Japońskie opowieści o bogach

Okładka książki Japońskie opowieści o bogach Wiesław Kotański
Okładka książki Japońskie opowieści o bogach
Wiesław Kotański Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Czarna Seria [ISKRY] religia
religia
Czarna Seria [ISKRY]
Wydawnictwo Iskry
1983-01-01
1983-01-01
8320701961
Wiesław Kotański mitologia japońska

Bardzo dobre, szczegółowe opracowanie wątków mitologicznych pojawiających się w Kojiki, wspomagane przez informacje przytaczane z innych ważnych dzieł starożytnej literatury japońskiej, np. Nihongi. Warto przeczytać "Japońskie opowieści o bogach", a następnie sięgnąć po "Opowieści o pierwszych władcach japońskich" tego samego autora, by mieć pełny ogląd na treść Kojiki. Obie pozycje są jednak tylko dla zapalonych pasjonatów, osobom którym zależy na łatwym w odbiorze i zwięzłym wykładzie mitologii czy historii Japonii polecam szukać dzieł bardziej popularnonaukowych.

Książka nieco przydługo mi się czytała, prawdopodobnie przez przesadną szczegółowość jaką odznaczył się autor. Trochę mniej podobał mi się sposób nazywana postaci dosłownym tłumaczeniem za każdym razem gdy były wspominane, ale to prawdopodobnie tylko i wyłącznie moje odczucie, ponieważ bardziej przepadam za japońskimi oryginalnymi imionami duchów.
Mimo wszystko, podobało mi się. Mity zostały opisane dość szczegółowo z uwzględnieniem tego, że czytelnik może czegoś do końca nie zrozumieć - wszystko było pięknie opisane.

Mimo wszystko, podobało mi...

No, to był test na wytrzymałość przed Kojiki. Jako dzieło naukowe, "Japońskie opowieści o bogach" bardzo dokładnie przedstawia morfologię i genezę każdego z pojawiających się, wieloczłonowych imion, co w pewnej chwili zaczyna dominować nad treścią. Dla bardzo cierpliwych.

• Japonia
  • Mitologia
  • Do kupienia
  • Azja
  • Wschód

Dodaj cytat z książki Japońskie opowieści o bogach