rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 452 (05/2020)

Okładka książki Nowa Fantastyka 452 (05/2020) John Crowley, Michał Gołkowski, Paweł Matuszek, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Kelly Robson, Piotr Zawada
Okładka książki Nowa Fantastyka 452 (05/2020)
John CrowleyMichał Gołkowski Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2020-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2020-05-06
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tłumacz:
Paweł Dembowski, Grzegorz Gajek
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Ocena 6,8
Księga magii Eleanor Arnason, El...
Okładka książki Creatio Fantastica nr 1 (58) 2018 – Fantastyka miejska Adam Barcikowski, Sylwia Borowska-Szerszun, John Crowley, Stefan Ekman, Magdalena Gancarczyk, Elana Gomel, Marcin Jamiołkowski, Jacek Jarecki, Wiktoria Król, Katarzyna Kubacka, Luiza Leszczyńska, Michał Łukowiak, Wiktor Magdziarz, Krzysztof M. Maj, Sarai Mannolini-Greenwood, Leigh McLennon, Mika Modrzyńska, Ksenia Olkusz, Pafnucy Rzeszutko, Elliot Star, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Audrey Taylor, Magdalena Wąsowicz, Aleksandra Wojtaszek, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Konrad Zielonka
Ocena 8,0
Creatio Fantas... Adam Barcikowski, S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1494
850

Na półkach:

Kinoteatr „Przyjaźń” - Michał Gołkowski
Kiedyś próbowałem jakąś książkę autora, nie dałem rady tak było to marne. Po latach niewiele się nie zmieniło. Początkowo rzecz dawała nadzieję na jakieś fajne rozwinięcie, aktor miał szansę ale nie skorzystał. Poszedł w fabułę schematyczną a jednocześnie kuriozalną. Najtańsza koncepcja sensacyjniaka ever. Do tego sztampowe i jednocześnie źle skonstruowane postacie. Wszystko to umieszczone w generycznym mafijnym anturażu rodem z polskiego kina lat dziewięćdziesiątych plus trochę taniego sztafażu post-apo. Do tego język kogoś kto się uparł i ćwiczył, mnóstwo ćwiczył, i w efekcie nie robi podstawowych błędów. Boleśnie oczywiste jest jednak, że brak mu choćby krztyny talentu. Na dodatek opowiadanie słabiutko broni się jako samodzielny byt, sprawia silne wrażenie rozdziału powieści.
Najgorsza wersja fantastyki (której są tu śladowe ilości - to właśnie ta niewykorzystana ścieżka która dawała szansę na cokolwiek) jaką można sobie wyobrazić. Tandeta.
1/10

Wieża siedmiu - Piotr Zawada
Zwykle czarodzieje to bezosobowe potęgi, a tu mamy ludzi, tyle że z potężnymi mocami. Jest tu świetnie skonstruowana warstwa psychologii postaci, przyzwoicie zarysowany świat, fabuła, owszem, dość prosta ale logiczna, z sensem i na zakończenie mamy drugie dno, z nawet dwa idące w różnych kierunkach. Spokojnie można przypisać utworowi naturę alegoryczną. Wszystko to napisane wyjątkowo przyjemnym stylem. Słabszą stroną jest fabuła która co prawda zamyka się logicznie, jednak sprawia wrażenie, że to pierwszy rozdział powieści. Również aspekt techniczny - przykre literówki - psuje odbiór.
7/10

Rostrum - Paweł Matuszek
Trochę Dicka, trochę Incepcji, nic specjalnie odkrywczego. Brak zakończenia, w finale jest jakiś pomieszany bezsens. Wydaje się, że autor nie miał pomysłu na odpowiednio "głębokie" rozwiązanie intrygi więc podał dalej w tył według bowiem. Warsztatowo w porządku.
6/10

Krzemień i zwierciadło - John Crowley
Tematycznie rzecz zajmuje się jakąś formą stosunków Korony brytyjskiej i Irlandii w XVI w. Główną zaletą opowiadania jest przyjemny warsztat i niespieszna zgrabna narracja. Postacie również nie najgorsze ale brak w tym balansu, jakiegoś wynikania fabularnego. Główne itemy powodują reakcję "ale o co chodzi?" bo o nic nie chodzi. Autor zawiesza nad kominkiem strzelbę, siekierę i sześć szurikenów, po czym nie używa niczego z tego instrumentarium, bo głównie zajmuje się robieniem jajecznicy, a tam żaden z tych przedmiotów się raczej nie przydaje. Przerost formy nad treścią, ale ok, czyta się, tylko na koniec zawód, że to wszystko niemal o niczym. Rzecz odrobinę wygląda na rzeczywistość równoległą, bo zastanawiają "smaczki" w rodzaju rozległych pól kukurydzy w szesnastowiecznej Irlandii.
5,5/10

