Diego i Frida

2010-01-01
2009-09-01
Katarzyna Bartkiewicz
Frida Kahlo biografia Diego Rivera

Ocena tej książki zależy chyba od oczekiwań w stosunku do niej - moich nie zawiodła, rzeczowa, konkretna i taka jak przewidywałam.

Niezła biografia Diega Rivery i Fridy Kahlo. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwsza część książki z bardzo dobrze nakreślonym tłem społecznym i politycznym. Dobrze nakreśleni są również główni bohaterowie biografii. Natomiast druga część dzieła jest bardzo chaotyczna, autor powtarza te same przemyślenia, wnioski i fakty przez kilkadziesiąt końcowych stron co jest trochę męczące.

Fajna książka do kawy.

Fajna książka do kawy.

Czytaliście kiedyś taką książkę, w którą autor wlał wszystkie swoje najlepsze zasoby? Jeśli nie, to zróbcie sobie tę przyjemność i sięgnijcie po "Diego i Fridę" Le Clezio.
Piękna, pełna detali analiza życia dwojga wybitnych artystów z pełnymi, bujnymi życiorysami. Rzadko udaje się oddać je biograficznych książkach w pełni, z mnóstwem niuansów i skomplikowaną paletą emocji, motywacji, skrywanych marzeń i traum. Nie zostały też pominięte społeczno-polityczne działania najsłynniejszego małżeństwa meksykańskich, malarzy, które jest niezbędne do prawidłowego odczytywania ich twórczości. Politykowali oboje, mniej lub bardziej dając się ponieść nadziei na stworzenie lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.

Rzadko też udaje się tak pięknie opowiadać o sztuce - o kierunkach, inspiracjach i modnych nurtach - w sposób, który jest edukacyjny i jednocześnie jasny i przyjemny. Naprawdę trudno osiągnąć taki efekt, a tutaj udało się to w stu procentach. Do tego ogromna elegancja języka i unikanie banałów, chociaż do związku Kahlo i Riviery jeden pasował niemal idealnie - nie umieli żyć ze sobą, ale nie umieli też żyć bez siebie.

Jedyny drobny zarzut? Homoseksualne związki Fridy zostały potraktowane po macoszemu, bez próby pochylenia się nad nimi jako istotnym aspektem funkcjonowania malarki. Nie dopatruję się w tym złej woli autora - może po prostu zabrakło na to przestrzeni w pracy badawczej.

Całości daję 9/10 i różę.

Mimo, że życie (ostatnio modnej) Fridy Kahlo było tak samo burzliwe, co tragiczne, to niestety jej biografia mnie nie wciągnęła. Bardzo dużo nazwisk polityków i zagadnień wokół tego tematu. Rozumiem- malarka była aktywną działaczką, ale myślę, że jest zrozumiałym, że czytelnicy z innego kontynentu nie koniecznie znają te postaci. Przydałoby się więcej wyjaśnień.
Liczyłam również na więcej opisów wydarzeń z życia prywatnego. Jednak z całej lektury wyciągnęłam tylko to, że Frida po wypadku do końca życia zmagała się z licznymi dolegliwościami, a Diego nie mógł powstrzymać się od zdrad.
Mimo wszystko polecam i zapraszam do samodzielnej refleksji.

Liczyłam...

Bardzo dobra, lecz nie tak dobra jak Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo - Hayden Herrera. Książka zawiera mniej szczegółów z życia obojga, niż sama biografia Fridy. Napisana prostym i przystępnym językiem. Zgodzę się z poprzedniczką, za dużo polityki, chociaż prawdę mówiąc, to ona była jedną z najważniejszych dziedzin ich życia.

Ktoś wspomniał mi o Fridzie Kahlo jako niesamowitej osobowości. Książkę wybrałam na pierwszy ogień a na półce czekają 3 następne w temacie. Czyta się płynnie, życie prywatne artystów zostało osadzone w ramach historycznych z ich postaciami i wydarzeniami. Jest to po prostu recenzja z życia pełnego różnych namiętności. Artystów połączyła sztuka przez każdego rozumiana jednakże inaczej.

Diego jest "wypadkiem" Fridy, tym gorszym z dwóch które się jej przytrafiły. Tak przynajmniej zapowiada okładka. Natomiast zbliżając się do końca książki dojdziemy do innej refleksji. Jest on raczej "przypadkiem", tym lepszym, dla którego żyła mimo całej swojej ułomności fizycznej.

Jak dla mnie pozycja całkiem poprawna, dobra na pierwszy kontakt aby poznać fenomen Fridy Kahlo.

Sztuka, Meksyk, kobieta i miłość. Czy może być lepszy temat na książkę? Czyta się świetnie.

Mało pogłębionych informacji, wydaje się że jest to bardziej zebranie ogólnodostępnych faktów niż przedstawienie nowej jakości. Biografia dwóch artystów na 250 stronach.. mało. Książka nie wyczerpuje tematu ale czyta się w miarę ok.

"Diego i Frida" noblisty Jeana-Marie Le Clézio to biografia wyjątkowych meksykańskich artystów, jednak biografia oszczędna, pobieżna, dobra jako początek znajomości z parą malarzy. Ci, którzy już coś wiedzą o "słoniu i gołębicy" mogą się poczuć rozczarowani. Książka pozostawia niedosyt. Niewątpliwie największą zaletą tej biografii jest jej elegancja, elegancja języka i takt z jakim francuski noblista pisze o trudnych intymnych sprawach.
[...]
Życie, sztuka i polityka splatają się i w życiu bohaterów i w książce Le Clézio, dzięki czemu jest to wartościowa biografia, a nie plotkarsko - romansowe czytadełko jakich ostatnio wiele.

Całość tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2017/05/diego-i-frida-jean-marie-gustave-le.html

• Biografie
  • Nobliści