Ucieczka od wolności

Okładka książki Ucieczka od wolności Erich Fromm
Okładka książki Ucieczka od wolności
Erich Fromm Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z klasyki Czytelnika publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Z klasyki Czytelnika
Escape from Freedom
Czytelnik
2014-05-16
2003-01-01
Jan Andrzej Ziemilski

Trudna, ale dająca równocześnie nadzieję.

Trudna, ale dająca równocześnie nadzieję.

Genialna, dająca do myślenia praca, której główną motywacją jest wyjaśnienie fenomenu autorytaryzmu (faszyzmu). Jednak w międzyczasie zostają przedstawione genialne koncepty a propos życia, analizy codziennych zjawisk oraz ogólnie kondycji społeczeństwa. Bardzo ciekawa i ucząca, wszechstronna praca - jedna z najlepszych prac Fromma w moim odczuciu.

Strasznie długo męczyłam tę książkę, gdyż napisana jest niestety dość ciężkim językiem. Fromm lubuje się w zdaniach wielokrotnie złożonych i długich na kilka linijek, a temat nie jest prosty, więc tym trudniej skupić się na tym, co się czyta. Co tu kryć, zdarzyło mi się kilka razy usnąć przy tej książce. Nie znaczy to, że lektura jest nudna - wręcz przeciwnie, trzeba nieźle się skupić i wytężyć mózg, żeby w pełni skorzystać z ogromu spostrzeżeń autora. Niemniej jednak książce przydałoby się przeredagowanie, bo temat jest arcyważny i niestety wciąż aktualny. Szczerze polecam, bo można się wiele dowiedzieć, ale uprzedzam, że czyta się ciężko.

Książka zmuszająca do refleksji nad naszym samostanowieniem. Zdecydowanie autor przedefiniował w mojej głowie to co powinienem nazywać wolnością. Uświadomił mi jak dzisiejszy świat daje tylko złudne poczucie autonomicznego podejmowania decyzji, sposobu życia, czy nawet stawiania celów i wybierania drogi życiowej. Bardzo polecam!

To bardzo ważna książka tego niemieckiego filozofa, psychologa opisująca znaczenie kryzysu kulturowego i miejsca w nim jednostki. Książka w swojej treści jest bardzo aktualna i każe zastanowić się nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Wiedza zawarta w tej książce bardzo wzbogaca obraz naszej rzeczywistości a w niektórych przypadkach wręcz wywraca. Pojęcie wolności słowo, które jest przez nas rozumiane powierzchownie w tej publikacji nabiera głębszego sensu i znaczenia. Napisane prostym językiem, czyta się przyjemnie. Chodź na końcu w ostatnim rozdziale mógłbym polemizować z autorem na tema gospodarki planowej, która jak wiadomo poniosła klęske i jest nie do pogodzenia we współczesnym w takim stopniu zróżnicowanym świecie.
Autor nie był ekonomistą więc próbował jak on to mówi "zracjonalizować". Książkę polecam bo naprawdę dla kogoś kto nie jest psychologiem może poszerzyć horyzonty.

„Spełnienie własnej legendy jest jedyną powinnością człowieka”, napisał w „Alchemiku", wyszydzany Paulo Coelho i jest to cudownie napisana fundamentalna myśl płynąca wprost z głównej tezy niniejszej książki Fromma: „(…) człowiek jest środkiem i celem swojego życia (…) wzrost i realizacja ludzkiej indywidualności jest zadaniem, którego nigdy nie wolno podporządkować innym, rzekomo godniejszym celom”.

Super

Super

Ciekawe studium o tym dlaczego i w imię jakich wartości społeczeństwa decydują się oddać wolność. Rozpatrywane są czynniki kulturowe, historyczne, psychologiczne. Pomimo, że książka napisana w latach czterdziestych, wciąż aktualna.

Nie jest to najłatwiejsza lektura, acz bardzo ciekawa. Fromm nie zawodzi i zawsze celnie ukazuje ludzkie zachowania w skali mikro i makro. W trakcie lektury najbardziej mnie przeraził fakt, jak na naszych oczach powtarza się historia.

• Psychologia
  • Filozofia