Narodziny tragedii czyli Hellenizm i pesymizm

Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
Geburt der Tragödie oder Griechenthum und Pessimismus
Leopold Staff
Zielona Sowa
apollińskość dionizyjskość nietzscheanizm filozofia XIX/XX w. hellenizm tragedia;
Geburt der Tragödie oder Griechenthum und Pessimismus
filozofia, etyka
Leopold Staff
Wielkie dzieła filozoficzne

Przedstawia bardzo ciekawe koncepcje, ale przez mocno filologiczną perspektywę analizy trochę utrudnia czytanie laikowi.

Można by rzec, że jeszcze surowe poglądy przedstawia tutaj Nietzsche. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania dla każdego. Nie wymaga specjalistycznego obycia filozoficznego i jest przystępna w odbiorze.

Niezwykle przekonująca analiza tragedii i wielkości starożytnych Greków. Grunt pod najodważniejsze tezy i inspiracja po wieki. Dopiero po tej pozycji można i trzeba przeczytać "Tako rzecze Zaratustra", w którym to dziele Nietzsche daje mit współczesnemu człowiekowi, by go zrestartować i przywrócić duchowy kontakt z największymi starożytnego świata.

Wstęp do zrozumienia myśli Nietzsche'go, autor bardzo obrazowo opisuje wstęp do swojej metafizyki. Początek może niezbyt zachęcający ale w pewnym momencie książka staje się bardzo wciągająca

• Filozofia
  • Chcę w prezencie