Ucieczka od wolności

Okładka książki Ucieczka od wolności
Erich Fromm Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z klasyki Czytelnika publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Z klasyki Czytelnika
Escape from Freedom
Czytelnik
2014-05-16
2003-01-01
Jan Andrzej Ziemilski

Fromm z klarowny i przemyślany sposób analizuje problem wolności człowieka, której każdy pragnie, ale paradoksalnie także od niej ucieka.

Tok myślenia autora w skrócie:
- Problem człowieka: doświadczenie bezsilności i osamotnienia (izolacji), które rodzi lęk.
- W początkowej fazie życia te trudne doświadczenia są niwelowane przez więź pierwotną (z matką, innymi ważnymi osobami), która daje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie podtrzymuje pierwotne uzależnienie od matki (czyli brak/poważne ograniczenie wolności).
- W pewnym momencie rozwoju ta pierwotna więź zostaje przerwana i nie ma już do niej powrotu (Fromm nazywa to indywiduacją - nieunikniony etap na drodze wzrostu).
- W wyniku indywiduacji rozszerza się zakres wolności jednostki, ale jednocześnie odczuwa ona bardziej dotkliwie bezsilność, izolację i lęk.
- Człowiek ma wówczas dwie opcje:
a) uciekać od tej wolności, by zagwarantować sobie większe poczucie bezpieczeństwa
(Fromm analizuje tu szczegółowo wejście w [i] ścieżkę charakteru autorytarnego - czerpiącego bezpieczeństwo i satysfakcję z podporządkowania sobie innych ORAZ bycia podporządkowanym komuś/czemuś, co ma większą siłę; [ii] ścieżkę destrukcji, mającej na celu zniszczenie świata zewnętrznego, by usunąć zagrożenie; [iii] ścieżkę mechanicznego konformizmu - dostosowania się do oczekiwań społeczeństwa kosztem własnych myśli, uczuć i pragnień).
b) alternatywę dla ucieczki od wolności (dającej ulgę, ale na dłuższą metę nie prowadzącej do rozwoju osoby) Fromm widzi w nawiązaniu więzi ze światem opartej na twórczej pracy i służbie (miłości). Osoba wchodząc w wolny sposób w takiego rodzaju zaangażowanie i relacje z innymi stwarza sobie optymalne warunki do rozwoju i doświadczania pełni życia.

E. Fromm konsekwentnie wychodzi z przekonania, że człowiek jest istotą społeczną, z natury powołaną do relacji (w odróżnieniu od Freuda, którego tu krytykuje za rozumienie człowieka w punkcie wyjścia jako siedziby popędów, do których zaspokojenia dąży, a relacje z innymi widzi w funkcji tychże popędów).

Jako myśliciel wyrosły ze szkoły frankfurckiej Fromm daje niejednokrotnie wyraz swoim neomarksistowskim źródłom (np. przekonanie, że "problem produkcji zasadniczo został rozwiązany i w perspektywie czasu możemy przewidywać przyszłość, w której nie zabraknie dóbr materialnych i zniknie już potrzeba walki i ekonomiczne przywileje" - utopijność tego stwierdzenia wydaje się dziś chyba więcej niż oczywista...).

Pomimo tego typu wtrętów, książka jest zdecydowanie godna polecenia. Bardzo dobrze ukazuje wyzwania, jakie od strony psychologicznej, ale i społecznej, niesie z sobą zaproszenie do wolności i rozwoju.

Tok myślenia autora w skrócie:

Książka przekrojowa. Bardzo ciekawe, metodologiczne podejście do omawianej tematyki. Być może niektóre poglądy autora w dzisiejszych czasach można a nawet trzebaby skonfrontować, jednak nie zmienia to faktu, iż książka ta to elementarz wiedzy o schematach funkcjonowania psychikii ludkziej. Zdecydowanie polecam!

Można się przejrzeć, jak w lustrze. Książka otwiera oczy na pewne sprawy. Czym jest wolność i czy rzeczywiście jej pragniemy?

Skrócony i najważniejszy kurs socjologii i pschologii tłumu.

Skrócony i najważniejszy kurs socjologii i pschologii tłumu.

Myślę że w obecnych czasach książka jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej.Sama definicja wolności przedstawiona przez Fromma jest warta uwagi. A cała reszta książki odpowiadającą na pytanie czemu i w jaki sposób większość ludzi samodzielnie z niej rezygnuje jest wisienką na torcie.

Świetna książka. Od jej napisania minęło 80 lat, ale nic nie straciła na aktualności. Pozwala zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie chcą władzy autorytarnej lub wręcz totalitarnej i są gotowi poświęcić swoją wolność.

Książka otwiera oczy na problem współczesnego człowieka a mianowicie temat wolności. Fromm zauważa zmieniający się charakter społeczny na przestrzeni wieków, co miało wpływ na wielkie zmiany w społeczeństwie i jak one wpływały na jednostkę. Osobiście najciężej czytało mi się rozdział ,,wolność w epoce reformacji" gdzie dokonano szczegółowej analizy ówczesnej sytuacji społecznej ale jak się później okazało była potrzebna do zrozumienia zmian jak nastąpiły. Reszta książki naprawdę świetna i godna polecenia. Fromm nie zawiódł.
Erich porusza temat ,,zautomatyzowania" jednostki gdzie nie ma możliwość spontanicznego tworzenia a myśli i i ideały którymi się kieruje tak naprawdę zostały jej wtłoczone do głowy przez opinię publiczną.
Nie zabrakło w tym wszystkim zauważenia skłonności sadystycznych, masochistycznych, autorytarnych i konformistycznych oraz oczywiście dissów na Freuda.

Książka bardzo dobra. Często myślimy o sobie jako o ludziach wolnych czy niezależnych, gdzie prawda najczęściej jest zgoła inna. Kontrolują nas niewidzialne autorytety czy opinia publiczna, a dla uwolnienia się od lęku izolacji jesteśmy poświęcić nawet siebie. Fromm nie daje co prawda konkretnych odpowiedzi na problem wolności i związanej z nią samotności, ale uświadamia nas jaka jest prawda, co może być pierwszym krokiem do pełniejszego i bardziej wolnego życia.

Klimat:N/A
Fabuła:N/A
Jezyk:N/A
Inne:N/A

Dobrze opisana książka czy raczej napisany poradnik mądrości...Mądra dobrze napisana ocena :6,9 w skali ANAL

Klimat:N/A
Fabuła:N/A