W kręgu shintoizmu. Tom 1 Przeszłość i jej tajemnice

Okładka książki W kręgu shintoizmu. Tom 1 Przeszłość i jej tajemnice Wiesław Kotański
Okładka książki W kręgu shintoizmu. Tom 1 Przeszłość i jej tajemnice
Wiesław Kotański Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog religia
religia
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2015-12-17
2015-12-17
Japonia religie Japonii shintoizm

W kręgu Lisioizmu

Lisioł postanowił zgłębić tajniki shintoizmu, żeby wiedzieć, jak stworzyć Lisioizm – kult oparty o swoją niezwykle skromną personę. W tym celu wsadził swój sprytny nochal do księgi „W kręgu Shintoizmu” Wiesława Kotańskiego i momentalnie poczuł się, jakby walnął w ścianę. Dostanie się do wnętrza tej pozycji nie było łatwe, gdyż wstęp obudowano trudnym, specjalistycznym językiem, który bardziej traktował o naukowych pojęciach i tym, czym w ogóle jest religia, niż o samym shintoizmie. Lisioł musiał przyznać, że poczuł się jak na wykładzie na lisich studiach, kiedy ktoś z dużą ilością skrótów i tytułów przed imieniem produkował się przy mikrofonie, a Lisioł chrapał pod stołem w ostatnim rzędzie.
W kolejnych rozdziałach zaczęły pojawiać się tematy związane z samym shintoizmem i nawet język nieco złagodniał, co znacząco wpłynęło na strawność książki. Na stronach pojawiły się takie ciekawe tematy jak Kotodama, czyli duch wypowiedzi. W praktyce oznacza wiarę w siłę żywą zaklętą w samych słowach – to tak jakby Lisioł powiedział „smok” i literki przybrały materialną formę, tworząc smoka *Lisioł zadziera łebek do góry, patrząc na wielkiego złego gada* Wam jednak Lisioł poleca zrobić testy ze słowem sake. Będzie bezpieczniej.
Im dalej w książkę tym lepiej. Autor zaczyna się bardziej skupiać na samym shintoizmie, opuszczając sferę naukowych dysput. Pojawiają się zagadnienia różnych nurtów w shintoizmie, podziału na skazy – bo wiecie, upaćkać się można na wiele sposobów – jakie dary składać, co to jest kami i tym podobne pojęcia. Może Lisioł zostanie kami? Zrobi sobie kapliczkę w lesie, żądając sake i truskawek, w zamian za swoją wszechlisiołkowatość.
Podsumowując, jeśli chcecie dostać solidny kawał wiedzy o shintozimie, to ta pozycja zaspokoi wasz apetyt. Wyrwanie jednak tej wiedzy nie będzie proste. Kartki będą stawiać zażarty opór, plącząc wasze ścieżki rozumowania naukowym żargonem. Niejeden raz wyjdziecie z tego starcia z poczuciem bycia głupszym niż na początku, ale jeśli będziecie dzielni i uparci, wasz trud będzie nagrodzony! Lisioł odczuł to na własnym futrze.

W kręgu Lisioizmu

Jedna z wciąż niewielu fachowych pozycji na polskim rynku opisujących tradycyjną religię Japończyków. Książka to podróż w przeszłość, ku źródłom shintoizmu, jego pochodzeniu, podstawom. Znajdujemy tu najważniejsze wątki, podparte solidnym warsztatem religioznawczym, kulturoznawczym, i źródłami. Rzetelne opracowanie, które pozwala także poznać m.in. źródła niektórych cech uznawanych dziś za typowe dla Japończyków i Japonii.

• Japonia
  • Mitologia
  • LEGIMI - DO PRZECZYTANIA
  • Wierzenia/Folklor
  • @Antropologia, filozofia, psychologia, socjologia religioznawstwo itp.
  • #Japonia
  • Japonistyka