Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny 1648-1651

Okładka książki Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny 1648-1651 Władysław Andrzej Serczyk
Okładka książki Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny 1648-1651
Władysław Andrzej Serczyk Wydawnictwo: Książka i Wiedza powieść historyczna
powieść historyczna
Książka i Wiedza
2007-01-01
2007-01-01

Taki Potop, ale naprawdę.

Część druga książki Serczyka, w której Autor opisuje dzieje największego powstania kozackiego. Nie jest to całość tej historii, kończymy na Beresteczku, czyli momencie największego triumfu, gdy wydawało się, że wszystko skończy się pomyślnie dla Rzeczpospolitej (i niekorzystnie dla Kozaków).
Serczyk z dużą wrażliwością opisuje obie strony sporu, znakomicie rysuje tło, a potem dynamikę samego konfliktu. Myślę, że jednak z ciekawszych, popularnych pozycji opisująca ten okres i osadzającą nasze sienkiewiczowskie wyobrażenia w realiach, gdzie "Jarema" ma szereg wad, ale Kisiel ciekawych pomysłów, choć w sumie wady też.

Serdecznie polecam, naprawdę warto.

Taki Potop, ale naprawdę.

Serczyk z dużą wrażliwością opisuje obie strony sporu,...

Powstanie Chmielnickiego to temat szczególny zarówno dla całych dziejów Polski, jak i dla mnie samego. Właśnie wtedy rozpoczął się ostateczny upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów – jedynej potęgi państwowej, jaką w dziejach udało się Polakom zbudować. Dla mojej skromnej osoby to temat bardzo ważny, ponieważ było to pierwsze wydarzenie historyczne, które mnie zafascynowało i od którego zaczęła się miłość do historii. Precyzując, początkiem był oczywiście film, czyli "Ogniem i Mieczem". A potem już poszło...

Właśnie dlatego z wielkim zapałem zabrałem się za czytanie książki Władysława A. Serczyka. Jej lektura okazała się być bardzo dobrym doświadczeniem. Temat jest przedstawiony bardzo obszernie, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań społecznych i politycznych. Szczególnie kwestie społeczne są warte uwagi, bo często się marginalizuje, a bywa, że to zwykłe relacje międzyludzkie są ważniejsze od decyzji królów czy rządów. Pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata tego okresu dziejów.

Dość obszernie opracowany temat jednego z największych polskich tragedii, jaką było powstanie Chmielnickiego. Autor stara się w sposób bezstronny przedstawić problematykę, a dzięki źródłom i ich analizie mamy do czynienia z świetną narracją. Mogę z czystym sumieniem odłożyć na jakiś czas kwestie kozackie, ze względu na sporą dawkę informacji, które dały mi lektury Tomkiewicza, Wójcika i właśnie Serczyka.

Kolejna książka wybitnego znawcy tematyki wschodniej, w 100% wyczerpująca temat. Kontynuacja "Na dalekiej Ukrainie", którą miałem przyjemność kiedyś czytać. Moim zdaniem "Na płonącej Ukrainie" zasługuje na zgłębienie jej tajników. Wydarzenia opisywane z wielką porcją szczegółów, ciekawostek, niekiedy można się uśmiechnąć :). Polecam wszystkim zainteresowanym i pasjonatom.

Mnóstwo faktów i rozszerzeń historii poczynań Chmielnickiego, gdzie indziej pominiętych. Bardzo dobra pozycja, dla zainteresowanych tematem. Niestety pewne rzeczy się nie zmieniają, takie można odnieść wrażenie śledząc przygody naszych decydentów tamtego okresu.

Historia zawarta w książce,jest znana prawie wszystkim.
Znamy ja z trylogii Sienkiewicza czy choćby z filmu "Ogniem i mieczem"Hoffmana.Niestety, powieść i film,żądzą się innymi prawami.Książka "Na płonącej Ukrainie.Dzieje Kozaczyzny 1648-1651"to opracowanie historyczne tych czasów.Kto chce poznać tą historię z innego punktu widzenia,polecam serdecznie.
Ps.Czytając książkę,narzuca się pewna analogia.Mam tu na myśli,szlachtę I RP do dzisiejszych polityków,którym tylko prywata w głowie siedzi.

Historia zawarta w książce,jest znana prawie wszystkim.
Ps.Czytając...

Bardzo dobra książka przybliżająca szczegółową historię największego powstania kozackiego w Rzeczypospolitej. Pozwala przyjrzeć się poszczególnym postaciom historycznym i samemu na ich temat wyciągnąć wnioski. Dla miłośników epoki i tematyki obowiązkowa lektura.

Świetnie się czyta tą książkę.

Świetnie się czyta tą książkę.

Fachowość prof. Władysława Andrzeja Serczyka nie wymaga rekomendacji. Jego książki są tego świadectwem. Tak też jest i w przypadku tej pozycji. Bardzo szczegółowo ukazana geneza konfliktu między Rzeczpospolitą a Kozakami zaporoskimi i Tatarami.
Bardzo żywe i dynamiczne przedstawienie wydarzeń od 1648 do 1651 roku. Negocjacje, podstępy, oblężenia, bitwy. Podczas lektury można poczuć się uczestnikiem wydarzeń z tamtych dni.
Mnie zainteresowały szczególnie wydarzenia związane z rodzimą Zamojszczyzną.
Sądząc po tytule można przypuszczać, że Autor planował kontynuację tego działa. Bo opis wydarzeń kończy się na bitwie pod Beresteczkiem, a powstanie trwa. Szkoda, że nie będzie dalszego ciągu tak pasjonującej historii.

• Historia Polski
  • Historyczne