Narodziny tragedii czyli Hellenizm i pesymizm

Okładka książki Narodziny tragedii czyli Hellenizm i pesymizm
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wielkie dzieła filozoficzne
Geburt der Tragödie oder Griechenthum und Pessimismus
Zielona Sowa
2003-01-01
2003-01-01
Leopold Staff
apollińskość dionizyjskość nietzscheanizm filozofia XIX/XX w. hellenizm tragedia;

Postrzeganie antycznej Grecji przez Nietzschego jest bardzo ciekawą perspektywą. Rozprawa o początkach i końcach tragedii greckiej początkowo budzi zamęt ale po chwili wszystko zaczyna się układać w spójną całość.

Podziw budzi we mnie zanurzenie Nietzschego w kulturze tak antycznej, jak i niemieckiej. Cały jego sposób postrzegania rzeczywistości jest wertowany przez...

Nie jest to lektura łatwa. W pierwszej kolejności ze względu na silnie zmetaforyzowany język. Zanim czytelnik oswoi się z jedną metaforą, pojawia się druga, a zaraz po niej kolejna. Trzeba zatem trochę powędrować przez ten las metafor, aby zacząć się w nim jako tako orientować. Nie jest to jednak czas stracony. Nietzsche nie stara się bowiem sprowadzać tego, co...

Owa książka jest rozprawą z tematem tragedii greckiej, pisana w sposób zbliżony wręcz do pracy doktoranckiej.
Dla kogoś kto interesuje się bardzo tematyką konkretnych dogmatów filozofii Platona, czy Sokratesa jak i tematem antycznego teatru, czy późniejszych sztuk operowych na pewno będzie wydawać się ciekawa, natomiast niestety mnie i zakładam, iż również czytelników,...

Przedstawia bardzo ciekawe koncepcje, ale przez mocno filologiczną perspektywę analizy trochę utrudnia czytanie laikowi.

Można by rzec, że jeszcze surowe poglądy przedstawia tutaj Nietzsche. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania dla każdego. Nie wymaga specjalistycznego obycia filozoficznego i jest przystępna w odbiorze.

Niezwykle przekonująca analiza tragedii i wielkości starożytnych Greków. Grunt pod najodważniejsze tezy i inspiracja po wieki. Dopiero po tej pozycji można i trzeba przeczytać "Tako rzecze Zaratustra", w którym to dziele Nietzsche daje mit współczesnemu człowiekowi, by go zrestartować i przywrócić duchowy kontakt z największymi starożytnego świata.

Wstęp do zrozumienia myśli Nietzsche'go, autor bardzo obrazowo opisuje wstęp do swojej metafizyki. Początek może niezbyt zachęcający ale w pewnym momencie książka staje się bardzo wciągająca

• Filozofia
  • Chcę w prezencie