Klub ocalonych

Amber
2003-01-01
2003-01-01
Jan Hensel
inteligentny detektyw napad morderstwo kobiety

Z ogromną przyjemnością sięgam po kolejne powieści Pani Lisy Gardner, ponieważ jestem przekonana, że spełnią one moje czytelnicze oczekiwania. Tak też było i w tym wypadku. Mroczny klimat i dynamiczna akcja powoduje, że ciężko odłożyć książkę bo chce się natychmiast wiedzieć co będzie dalej. A tematyka jakże bolesna i trudna, seryjne gwałty na młodych kobietach. Każdy następny bardziej brutalny, niektóre zakończone śmiercią zgwałconych kobiet. Książka wzbudza wiele emocji, od niepewności i strachu do złości czy gniewu.

Myślałem że to będzie taki zwykły kryminał.
Ale nie jest
Pomysł z przenoszenie DNA. Ten morderca czy inny?
Książka nie rzuca na kolana ale bardzo dobrze się ją czyta
Ale po świętach

Myślałem że to będzie taki zwykły kryminał.
Ale nie jest
Pomysł z przenoszenie DNA. Ten morderca czy inny?
Książka nie rzuca na kolana ale bardzo dobrze się ją czyta
Ale po świętach

Można obgryzać paznokcie. Bardzo elektryzujący kryminał.

Można obgryzać paznokcie. Bardzo elektryzujący kryminał.

Książka wciągająca, świetne opisy. Idealne zakończenie. Polecam

Książka wciągająca, świetne opisy. Idealne zakończenie. Polecam

Co byś zrobił/a gdyby na twe życie czyhał brutalny oprawca? Czy czekałbyś / czekałabyś bezczynnie na ratunek? A może... próbowałbyś / próbowałabyś podjąć pewną desperacką decyzję, by tylko uchronić zarówno swoje życie jak i życie najbliższych? Trzy dojrzałe kobiety ( Jullian, Carol, Meg ) stały się ofiarami brutalnego napadu przez nieznanego oprawcę. Cień podejrzenia pada na Eddiego Como, który wkrótce zostaje zamordowany. Wydawać by się mogło, iż skończył się czas niepokoju i lęku. Nic bardziej mylnego, lecz... czy kobiety mogą być dalej bezpieczne? Czy aby na pewno nikt im nie grozi? Co takiego odkryje sierżant Griffin?

Nazwisko amerykańskiej pisarki z pewnością nie jest mi obce, lecz sama twórczość autorki aż dotąd pozostała mi nieznana. Lisa Gardner znana jest głównie z kryminalnych powieści. A "Klub ocalonych" niewątpliwie jest moim pierwszym zetknięciem z jej twórczością. I, muszę przyznać, całkiem udane. W porównaniu z niektórymi norweskimi kryminałami ta książka wypada znacznie lepiej...

Jullian, Carol i Meg - oto trzy kobiety, które połączył przykry los ( zostały zgwałcone przez nieobliczalnego oprawcę ). Jullian zdaje się być kobietą opanowaną o dominującą wśród kobiet; Carol niezbyt radzi sobie w małżeństwie a Meg próbuje odzyskać pamięć i utracone wspomnienia. Ponadto te trzy kobiety łączyła ogromna nienawiść do Eddiego Como, który ponoć był tym oprawcą. Niebawem mężczyzna zostaje zamordowany a Jullian, Carol i Meg tracą równowagę w swoim życiu. Sprawę zaczyna badać sierżant Griffin oraz jego kolega, Fitz. Jak się okazuje sprawa nie jest oczywista; z upływem czasu robi się całkiem pogmatwana i pełna sprzeczności. Cień podejrzenia o zabójstwo pada na trzy kobiety a zamordowany mężczyzna zostaje przedstawiony w zupełnie innym świetle. Nic nie jest takie jakie się wydaje...

