Mój Giovanni

Okładka książki Mój Giovanni
James Baldwin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2007-08-02
8306020480
Andrzej Selerowicz
powieść amerykańska baldwin kik LGBT geje

wstrząsnęła mną ta książka. na wskroś szczera, okrutna, przenikliwa do kości. popis wspaniałego przelania na papier ludzkich uczuć, emocji, strachów, okrucieństwa, niepewności. było płakane

Pokaż mimo to video - opinia

Niesamowita i boleśnie trafna

Niesamowita i boleśnie trafna

Jakaż to musi być trudna miłość... Jak ciężko musi być przyznać się przed samym sobą, a co dopiero przed światem! Książka sprawiła mi dużo przykrości, ten fakt, że bohaterowie czuli się brudni...
Szczerze współczuję osobom, które walczą w ten sposób ze sobą. Powodzenia na tym podłym świecie!!!

Od początku koniec jest zdradzony. Podejrzewam, że śmierć Giovanniego nie była ważnym elementem.
Najważniejszy był Dawid. Dawid, mężczyzna, który nie wiedział czego chce i wykrzyczał to w jednym z dialogów. Dawid, który przedstawiał brak samoświadomości i empatii raniąc swoimi decyzjami "najbliższych" sobie ludzi. Był zdolny do uniesień, ale nie był zdolny do kochania, był zepsuty i niszczył wszystko wokół...
A Baldwin zrobił z tego książkę okrzykniętą klasykiem. Dodał mądrości, słowa poruszające negatywne struny czytelnika. Wyciągnął brudy... ale też i prawdy objawione ministra magii Czarnka:
"Te śmieszne baby mają dziś tylko głupstwa w głowie i wydaje im się, że we wszystkim mogą sprostać mężczyznom, quelle rigolade! Powinno się je zbić na kwaśne jabłko, aby się przekonały, kto rządzi światem."

Aż dziw, że na końcu ją doceniam, kiedy na początku usypiała mnie ładnym językiem i malowniczymi opisami.

Ps. Minus za nietłumaczenie francuskich wstawek.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytawszy ją czułem się jakbym wewnętrzne zamarł i nie był wstanie wykrzesać z siebie żadnej myśli o ukierunkowanych podtekstach. Skłamałbym więc wtedy, gdybym napisał, że podchodzę na trzeźwo do tematu. Ta książka nie dawkuje emocji, tylko zanurza w głąb całej swojej historii nie dając przystanąć na zrozumienie tego, co i jak na mnie wpłynęło. Przeżuła moją świadomość do tego stopnia, że początkowo potrafiłem jedynie określić swój emocjonalny stan. Wyparło to ze mnie cały jej sens zostawiając bezgraniczne zaaferowanie tym, co się wydarzyło. Myślę, że mógłbym uzależnić się od podobnego nastroju, dlatego też szczerze pragnę, żeby przez moje ręce przeszło więcej takich powieści. Byłaby to miła odmiana od kolejnych czytanych lektur pozostawiającą we mnie nic innego niż samą pustkę, której lukę ja sam muszę stopniowo wypełniać.

Nie chciałbym za wiele zdradzić na jej temat żeby nie zabierać nikomu niepowtarzalnych emocji, jakie niesie za sobą pierwsze doświadczenie czegoś (a w szczególności tej książki), ale chyba nie obędzie się bez tego. 'Mój Giovanni' jest poniekąd opowieścią o przekształcaniu amerykańskiego gwaranta ich rzeczywistości – uśmiechu w bezdenną rozpacz za sprawą zdarzenie ludzi z ówczesnej krainy możliwości z powojenną Europą, która zdaje się utraciła korzystny blask. David, Amerykanin i zarazem protagonista książki postanowiwszy zamieszkać w najpiękniejszym mieście świata – Paryżu – będzie musiał sprostać temu, co przygotowała dla niego jego uśpiona natura w oczywistym przez wzgląd na miasto wymiarze. Stanie przed wyborami, które obrócą jego los w tragedię bądź też przyniosą oczekiwany przez wszystkich happy end, mimo że w głębi serca wszyscy już wiedzą do czego zmierza obrana ścieżka.