Interwencja - Kelly Robson
Były kiedyś świnie w kosmosie, tu mamy przedszkole w kosmosie. Autorka prezentuje swój manifest "jak wychowywać dzieci". Fantastyka, choć jej tu pełno, jest całkowicie pretekstowa. Przyzwoicie napisane.
5,5/10

Publicystyka:
Marek Starosta pokazuje, że przyszłość jest już dziś czyli jak technologia pomaga spotkać się ze zmarłymi. Łukasz M. Wiśniewski przybliża uniwersum skandynawskiej Pętli. Maciej Bachorski pisze o Fundacji SCP, przestałem czytać po kilku akapitach, więc nie wiem o co chodzi. Witold Vargas w związku z inicjacją pandemicznej paranoi przedstawia demonologiczny aspekt rozmaitych chorób. Wywiad z Jean-Pierrem Jeunetem tradycyjnie ominąłem. Duet Haska-Stachowicz przybliża stuletnie karty z historii kina fantastycznego. U Kosika rozważania nad procesami, kierunkami i zależnościami w rozwoju cywilizacji, jak mi się zdaje doszukuje się sedna w złych miejscach. Kołodziejczak zaś pisze epitafium dla Aberta Uderzo. Dalej jest RPG-owy telegram i Orbitowski piszący o "Od zmierzchu do świtu".

Recenzje:
Są pozycje z których oceną w pełni się zgadzam, jednak w przypadku tytułów wznowionych po latach, recenzenci całkowicie wybywają się własnego zdania i powielają oklepane, w dużej mierze nieprawdziwe, obiegowe opinie. Dramat.

Komiks:
Kur i Bednarczyk, Lil i Put. Graficznie osiągamy szczyty, czyli są kadry całkiem niezłe 5/10, za to dla balansu mamy fabularny idiotyzm 1/10.

Średniactwo.
5/10

Kinoteatr „Przyjaźń” - Michał Gołkowski
Kiedyś próbowałem jakąś książkę autora, nie dałem rady tak było to marne. Po latach niewiele się nie zmieniło. Początkowo rzecz dawała nadzieję na jakieś fajne rozwinięcie, aktor miał szansę ale nie skorzystał. Poszedł w fabułę schematyczną a jednocześnie kuriozalną. Najtańsza koncepcja sensacyjniaka ever. Do tego sztampowe i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
780
769

Na półkach:

Tym razem publicystyka cieszy bardziej od opowiadań numeru. Przede wszystkim z powodu zauważenia mojego ulubionego artysty-malarza ostatnich lat, czyli Simona Stålenhaga. Trochę to trwało, ale „NF” w końcu zwróciła uwagę na uniwersum Pętli, które stworzył ten Szwed. Do tego dochodzi wywiad z jednym z najciekawszych francuskich reżyserów kina fantastycznego, czyli Jean-Pierre Jeunetem. Cieszy również zwiększenie objętości co niektórych recenzji, z których można w końcu dowiedzieć się nieco więcej o danym tytule, niż tylko absolutne podstawy.

Opowiadania nie porwały tym razem szczególnie. Z dwoma wyjątkami. „Kinoteart PRZYJAŹŃ” Michała Gołkowskiego to tekst z pogranicza fantastyki (a nawet spoza tego obszaru) – ale to całkiem porządne, klimatyczne opowiadanie. Osobiście ujęła mnie jednak „Interwencja” Kelly Robson. To chyba pierwsze opowiadanie o zawodzie przedszkolanki i wychowawczyni w kosmosie, jakie dane mi było przeczytać.

Tym razem publicystyka cieszy bardziej od opowiadań numeru. Przede wszystkim z powodu zauważenia mojego ulubionego artysty-malarza ostatnich lat, czyli Simona Stålenhaga. Trochę to trwało, ale „NF” w końcu zwróciła uwagę na uniwersum Pętli, które stworzył ten Szwed. Do tego dochodzi wywiad z jednym z najciekawszych francuskich reżyserów kina fantastycznego, czyli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
335
156

Na półkach: ,

Numer słaby, tematy z okładki nieciekawe, tekst o morowych demonach - mdły (żeby nie powiedzieć "bez sensu"). Z opowiadań najlepsza, moim zdaniem, "Interwencja" resztę natychmiast zapomniałem, nie dotrwały nawet do następnego dnia. Np. "Rostrum" było tak proście przewidywalne... Może nie trafia do mnie taki cyberpunk, albo opowiadania były liche. Jak zwykle korekta śpi, zwłaszcza denerwuje literówka w pierwszym zdaniu jednego z polskich opowiadań. Jedyny ciekawszy tekst był w rubryce LAMUS na temat historii kina SF. Felieton R.K. wyjątkowo inteligentnie napisany.

