Tajemnica Rajskiego Wzgórza

2009-03-11
1996-10-14
978-83-247-1191-8
Anna Bańkowska
Elizabeth Goudge lew magia tajemnica dla dzieci i młodzieży

Po książkę sięgnełam ze względu na film, który uwielbiam. Książka jednak całkowicie inna od filmu. Poza imionami, wszystko inne, ale to dobrze. Nie wiedziałam czego oczekiwać, jednak historia mnie nie porwała. Naiwna, pisana starszym językiem, pełno zdrobnień, brak większych opisów emocji. Natomiast opisy lasów, pokoi, wzgórz 11/10!
Książka zdecydowanie do młodszych osób.

Książka zdecydowanie do młodszych osób.

Tę książkę uwielbiałam za dzieciaka i wydaje mi się, że to właśnie ją przeczytałam najwięcej razy. Przyznać muszę, że irytowali mnie prawie wszyscy dorośli, ale to tylko mały szkopuł. Szkoda tylko, że dostaliśmy film, który nijak się ma do pierwowzoru.

'Tajemnicę rajskiego wzgórza' zdecydowałam się przeczytać ze względu na to, że jest to ulubiona książka z dzieciństwa mojej przyjaciółki i dlatego, że mi ją pożyczyła :D.

Po pierwszych stronach byłam bardzo sceptycznie nastawiona. Te wszystkie wzmianki o tym co dama powinna albo czego nie powinna podnosiły mi lekko ciśnienie. Myślałam, że może to nie będzie tak lekka książka jak mi się wydawało i przebrnięcie przez nią będzie wyzwaniem.
Na szczęście akcja w pewnym momencie nabiera tempa, które sprawiło, że bardzo trudno było mi się odciągnąć od lektury. Po prostu chciałam wiedzieć jak to się zakończy. Mimo że zakończenie było przewidywalne.

Natomiast dużym plusem jest wykreowany klimat. Jest on trochę naciągany i naiwny, ale uwierzyłam w te historie, mimo że była czasami lekko absurdalna.

Podobała mi się ta książka. Nie jakoś szczególnie, ale jak na lekką historię, która przenosi w inny świat to była dobra lektura.

Czytałam ta książkę ładnych parę lat temu, dlatego ocena taka, a nie inna.

Czytałam ta książkę ładnych parę lat temu, dlatego ocena taka, a nie inna.

Parę lat temu obejrzałam film na podstawie tej książki i całkiem mi się spodobał. Gdy w końcu dorwałam się do tej książki czekało mnie rozczarowanie. "Tajemnicę rajskiego wzgórza" naprawdę ciężko mi się czytało. Część opisów wydaje się zbędna, za długa i w ogóle nieinteresująca i przeczytanie jej było dla mnie wyzwaniem, mimo że ma nieco ponad 200 stron.
Postacie wykreowane przez Elizabeth Goudge wydają się zupełnie nierealne i są bez głębi. Dorośli są bardzo liberalni i byłam zaskoczona, gdy wujek Maryni przystał na jej ofertę, żeby nie zarabiał na owcach. Gdzie tu sens? Nie sądzę, żeby żadna dorosła osoba z taką łatwością pozbyła się dużego źródła dochodu tylko, dlatego że dziecko mu tak mówi. Poza tym w pewnym momencie pastor pouczał Marynię, jakie mają być dziewczęta w jej wieku to jest m.in. mają nie wykazywać ciekawości. Co proszę? Może dlatego, że ta książka była napisana w latach czterdziestych, niesie ze sobą takie przekonania.
Pomysł na tę historię wydaje mi się naprawdę ciekawy, ale autorka go według mnie po prostu popsuła. Wątek tajemnicy i też baśniowy charakter to dwie rzeczy, które mi się w tej książce podobały.
Nie polecam osobom starszym niż 10 lat.

Postacie...

Milusia opowiastka ze sporą ilością polukrowanych bohaterów ludzkich i zwierzęcych, sielskich krajobrazów i odrobiną niebezpieczeństwa. Zdecydowanie dla dziewczynek - tak na wiek 9 do 11 max lat. Panienka o zdecydowanym charakterze w baśniowym świecie doprowadza do happy endu.

Uwielbiałam tę historię:)!

Uwielbiałam tę historię:)!

