Warhol 1928-1987

2005-01-01
2005-01-01
Joanna Borysiak
Andy Warhol

Album Warhol 1928-1987 wydany w Polsce przez firmę księgarską Olesiejuka to… No właśnie, przede wszystkim album. Tom zawiera bowiem reprodukcje najważniejszych prac słynnego pop-artowca oraz skrótową historię jego życia.

Czy było to ciekawe życie? Podobno tak, choć z książki Warhol 1928-1987 niekoniecznie to wynika. Siłą rzeczy tekst skupia się na kolejnych okresach w jego twórczości i wiecznej pogoni za pieniędzmi. Na nagrodach, chorobach, kontaktach. Te ostatnie były ważne, bo pomysły Warhol brał właściwie zewsząd. Zdarzało mu się pytać przyjaciół czy znajomych, czym powinien się obecnie zająć. Kiedy tylko usłyszał o jakiejś modzie, natychmiast brał się za tworzenie. Stąd właśnie jego prace są bardzo różnorodne; z drugiej strony namalował dziesiątki portretów Mao czy rozmaitych celebrytów, zup, kwiatów. Regularnie podmalowywał zdjęcia.

Książka ma nie do końca przemyślaną formę. Na każdej stronie po lewej znajduje się tekst, ciąg dalszy biografii artysty, po prawej zaś kolorowa reprodukcja jego pracy. Tyle że nie są one dopasowane. W tekście czytamy o początku lat 50. i podjęciu przez Warhola współpracy z New York Timesem, po prawej mamy obraz z lat 60., w żaden sposób z tematem nie związany. Po lewej wspominka o jego pasji do hurtowych zakupów, po prawej jeden z portretów Marilyn Monroe. Rozumiem, że nie zawsze można to zgrać, ale tu nikt nawet nie próbował tego zrobić. Czytamy o serii portretów Jackie Kennedy, a zobaczyć możemy je kilkadziesiąt stron dalej, kiedy o temacie dawno już zapomnieliśmy. Słabo!

Z drugiej jednak strony Warhol 1928-1987 to porządna lektura. Sprawnie opisuje życie i twórczość artysty oraz zawiera ponad sto kolorowych reprodukcji opublikowanych na wysokiej jakości kredowym papierze. Kto tomik przejrzy i przeczyta, zaspokoi głód wiedzy. Wolę to niż kolejny męczący spacer po muzeum.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Przyniosłam z biblioteki z półki z książkami do wzięcia. Ciekawe wprowadzenie do twórczości Andy Warhola. Mały album, gdzie po prawej stronie jest przedstawiony jego życiorys i omawiane są jego prace, natomiast po lewej są przedstawione najważniejsze prace Warhola. Minusem jest to, że treści i omawianym dziełom po lewej stronie nie odpowiada to co jest po prawej. Często trzeba kartkować aby znaleźć obrazy o których jest właśnie napisane..
Z przyjemnością ją przeczytałam i obejrzałam.

Bardzo przyjemnie wydany album. Zawiera treściwą biografię Warhola. Jest to praca zbiorowa.Niestety książka nie zawiera nazwisk autorów biografii.

• Albumy
  • 🔜Wypożyczyć