Numer słaby, tematy z okładki nieciekawe, tekst o morowych demonach - mdły (żeby nie powiedzieć "bez sensu"). Z opowiadań najlepsza, moim zdaniem, "Interwencja" resztę natychmiast zapomniałem, nie dotrwały nawet do następnego dnia. Np. "Rostrum" było tak proście przewidywalne... Może nie trafia do mnie taki cyberpunk, albo opowiadania były liche. Jak zwykle korekta śpi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
651
150

Na półkach: ,

Maj 2020…
Któż by się spodziewał, że postapo przyczai się zaraz za moim progiem? Takie czasy. Sprawdza się chińskie przekleństwo. No i nowy numer „NF” trafił do mnie znacznie później niż zwykle. Ale ważne, że w ogóle trafił!

No to już bez rozczulania się – do lektury!
„Kinoteatr „Przyjaźń”” Michała Gołkowskiego – spin-off większego cyklu podobno. I to jest wada tego tekstu. Niespecjalnie da się kibicować bohaterowi, dużo szczegółów zaciemniających historię. A ta niestety prosta jak konstrukcja cepa. No i fantastyka tu naprawdę mocno, mocno naciągana. Raczej coś z literatury sensacyjnej o porachunkach mafijnych. Tak że ten, jak to mówią: nie porwało.
„Wieża Siedmiu” Piotra Zawady – fantasy. Dość sztampowe! Czyta się nieźle, zakończenie, choć przewidywalne, obleci, ale… To fantasy niestety.
„Rostrum” Pawła Matuszka – a to ciekawe, rasowe SF. Bardzo fajne, acz zakończenia nie zrozumiałem niestety. No trudno, może mi ktoś wyjaśni kiedyś.
„Krzemień i zwierciadło” Johna Crowleya – bardzo fajny tekst historyczny z nienachalną magią. Autor wie, jak pisać, i robi to bardzo dobrze. Bardzo mi się podobało!
„Interwencja” Kelly Robson – wcale nie tak całkiem nieprawdopodobna wizja świata, w którym brak już rodzin, a wychowaniem dzieci zajmują się specjalne ośrodki. I charakterystyczna, acz raczej dla pewnych współczesnych osób, niechęć do dzieci. Trochę przegadane, ale w sumie całkiem niezłe. Natomiast jedna rzecz: nie wiem czy to wymysł autorki, czy tłumacz zaszalał, ale ciągłe manipulowanie płcią dzieci (ten/ta/to) skutecznie wybijało mnie z rytmu czytania, a zdaje się fabularnie niczemu nie służyło. Chyba, że to tylko literówki? I przyjemność z czytania była zdecydowanie mniejsza niż mogłaby być.

W publicystyce akurat coś na czasy „kultury internetowej”, czyli artykuły o cyfrowych światach Pętli i SCP. Interesujące!
Jeunet dosyć ciekawie o swoich filmach, a jeszcze ciekawiej o współpracy z Hollywood przy „Obcym 3”. Ale jego kino zawsze zdawało mi się zbyt wydumane, zbyt wystylizowane, choć oczywiście warto się zapoznać! Orbitowskiemu chyba się niszowe filmy skończyły, bo znów opisuje film, który znam „Od zmierzchu do świtu”. Świetny!
(ale żeby tak nic o Salmie Hayek nie wspomnieć?)
Kosik dość przytomnie, ale znów wyważa otwarte drzwi. O tych sprawach pisał już na łamach „Fantastyki” Lech Jęczmyk dwadzieścia albo i więcej lat temu. Kołodziejczak o zmarłym Albercie Uderzo, któremu jesteśmy wdzięczni za Asterixa! Natomiast Vargas ciut mniej ciekawy niż zwykle. Choć to i tak klasa!

Numer średni. Nic wybijającego się, ale i nic fatalnego.

Maj 2020…
Któż by się spodziewał, że postapo przyczai się zaraz za moim progiem? Takie czasy. Sprawdza się chińskie przekleństwo. No i nowy numer „NF” trafił do mnie znacznie później niż zwykle. Ale ważne, że w ogóle trafił!

No to już bez rozczulania się – do lektury!
„Kinoteatr „Przyjaźń”” Michała Gołkowskiego – spin-off większego cyklu podobno. I to jest wada tego...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
127
26

Na półkach:

Michał Gołkowski – Kinoteatr „Przyjaźń”

Znajduję tylko jeden powód, dla którego ten tekst trafił na łamy – fani autora kupią i przeczytają. Innych powodów nie widzę.
To właściwie nawet nie jest opowiadanie. To mógłby być rozdział większej całości. Jako samodzielny utwór, tekst się nie broni. Pretekstowy akcyjniak pod równie pretekstowym tytułem z pretekstową warstwą fantastyczną.
A szkoda, bo autor ma pióro i umie opowiadać.
Musiałby jeszcze mieć o czym.