Główna bohaterka, Marynia, ma trzynaście lat. Mamę straciła gdy była całkiem malutka. Natomiast jej ojciec zmarł kilka miesięcy temu, a ponieważ trzeba było spłacić jego długi, rodzinny dom w Londynie został sprzedany. Nastolatka wyjeżdża ze swoją opiekunką i pieskiem do wuja. Tu dowiaduje się o dziwnej historii swej rodziny, której członkowie dzielą się na "słonecznych" i "księżycowych", i nad którą ciąży klątwa, sprowadzona przez jednego z przodków. W jej rezultacie cierpią nie tylko członkowie rodziny, którym nie dane jest cieszyć się szczęściem małżeńskim, ale i mieszkańcy pobliskiej wioski, atakowani nieustannie przez wrogich czarnych ludzi. Przeznaczeniem Maryni okazuje się zakończenie konfliktu i przezwyciężenie klątwy.
Wszystko jest bardzo urocze i bajkowe, aż za bardzo, jak dla mnie. Białe jednorożce, dziarskie karzełki, cała plejada zwierzaków o magicznych cechach, przyjaciel ze snów, masa nieszczęśliwych kochanków, których serca uleczy Marynia, oraz nawrócenie gromady zbójców.
Tą książkę polecam dzieciom poniżej dwunastego roku życia, oraz rodzicom… którym skończyły się już pomysły na dobranocki czytane dla swoich pociech. Wasze maluchy zasną od dużych ilości opisów w tej historii. Nie chcę obrazić ani książki, ani autorki… ale to nie jest fantastyka… to jest bajka.

Lekka i sympatyczna książeczka, z kilkoma elementami zapadającymi w pamięć.
Tylko skąd im się wzięło to tłumaczenie..?

Lekka i sympatyczna książeczka, z kilkoma elementami zapadającymi w pamięć.
Tylko skąd im się wzięło to tłumaczenie..?

"Noc jest najciemniejsza tuż przed brzaskiem"

Tajemnica Rajskiego Wzgórza to cudowna książka,którą powinno przeczytać każde dziecko i dorosły.Elizabeth Goudge stworzyła piękny świat oraz niesamowitych bohaterów.Ta książka aż tryska magia :).Sięgnęłam po nią przypadkiem.W dzieciństwie obejrzałam film i byłam zakochana w nim.Nawet nie wiedziałam,że jest taka książka.Dopiero w bibliotece całkiem przypadkiem zobaczyłam ją i bez chwili zastanowienia wypożyczyłam.Książka różni się trochę od filmu,ale mi to nie przeszkadzało.Bardzo duży plus za wyjaśnienie do końca pewnych wątków. Lekturę czyta się przyjemnie.Język jest łatwy.Bohaterowie dobrze wykreowani.Cała historia ciekawa.

Marynia wraz z panna Heliotrop oraz swoim pieskiem Bączkiem jadą do jej stryja Beniamina.Mama i tata dziewczynki nie żyją,a dom ,który miała w Londynie musiała sprzedać,by spłacić długi.Dziewczynka na początku nie jest zachwycona pomysłem wyjazdu do stryja,jednak potem zmienia zdanie.Gdy widzi Księżycowy Dwór oraz Rajską Dolinę.Do jej nowego pokoiku prowadzą bardzo małe drzwi.Przez,które przejdzie tylko ona.W Księżycowym Dworze poznaje też psa Wrolfa. Jednak zanim dziewczynka przyjechała tu ,widziała na polance białego konika.Marynia jest bardzo szczęśliwa i oczarowana nowym miejscem.Po mszy ,wychodząc z kościoła każdy nazywa ją Księżycową Królewną.Później dziewczynka poznaje proboszcza,Lawende oraz pastuszka,którego już gdzieś spotkała o wiele wcześniej czyli Robina.Jednak szczęście nie trwa wiecznie...Rajskie Wzgórze pada ofiarą kradzieży Czarnych Ludzi.Czy Marynia pozna historię Księżycowych Księżniczek ? Czy dwie wrogie strony pogodzą się ? Kim jest Lawenda ? Gdzie podziewa się Robin ? Jakie wspomnienia ma panna Heliotrop ? Co będzie musiała zrobić dziewczynka,by ocalić krainę? Jaka jest historia rodziny Merryweather'ów ?

Książka bardzo piękna.Pokochałam wszystkich bohaterów.Fajnie jest po jakimś czasie wrócić do książek z dzieciństwa,których się nie przeczytało.Bardzo spodobało mi się zakończenie w,którym autorka wszystko wyjaśnia.Mamy jasno napisane co się wydarzyło i za to duży plus.Jeśli nie czytaliście tej książki to koniecznie musicie ją przeczytać :)

Lekturę oceniam na 8/10 gwiazdek.Bardzo polecam.Warta uwagi i przeczytania.Miło jest czasami wrócić do czasów dzieciństwa.Bardzo polecam :)

"Noc jest najciemniejsza tuż przed brzaskiem"

• Dzieciństwo

Elizabeth Goudge Tajemnica Rajskiego Wzgórza Zobacz więcej