Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji

reportaż Turcja
literatura faktu
Reportaż
reportaż Turcja

Do „Zabójcy z miasta moreli” podchodziłem dość sceptycznie. Tymczasem te reportaże to świetna podróż przez Turcję, pokazująca jej mieszkańców mierzących się z różnymi problemami oraz ich spojrzenie na świat. Jestem pozytywnie zaskoczony.

Na półkach: , , , ,

Reportaże z Turcji znanego dziennikarza. Tytułowa postać to oczywiście Mehmet Ali Agca, wykonawca zamachu na Jana Pawła II, ale to nie rozdział o nim jest najciekawszy.
Autor trafnie zauważa, że główny podział w tureckim społeczeństwie nie biegnie ani generacyjnie, ani etnicznie, ani geograficznie (chociaż tu akurat kurdyjski wschód jest ultrakonserwatywny), ani...

Niewinne spojrzenie, albo oszczerstwo oprawcy rodzi plotkę. Plotka ta karmiona przez zazdrosnych i biednych rzuca cień na kobietę.
Z miłości właśnie dokonywane jest honorowe zabójstwo, bo honor dla większości to kobieta, jej godność i bezgraniczne oddanie.
Nikt nie docieka prawdy i niewinności, bo już samo słowo przyczynia się do tego haniebnego czynu.
Nigdzie na świecie...

Chociaż od pierwszego wydania tej książki minęło dziewięć lat, zaś choćby obecna turecka władza przeżywa największy kryzys od początku swoich rządów, z pewnością jest to wciąż publikacja w doskonały sposób przedstawiająca współczesną Turcję. Kraj znajdujący się między Wschodem a Zachodem, w którym obok "zachodnich" ludzi stworzonych de facto przez postępowego "Ojca...

Nie znam Turcji, nigdy tam nie byłem. Nie miałem jej również w planach na najbliższe miesiące. Rzadko też czytam reportaże.
Dlaczego więc przeczytałem tę książkę? Polecono mi ją. Teraz, po lekturze, myślę, że będę czytał ich więcej. Na pewno także wybiorę się do Turcji, aby naocznie przekonać się o tym, co przeczytałem. Bo przeczytałem rzeczy zupełnie nieprawdopodobne!...

N°2/2019

Książkę najpierw przeczytał i zarekomendował mi mój Michał. Powtarzał w kółko: musisz ją przeczytać, zobaczysz, że bardzo ci się spodoba. Zwlekałam jakiś rok, czekałam na odpowiedni czas.

Nie ma dla mnie ostatnio nic wspanialszego niż literatura faktu, niż coś tak ujmującego jak dobry reportaż. A "Zabójca z ..." okazał się być rewelacyjny. Nic dziwnego, że...

Bardzo dobre reportaże. I jest z czego sie pośmiać, do czego zapłakać a nawet rzucić bluzgiem. Doskonały portret Turcji i Turków, chciałoby sie więcej.

Do każdej książki o Turcji podchodzę z pewną nieśmiałością - moje wyobrażenia o tym kraju zostały silnie ukształtowane przez rodzinę, która pod koniec lat 70-tych spędziła tam trochę czasu pracując, zwiedzając i żyjąc między autochtonami. Mówiąc wprost, zawsze obawiam się, że obraz Turcji wyłaniający się z reportaży będzie skrajnie inny.

W przypadku "Zabójcy z miasta...

fenomenalne!
polecam, nie tylko pasjonatom bliskowschodnich klimatów.
doskonały reportaż.

Jak dobrze, że powstają takie książki! Mocne, soczyste, pełne sprzeczności, opisujące świat zastany, nieubarwiony, ale opowiedziany z perspektywy obserwatora, którego największą zaletą jest to, że umie słuchać.
Turcja kojarzy się raczej z tanimi kurortami, cieśniną Bosfor i intrygującym położeniem geograficznym. Mało kto zna ją naprawdę, mało kto zainteresował się...

1 636
    1 499