Ninja. Niewidzialni zabójcy

1993-01-01
83-900889-5-9
Witold Nowakowski
Ninja Ninjitsu Andrew Adams Sztuki walki

Czy jest w książce napisane o Kobietach Ninja bo ciekawi mnie temat chciałbym kupić ją

Każdy z nas chyba słyszał o ninja. To niesamowite jak bardzo spaczony obraz tej kasty wojowników funkcjonuje wśród ludzi. To wszystko za sprawą bzdurnych filmowych produkcji takich jak "Amerykański Ninja" czy "Ninja zabójca", w których prawa logiki oraz zasady siły ciążenia nie mają żadnego znaczenia. A prawda jest taka, że ninja istnieli i byli perfekcyjne wyszkolonymi zabójcami, szpiegami, dywersantami i w jakimś stopniu aktorami. To byli ludzie, którzy całe życie poświecili podnoszeniu swoich wyjątkowych umiejętności. I właśnie o tym jest ta książka. To chyba jedyna na rynku pozycja, która w tak uczciwy i rzetelny sposób przybliża historię i specyfikę klanów ninja. Autor stara się ukazać wszystko bardzo przekrojowo zaczynając od narodzin klanów, poprzez ich wyszkolenie, metody walki, uzbrojenie, niezwykłe umiejętności, a na ninjitsu w dzisiejszych czasach kończąc. Niestety książka jest bardzo krótka. Mimo że ma 160 stron, to mniej więcej połowę zajmują zdjęcia, które w fenomenalny sposób uzupełniają treść książki. Myślę, że jeśli każdy z nas uczciwie sobie zada pytanie czy jako dziecko nie myślał kiedyś jak to jest być takim ninja, to jestem przekonany, że uczciwie odpowie przynajmniej połowa albo i większość z nas (a ja jestem jednym z nich). Dzięki tej książce można się odrobinę więcej dowiedzieć o ponad 700 letniej historii ninjitsu i na takie pytanie w jakimś stopniu odpowiedzieć. Świetna książka. Obowiązkowa pozycja dla fanów sztuk walki.

Trochę zbyt skrótowo. Jednakże, jest tu sporo informacji które nie koniecznie muszą być rzetelne to przynajmniej mają jakieś trzymające się w miarę kupy uzasadnienie. Książka jest krociotka i zawiera wiele zdjęć, szkoda że czarno białych, w sam raz do wyjecia z biblioteki na jeden czy dwa wieczory. Choćby z ciekawości jeżeli jak ja nie interesujesz się tematem.

Osobiście od zawsze uwielbiałem Ninja, nie są mi obcy i towarzyszą mi od dziecka, lecz było to przedstawione w bardziej popkulturowy sposób, historii faktycznej jednak też nieco liznąłem, głównie za pomocą artykułów w internecie, dlatego też była to moja pierwsza faktyczna książka o historycznych ninja którą przeczytałem i w dodatku przeczytałem całą bo wciąga niesamowicie, no ale niestety jakby się uprzeć to można ją skończyć bez problemu w jeden dzień, ale o tym zaraz. Naprawdę jest tutaj zawarte spore kompendium wiedzy o tych wojownikach, wiele z nich już wiedziałem, gdyż ninja interesowałem się wcześniej, ale to nie wada książki, gdy ktoś były świeży to naprawdę szczęka może mu aż opaść, przejdźmy zatem do plusów i minusów.

Plusy:
Czytelnie napisana. Widać, że autor był prawdziwym zapaleńcem, ładnie wszystko od siebie oddzielone, także wiemy o czym dokładnie czytamy, rozdział nie mieszają się.
Ukazanie kawałka historii Japonii, wyjaśnienie dlaczego i po co Ninja byli potrzebni, rzetelność historyczna, a także sporo ciekawostek, których nie znalazłem w innych źródłach.
Zdjęcia, tak - książka jest ilustrowana miejscami, opisy pod tymi zdjęciami również sie znajdą, fakt faktem można nawet liznąć cześć sztuk walk i nasiono całego tego systemu walki i samoobrony, zdjęcia oczywiście wykonane na współczesnych adeptach sztuki ninjitsu, jak widać więc to wszystko jest faktycznie możliwe i naprawdę można zrozumieć a nawet podłapać wszystkie te techniki.
Słowniczek pojęć też jest, sporo japońskich nazw, jak shinobi, kunai, bo, bushido i wiele innych, można wszystko przestudiować.
Autor także rozmywa granice między właśnie populkturalnymi ninja a tymi historycznymi, lecz przyznać trzeba te wszystkie legendy miały swoje odbicie w prawdzie i to bardzo spore, bo może nie znikali całkowicie ani nie skakali na 5 metrów wysokości, ale ukrywanie sie mieli opanowane do perfekcji przez co faktycznie byli dla wielu niewidoczni, zresztą w wielu dziedzinach byli niezastąpieni, śmiem twierdzić, że byli to jedni z najpotężniejszych ludzi w dziejach ludzkości kiedykolwiek i nie dziwie się, że stali sie tak popularni w popkulturze, byli prawdziwymi herosami w swoich czasach, bardzo morderczymi, bezwzględnymi i nie wahającymi sie przed niczym.

O minusach krótko gdyż nie ma ich wielu i ie są tak znaczące, ale książka mogłaby być dłuższa, zdjęcia zajmują też sporo miejsca a mimo to i tak nie zawsze dokładnie wszystko na nich widać - są czarno białe, no ale to dość stara książka, wiec czy tak naprawdę warto na to narzekać?

Naprawdę polecam. Mnie sie podobała: 7/10

Przeczytałem ją dwukrotnie. Tak jak wcześniej zostało wspomniane jest ona rzetelna i przedstawia Ninja takich jacy naprawdę mogli być. Nie ma tam żadnych paranormalnych zjawisk. To byli ludzie, tacy jak my. Różnicą było to, że byli mistrzami zabijania.

Ciekawa książka, dla każdego kto interesuje się sztukami walki

Ciekawa książka, dla każdego kto interesuje się sztukami walki

Książka, która nie nudzi, napisana zrozumiale. Dla interesujących się historią Japonii, jak i sztukami walki. Nie jest to jednak poradnik, a pozycja bardziej popularnonaukowa.

• Japonia
  • Papierowa