Dæmonomania

Solaris
2010-01-01
2010-01-01
Konrad Walewski

Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Księga magii Eleanor Arnason, El...
Okładka książki Nowa Fantastyka 452 (05/2020) John Crowley, Michał Gołkowski, Paweł Matuszek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kelly Robson, Piotr Zawada
Nowa Fantastyk... John Crowley, Micha...

Aegipt to chyba największa literacka katedra jaką w życiu zwiedzałem. I nie dokończę bo czwarta część tetralogii nie ukaże się w Polsce – chyba, że kiedyś, ktoś się porwie na to z góry skazane na finansowe niepowodzenie, przedsięwzięcie. „Daemonomania” nie różni się niczym pod względem stylu, komplikacji fabuły i ogólnej miodności lektury w porównaniu z dwoma poprzednimi częściami. To samo wrażenie obcowania z bardzo dobrą książką, jednak przerastającą moje zasoby wiedzy i lekko jednak niekompatybilną z moimi zainteresowaniami (coś jak „Wahadło Foucaulta”). Katedra Crowleya jest oszałamiająca i na pewno zasługująca na uznanie, ja jednak poczułem się ostatecznie raczej znużony niż zachwycony.

Są takie książki, do których podchodzi się z pokorą, które zdumiewają erudycją i umiejętnością czarowania słowem. Do takich książek należy cykl "Aegipt" i jego trzeci tom "Daemonomania".

To, co zdumiewa najbardziej, to całkowity brak zaskoczenia. "Daemonomania" jest dokładnie taka sama, jak dwa poprzednie tomy. W ogóle nie czuć w niej tego, że całość rozpisana jest na wiele lat pracy. Wydaje się raczej, jakby powstała naraz, w całości, tak płynnie przechodzi z jednego tomu w drugi, z jednego znaku zodiaku w następny.

Podobnie jak w przypadku "Samotnie" oraz "Miłości i snu", o wyjątkowości "Daemonomanii" stanowi fakt, że jest to książka opisująca nasz świat. W przeciwieństwie do innych autorów fantastyki, John Crowley nie wykorzystuje naszego świata jako dekoracji, miejsca, w którym osadzana jest fabuła i bohaterowie. On portretuje świat takim, jakim jest, choć owo "jest" nabiera tu niebywałego kształtu. Ale przecież Crowley niczego nie wymyśla, lecz czerpie z bogatej historii ludzkiej myśli. Jego i tylko jego tworem są bohaterowie (a i to nie wszyscy) i ich konkretne losy (ale i też nie wszystkie). Choć, aby to w pełni docenić, trzeba samemu mieć trochę wiedzy z zakresu historii religii i sztuk magicznych. (I to swoją drogą jest dla mnie jedną z większych wartości serii Crowleya: czytając kolejne tomy żałuję, że ledwie "liznąłem" poruszane tam zagadnienia, bo to, co opisuje jest tak fascynujące, że chciałbym dowiedzieć się więcej). Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, jak książki te mogą odbierać osoby, które nie mają najmniejszego pojęcia na temat języka symboli, którymi posługuje się Crowley i jego bohaterowie, którymi SĄ jego bohaterowie i ich losy. Już sama koncepcja świata (który jest zawsze taki sam, a jednocześnie ciągle się zmienia, w którym to co jest prawdą dziś, jutro nie ma racji bytu i co więcej nigdy jej nie miało, w którym można wymyślić zdarzenia mające miejsce naprawdę i przeżyć życie, które nigdy nie miało miejsca, a więc go wcale nie przeżyć) jest tak niezwykła, że bez przygotowania zagubienie się w labiryncie "Aegiptu" jest oczywiste. Ale też to zagubienie – być może – jest już wartością samą w sobie.

• Inne
  • Sapk_fant