwarta orientacja

Bardzo ciekawa.

Bardzo ciekawa.

Temat ciekawy. Realizacja taka sobie.Najlepsze były osobiste opowieści asów. Po przeczytaniu czuję niedosyt, bo jednak naukowo -skromnie.

Powyższa pozycja to głównie zbiór wywiadów z osobami w parasolu aseksualności. Jako nieznająca wcześniej tego tematu (poza wspomnianym w książce wywiadzie w "7 metrów pod ziemią"),dowiedziałam się całkiem sporo. Poznałam przekrój przez spektrum aseksualności i różnorodne historie tych osób. Mnie się podobało, gdyż rozszerzyłam swoje spojrzenie na świat. Autorka dosyć zaciekle broni tezy, że związki aseksualne i alloseksualne nie mają przyszłości - ciekawi mnie, czy aby na pewno? Za plus uważam też wywiad z księdzem - lubię takie crossovery. Zaskoczyła mnie opisywana nietolerancja społeczności queerowej wobec osób aseksualnych. Widać każdy lubi się zamykać w swojej bańce i szukać wrogów. Książce zarzuca się, że spłyca temat - pewnie dla osób obeznanych w temacie te pięć godzin to zdecydowanie za krótki materiał, ale jako nowicjuszka uważam, że jest ok. Mankamentem który mnie raził w książce, która powinna zachęcać do tolerancji, było podejście autorki do mocno dykryminowanej grupy w Polsce - do grubych osób. Droga autorko, grubi ludzie to nie są szczupłe osoby w grubych ciałach! A nazywanie małych dziewczynek brzydkimi pasztecikami również jest nie w porządku. Drugi minus - rzeczywiście pozycja jest ciut za krótka. Nie wyczerpuje podstaw tematu - wciąż pozostają mi w głowie pytania bez odpowiedzi.

Luźno podchodzę do tej ,, literatury popularnonaukowej', ale słuchało się przyjemnie. Dobrze, że poruszany jest taki temat. Mam nadzieję, że będzie on rozwijany.

Książka obchodzi się z tematem delikatnie jak z jajkiem, boi się wręcz głębiej wgryźć.
Okazja do zastanowienia się nad konstruktem formułowania więzi ludzkich i redefiniowania czym jest dla nas pociąg seksualny, miłość i przyjaźń oraz jak rozróżniamy nasze potrzeby została całkowicie nie wykorzystana.

Może historie w niej zawarte starają się być różnorodne, ale są opowiedziane sucho i nie wiadomo nawet skąd pochodzą.

Jeśli szuka się wnikliwego zrozumienia tego tematu to trzeba szukać gdzie indziej.

Polecam pozycję po angielsku autorki Angeli Chen "Ace: What Asexuality Reveals About Desire, Society, and the Meaning of Sex" , może zostanie przetłumaczona w przyszłości.

Może historie w niej zawarte starają się być różnorodne, ale są...

To książka z wywiadami z osobami, które uważają, że są aseksualne. Nie ma tu metodologii, badań, żadnej systematyzacji. Po prostu co kto sobie uważa, to mówi. Ciężko mi odkryć powód jej napisania... Bardzo nieprofesjonalna, miałka.

Ważna książka, ale to już wiecie.
W dodatku chyba pierwsza na polskim rynku (przy okazji to dobrze, że polska, a nie tłumaczona, produkcja, z naszym kontekstem i przykładami).

Na pewno dla znawców tematu jest za bardzo powierzchowna. Szybko okazuje się, że brakuje tu głębszej analizy, że to bardziej reportaż, eseistyczny zarys niż głębsza praca naukowa, co we mnie osobiście wzbudziło poznawczy niedosyt, zaspokajany przez przerywające lekturę weryfikacje informacji w internecie i na forach asów.

Na pewno niesamowity plus za definicję parasola aseksualności, nigdy o nim wcześniej nie słyszałam, a świadomość istnienia tak wielu subtelności daje komfort, że nie jest się jedynym freakiem we wszechświecie.

Książka nie zastąpi wizyty u seksuologa, ale może stać się motywacją dla tych, którzy czuje się pogubieni w zseksualizowanej rzeczywistości.

Ważna książka, ale to już wiecie.

★ Jest to zbiór historii kilku/kilkunastu osób, o tym jak odkryły swoją orientację. Z jednej strony pokazuje to jak różne jest środowisko osób spod parasola aseksualizmu, można poznać historię podobną do swojej. Z drugiej większość historii jest do siebie bardzo podobna, a i wniosek w większości jest identyczny - że lepiej im nie wchodzić w związki. Więc nie rozumiem, po co przedstawiać aż tyle historii, tym bardziej, że po godzinie słuchania (na przyspieszeniu x3) byłam tym zmęczona.

★ Mam też wrażenie (nie wiem czy tak faktycznie było, bo byłam zmęczona i nie skupiałam się tak mocno),że bardzo duża część historii, jak nie wszystkie dotyczyły osób, które miały za sobą czynności romancztczne czy seksualne. O osobach nie będących w tego typu relacjach było tylko wspomniane, że istnieją; niektórych to obrzydza; wiedzą, że nie chcą wchodzić w takie relacje - ewentualnie - że by spróbowały z ciekawości.

★ Nie rozumiem też wtrącania tu tematu tożsamości płciowej czy korekty płci, bo książka nie jest o tym.

★ Na plus była dla mnie rozmowa z księdzem (i z jakimś psychologiem czy innym takim specjalistą, ale jej nie pamiętam, więc się nie wypowiem). Widziałam w recenzjach innych, że uważali to za niepotrzebne, ale osobiście uważam, że może być to przydatne dla osób wierzących (religijnych). Jak wszyscy wiedzą przepisy w kościele są... dość skomplikowane w niektórych kwestiach, szczególnie dotyczących ślubów i posiadania potomstwa. Tu dostajemy odpowiedzi na pytania dotyczące np. udzielenia/unieważnienia małżeństwa czy stosowania invitro lub inseminacji.

Przyjemna lektura dla każdego, kto o asach chce wiedzieć trochę więcej. Opowiadania nieco nużące momentami, ale po prostu nie odpowiada mi taka forma.

Książka godna uwagi, temat bardzo rzadko poruszany, zwłaszcza u Nas w kraju.

Każdy ma prawo do życia na swoich warunkach.

Książka godna uwagi, temat bardzo rzadko poruszany, zwłaszcza u Nas w kraju.

Każdy ma prawo do życia na swoich warunkach.

• Psychologia