Autor tworząc biseksualną postać chciał przede wszystkim zmierzyć się z kryzysem jakim jest tożsamość seksualna dla takich osób. Dawid nieoczekiwanie zakochując się w nowo poznanym barmanie, czyli tytułowym Giovannim, staje przed niewiadomą, którą jego wewnętrzne je chce poznać w empiryczny sposób, co rodzi w nim z kolei dysonans przez wzgląd na wpojone konstrukty społeczne. Nie jest to w żadnym razie wielowątkowa powieść, ale to ile emocji ze sobą niesie sprawia, że ma się takie wrażenie. Dawid nawet o tym nie wiedząc ściga się z czasem. Musi w porę zinterpretować swoje uczucia i zadecydować jak pokierować swoim życiem, bo inaczej odniesie druzgoczącą porażkę, w efekcie unieszczęśliwiając siebie oraz innych. A będą to zarówno mężczyzna, jak i kobieta: po prostu dwójka ludzi, która naprawdę szczerze go pokochała. Ta powieść uświadamia, że nie można bronić się przed samym sobą, bo w przyszłości na zaakceptowanie naszego 'ja' może być już stanowczo za późno. Oczywiście tematyka powieści jest znacznie szersza, ale to ta kwestia wybiła się moim zdaniem na pierwszy plan.

Co tu mogę jeszcze dodać... To nie jest tak, że ta książka jest jakoś przesadnie ciężka, tylko po prostu dominują w niej właśnie takie, negatywne tony. Same postacie są naprawdę świetnie napisane. Każda na swój sposób żyje w innym świecie, przez co ich wzajemny kontakt owocuje nieoczekiwanymi wyznaniami: czasami przynoszącymi poczucie melancholii, a innym razem przywołującymi cień uśmiechu na twarzy. Całość uzupełniają nadające całemu utworowi szyku francuskie wyrażenia. Bez nich nie byłoby to samo, to one stworzyły ten niepowtarzalny klimat i ożywiły w mojej wyobraźni Paryż. Wszystko to sprawia, że jest to zdecydowanie jedna z najlepszych powieści, jakie miałem przyjemność czytać. Nie zawiodłem się pod żadnym względem. Czuję, że każde kolejne ponowne odczytanie tego tekstu będzie na jakiś sposób inne. Sam autor stał się zatem moim obiektem literackiego zachwytu. Muszę się zapoznać szerzej z jego twórczością.

James Baldwin'owi udało się stworzyć bardzo "gęsty" i niepowtarzalny klimat Paryża z dymem papierosów, ciężarem nocy, refleksami Sekwany i żigolakami przez zastosowanie tylu zdań złożonych i świetnej obserwacji. Historia Dawida jest przedstawiona ciekawie, ale prawdziwą perłą jest to jak Baldwinowi udaje się uchwycić bardzo skomplikowane emocje, których się nie da nazwać jednym słowem, na twarzach i głowach głównych bohaterów, kiedy przechodzą swoje problemy, rozmawiają czy poprostu myślą.
Historia jest przedstawiona w dawniejszych latach, ale dla mnie wciąż aktualna, psychika ludzi się nie zmieniła tylko okoliczności, dalej ludzie popełniają podobne błędy bohaterów książki i żyją w kłamstwach.

Lata pięćdziesiąte, jedna wiosna i jedno lato w Paryżu. Amerykanin w Paryżu, figura filmowo-literacka, a jednak u Baldwina tak intensywnie żywy narrator. Nie jest przecież gejem, ale zakochuje się w pięknym chłopcu, Giovannim.
Baldwin pisze tak pięknie, że nie umiem porównać jego sposobu pisania do żadnego innego, jest trochę jak Tennesse Williams i Capote, ale jest lepszy dla swoich bohaterów, bardziej czuły, choć w tej książce potrafi być okrutny. Intensywna, bardzo wysmakowana książka, ale niektóre wysmakowane książki są sztuczne, a ta jest prawdziwa. Jego pisanie ma muzyczny rytm, dawno nie miałam tak że chciałam czytać każde zdanie kilkukrotnie żeby tylko nie skończyć książki.
Baldwin był pięknym pisarzem.

To książka w której nie pada to słowo: gej, ani żadne inne, padają dziesiątki półsłowek, aluzji i choć wiemy czego dotyczą, nie chcemy żeby padły....

I don't give out those 5 stars easily. And don't get me wrong, it's a great story - a passionate one, about - let me ironically say 'discovering yourself' and go read the book to find out why it's ironic - the struggles of making a decision. But it's a story that would be just another relationship story if it was written in different time, by someone else, in different way.
But the way this man had with words grabbed me by the guts and kept pulling till the very end. I just kept asking myself 'who the hell thinks and/or writes like that?' where do you find modern books in which every line has meaning? Where words are actual art and not just a mean to an end?
I love, love Baldwin's writing here and I regret picking this book up so late. Good thing I still have more of his work to read because I miss him already.

Dzieło sztuki.

Dzieło sztuki.