Opowieści ze Świata Czarownic. Tom 3

Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic. Tom 3 Andre Norton
Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic. Tom 3
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: Opowieści ze Świata Czarownic (tom 3) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
Opowieści ze Świata Czarownic (tom 3)
Świat Czarownic
Tales of the Witch World 3
Amber
1998-01-01
1998-01-01
Karolina Bober
czarownice opowiadania

Okładka książki Elfia krew Mercedes Lackey, Andre Norton
Elfia krew Mercedes Lackey, An...
Okładka książki Imperium Orła Andre Norton, Susan Shwartz
Imperium Orła Andre Norton, Susan...
Okładka książki Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, Andre Norton
Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, ...

Nieco lepiej, ale wcale nie dobrze.

Więcej w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2017/04/05/quest-32-opowiesci-ze-swiata-czarownic-3/

Nieco lepiej, ale wcale nie dobrze.

Kolejny tom cyklu. Kolejna historia z tomu na tom coraz mniej intrygująca, ale czyta się przyjemnie. Jako lektura przed kominkiem w wyjątkowo paskudny wieczór może być. Jak juz nie masz co robić.

1. "Głos pamięci" M.E.Allen (ocena 2/10)
Fanka Świata czarownic usłyszała o tym, że Andre Norton redaguje "Opowieści ze Świata czarownic" i zaprasza pisarzy do współpracy. Napisała zatem słabiutkie debiutanckie opowiadanie, wysłała je do Norton, ta je przyklepała, w konsekwencji debiutantka klaszcze w rączki z uciechy, że debiutuje i się tym chwali w posłowiu. Wszystko na ten temat.
2. "Suflet kartoflane oczko" Jayge Carr (ocena 6/10)
Tytuł jest przesucharski, ale opowiadanie całkiem sympatyczne i takie nietypowe dla świata przedstawionego. Składa się głównie z dialogów trzech postaci, akcja dzieje się w lasach Arvonu, magii tu prawie nie ma, bohaterowie to zwykli miejscowi wieśniacy, tymczasem wyszło świeżo i z polotem.
3. "Magia myśli" Juanita Coulson (ocena 6/10)
Dobre opowiadanie, przede wszystkim dlatego, że nie wałkuje oklepanych motywów, tylko sięga do motywu ludu, z którym wędrowała Kaththea w "Czarodziejce ze Świata Czarownic". Dzięki temu "Magia myśli" stanowi istotne dopełnienie świata przedstawionego. Niemniej mogło być też lepiej, zarówno warsztatowo, jak i fabularnie, dlatego ocena nie jest wyższa.
4. "Czar serca" A.C.Crispin (ocena 6/10)
Nie jest to tak dobre opowiadanie, jak inne dzieła Crispin stworzone w ramach uniwersum Świata Czarownic, niemniej "Czar serca" i tak przewyższa o kilka stopni większość pozostałych nowel. Zaletą tej historii jest jej stosunkowo lekki ton, dobry warsztat autorki oraz wiarygodne umiejscowienie w świecie przedstawionym.
5. "Tkacze" Esther M. Friesner (ocena 5/10)
Króciutka nowela, dosyć męcząca, ale jednocześnie zawierająca w sobie niebanalną prawdę życiową, podaną w subtelny, niemal poetycki sposób. Zatem ujdzie w tłumie.
6. "Korzeń wszelkiego zła" Sharon Green (ocena 4/10)
Akcja dzieje się w Escore, niewątpliwie po wydarzeniach opisanych w "Bramie kota". Fabuła pretekstowa ma wprowadzić do dialogu egzystencjalnego pomiędzy przebudzonym Adeptem, a jedną dziewoją w przedmiocie tytułowego korzenia zła. Drętwo i łopatologicznie to napisane (niezbyt pozytywne skojarzenia z mormońskim biadoleniem Orsona Scotta Carda),przez co ginie gdzieś całkiem słuszne przesłanie, że źródłem nie tylko zła, ale i często dobra jest zwyczajny ludzki strach.
7. "Wiedza" P.M.Griffin (ocena 3/10)
Jak wiedza, to akcja musi toczyć w Lormcie. Można z tego było zrobić coś naprawdę ciekawego, w końcu to skarbnica wiedzy wszelakiej świata przedstawionego. niestety historia rozczarowuje, napisana naprędce, bez większego pomysłu, pretekstowa i słaba.
8. "Krąg snu" Caralyn Inks (ocena 0/10)
Bezpośrednia kontynuacja wątków z "Dziewięciu słów". Tam było wtórnie, tutaj dodatkowo obrzydliwie od strony moralnej. Nie chce mi się rozpisywać zanadto, ale autorce nie przeszkadza, że jeden z jej bohaterów morduje bestialsko kilka osób, skoro w założeniach noweli jego czyny są usprawiedliwione, bo miało to służyć wyższym mocom niż on. Skandaliczna lektura.
9. "Sokolątko" Patricia Mathews (ocena 0/10)
W "Sokolej krwi", "Sokolim prawie" i kilku innych jeszcze opowiadaniach zostało wyjaśnione jak i dlaczego doszło do tego, że Sokolnicy nie za bardzo lubią kobiety i traktują je przedmiotowo. Tutaj nagle Mathews opowiada zupełnie inną historię, niejako na nowo przedstawiającą stosunki Sokolników i ich kobiet, przy czym jest to o tyle dziwne, że w swej treści "Sokolątko" odnosi się wprost do "Sokolej krwi". Nie ogarniam zamysłu twórczego Mathews i redaktorskiego Andre Norton. Żeby tego było mało opowiadanie jest obrzydliwe, bo jest to historia o chłopcu ukrywanym pod postacią dziewczynki, a zatem jak dziewczynka wychowywanym. Mało tego, pełno tu dziur logicznych, a fabuła jest totalnie pokręcona i jakby wyjęta z innego świata fantasy. Całkowicie zbędne opowiadanie, czuję się po nim zbrukany, jak po kąpieli w szambie.
10. "Dzieci szczęścia" Patricia McKillip (ocena 4/10)
Przeciętna historyjka umiejscowiona na Ziemiach Spustoszonych, było takich już wiele w cyklu.
11. "Dar Gunnory" Elisabeth Waters (ocena 4/10)
Ot zwykła króciutka opowiastka o stawiennictwie chyba najważniejszego bóstwa cyklu.

1. "Głos pamięci" M.E.Allen (ocena 2/10)

• Mam
  • [6,6 Świat Czarownic]
  • 9 - Biblioteczka E-booków
  • SF, Fantasy i Horror
  • - Do kupienia