W tym kryminale nie brakowało mi odpowiedniego napięcia i niepewności, które czyhało na każdej stronie. Sprawa związana zarówno z zabójstwem Eddiego Como jak i trzema kobietami z czasem mocno się komplikuje. I tutaj pojawia się kilka pytań: czy Eddi Como był owym gwałcicielem, którego obawiały się kobiety? Czemu policja nie poradziła sobie wcześniej z tym problemem? Czy Jullian, Carol i Meg miały się kogo obawiać? Jak potoczyła się sprawa sierżanta Griffina?

Po przeczytaniu książki odczułam zadowolenie. Spodziewałam się przeciętnego kryminału, lecz ten okazał się ( na szczęście ) całkiem przystępny i czytelny. Bohaterowie nie są czarno -biali; ich postępowanie nie jest jednoznaczne i nieraz skrywają swoje prawdziwe problemy. Szczególnie jeden z bohaterów snuł intrygi i szykował wyrafinowaną zemstę za to, iż spędził czas w więzieniu.

Uważam, że jest to bardzo dobry kryminał, który nie pozwala na nudę. Polecam tę lekturę osobom zainteresowanym twórczością Lisy Gardner.

Cała opinia na stronie:

Niestety jest to jedna ze słabszych pozycji tej znakomitej pisarki. Książka przegadana, praktycznie nic się nie dzieje przez 90% stron a i zakończenie jest dosyć oczywiste. No cóż, zawsze nie może być idealnie, dlatego już dziś pełna madziei sięgam po kolejną pozycję tej autorki.

Nie wiem, nie dałam rady tego czytać, po prostu się męczyłam.

Nie wiem, nie dałam rady tego czytać, po prostu się męczyłam.

Jillian, Meg i Carol zostały brutalnie zaatakowane, pobite, i zgwałcone, ale to je połączyło, założyły Klub ocalonych i doprowadziły do złapania bestii, która im to zrobiła. Nim doszło do procesu Eddi Como, oskarżony przez policje o te zbrodnie zostaje zastrzelony, jego morderca ginie, a do sprawy zostaje przydzielony sierżant Roan Griffin. Rozpoczyna się śledztwo, podczas którego koszmar rozpoczyna się na nowo.
Świetnie trzymający w napięciu thriller, zwroty akcji i mocno zaskakujące zakończenie. Pisarka potrafi dozować napięcie, idealnie też kreuje postaci, które nie są jednorodne. Dużym plusem jest także ukazanie w sumie trzech różnych reakcji na gwałt, mocna rzecz z punktu widzenia psychologicznego.

Trzy kobiety które skrzywdzone zostały przez tego samego człowieka wspólnie pomagają policji go schwytać. Jednak przed procesem zostaje on zamordowany a kolejne zdarzenia powodują pojawianie się wątpliwości co do jego winy. Lisa Gartner bardzo umiejętnie wprowadza czytelnika w problemy z jakimi muszą się zmagać ofiary przestępstw. Jednocześnie mamy tutaj idealny przykład człowieka niezwykle sprytnego i przebiegłego, który potrafi umiejętnie wykorzystać inne osoby w celu zaspokojenia swoich zbrodniczych pragnień.
Bardzo dobrze przemyślana i dopracowana fabuła, dużo elementów zaskoczenia oraz zwrotów akcji, jak również wyraźnie zaznaczone charaktery postaci gwarantują dobrze spędzone kilka godzin przy lekturze. Polecam.

Większa część książki jest ok ale nie powala na kolana.
Nadrabia za to zakończeniem :)
Ps. Między kim prowadzona jest rozmowa w pierwszym rozdziale?
Między Davidem/Cukiereczkiem a Viggio?

Większa część książki jest ok ale nie powala na kolana.
Nadrabia za to zakończeniem :)
Ps. Między kim prowadzona jest rozmowa w pierwszym rozdziale?
Między Davidem/Cukiereczkiem a Viggio?

• Lisa Gardner

Lisa Gardner Klub ocalonych Zobacz więcej