Piotr Zawada – Wieża siedmiu

Podobny problem, co u Gołkowskiego. Tekst właściwie o niczym.
Język przeciętny, opowieść żadna. Protagoniści snują się z kąta w kąt, nie mają większego wpływu na nic, są obiektywami, przez które obserwujemy wydarzenia. W tekście jest sporo postaci (arcymistrz, cesarz, Adelice),które lepiej nadawałyby się na protagonistów niż marzący jedynie o oddaniu dowództwa pułkownik i czarodziej, którego jedynym sensownym czynem jest kandydowanie na arcymistrza.
Najgorsze jest jednak to, że z tej opowieści nic nie wynika. Mamy konflikt, nie zostaje on właściwie rozwiązany, w konsekwencji coś się dzieje i koniec. Nie wiem po co ten tekst powstał, nie wiem, co autor chciał mi opowiedzieć, prócz tego skrawka fabuły.
Ech.

Paweł Matuszek – Rostrum

Może i niezbyt odkrywcze, ale zręcznie napisane. W zakończeniu zabrakło czegoś, klucza, który pozwoliłby czytelnikowi wyciągnąć z tekstu większy sens. A to dlatego, że w finalnych akapitach autor postawił na spiętrzoną metaforykę i zostawił czytelnika z nie do końca wiadomo czym.

John Crowley – Krzemień i zwierciadło

Opowieść snuta z kronikarskim zacięciem. Jest to zarówno plus jak i minus tego tekstu. Na pewno trudno tu o immersję, zżycie się z bohaterami, bo obserwujemy ich ze sporego oddalenia.
Czy są to wady? Niekoniecznie. Ot, konwencja.
To nie jest zły tekst.
Trochę jednak przechodzi obok czytelnika.

Kelly Robson – Interwencja

Plusy – świat przedstawiony, tematyka.
Minus – brak interesujących relacji pomiędzy bohaterami. To, co mogłoby być ciekawym punktem wyjścia dla tej opowieści – relacja wiekowej kobiety i jej podopiecznych – nie zafrapowało autorki. Gdzieś pojawiły się próby takiego spojrzenia (postać Tre),ale było tego zdecydowanie zbyt mało.
W rezultacie wyszło dość obojętnie, poprawnie i na temat.

Ogromny minus za warstwę redakcyjną – Szanowna Redakcjo, cuda w tym tekście się działy. Nie te dobre cuda.

Dział prozy polskiej leży na łopatkach i ledwo się porusza (Matuszek). Dział prozy zagranicznej próbuje nadrabiać dobrą miną do złej gry. Numer wygrywa Kelly Robson, za nią John Crowley, a później długo, długo nic.

Michał Gołkowski – Kinoteatr „Przyjaźń”

Znajduję tylko jeden powód, dla którego ten tekst trafił na łamy – fani autora kupią i przeczytają. Innych powodów nie widzę.
To właściwie nawet nie jest opowiadanie. To mógłby być rozdział większej całości. Jako samodzielny utwór, tekst się nie broni. Pretekstowy akcyjniak pod równie pretekstowym tytułem z pretekstową warstwą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  24
 • Posiadam
  7
 • Chcę przeczytać
  4
 • Czasopisma
  3
 • Nowa Fantastyka
  2
 • 2020
  2
 • Pisma
  1
 • 2020
  1
 • 52 książki 2020
  1
 • 2020 czasopisma
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 452 (05/2020)


Podobne książki

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 9 (69) / 2023 Daniela Droscher, Mariusz Janik, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Dauthendey Max, Redakcja magazynu Pismo, Maggie Shipstead, Adrian Sinkowski, Douglas Stuart, Piotr Wójcik, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,4
Pismo. Magazyn... Daniela Droscher, M...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 8,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 492 (09/2023) Cezary Czyżewski, Adrianna Filimonowicz, Ołeksij Gedeonow, Nina Kiriki Hoffman, Marta Kładź-Kocot, Naomi Kritzer, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Cezary Czyżewski, A...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 8 (68) / 2023 Wiktoria Amelina, Krystyna Dąbrowska, Kamil Fejfer, Maria Hawranek, Urszula Jabłońska, Leszek Kassijan-Wicherek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Maciej Moskwa, Szymon Opryszek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Redakcja magazynu Pismo, Małgorzata Sokorska, Marcelina Szumer-Brysz, Anne Weber
Ocena 7,9
Pismo. Magazyn... Wiktoria Amelina, K...

Przeczytaj także