Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą

Okładka książki Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą David Jessel, Anne Moir
Okładka książki Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą
David JesselAnne Moir Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy popularnonaukowa
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Brain Sex. The Real Difference Between Men and Women
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-06-03099-0
Tłumacz:
Nina Kancewicz-Hoffman
Tagi:
Nina Kancewicz-Hoffman
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zbrodnia rodzi się w mózgu: Zagadka biologicznych uwarunkowań przestępczości David Jessel, Anne Moir
Ocena 6,7
Zbrodnia rodzi... David Jessel, Anne ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
1094 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
26
15

Na półkach:

Uważam, że warto przeczytać dla poznania ile w naszym mózgu się dziej ę. Mimo, że książka wydana jeszcze w latach 90, to jednak pokazuje jak bardzo staramy się zatrzeć różnice między sobą w teraźniejszym życiu. Myślę, że dla wielu z nas może to być ciekawa lektura, aby poznać naszą i przeciwną płeć, aby zrozumieć jak działają niektóre mechanizmy i może wtedy będzie łatwiej nam się porozumieć :). Może nie jest wszystko szczegółowo napisane i nie ma stu procentowej pewności, co do wyczytanych wniosków, ale autorzy sami zwracają na to uwagę.

Uważam, że warto przeczytać dla poznania ile w naszym mózgu się dziej ę. Mimo, że książka wydana jeszcze w latach 90, to jednak pokazuje jak bardzo staramy się zatrzeć różnice między sobą w teraźniejszym życiu. Myślę, że dla wielu z nas może to być ciekawa lektura, aby poznać naszą i przeciwną płeć, aby zrozumieć jak działają niektóre mechanizmy i może wtedy będzie łatwiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2547
2490

Na półkach:

Jak "rozrabiają" hormony w życiu płodowym i jakie to niesie konsekwencje, trzydzieści lat więcej wiadomo o wiele, wiele więcej, ale by poznać ogólnie zachodzące procesy nie trzeba więcej specjalistycznej wiedzy, wystarczy ta pozycja by mieć pojęcie o zjawisku.

Jak "rozrabiają" hormony w życiu płodowym i jakie to niesie konsekwencje, trzydzieści lat więcej wiadomo o wiele, wiele więcej, ale by poznać ogólnie zachodzące procesy nie trzeba więcej specjalistycznej wiedzy, wystarczy ta pozycja by mieć pojęcie o zjawisku.

Pokaż mimo to

avatar
67
21

Na półkach:

Obowiązkowa pozycja dla każdej_go ;)

Obowiązkowa pozycja dla każdej_go ;)

Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

O nieistniejącej równości płci (Anne Moir i David Jessel „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” - recenzja)


W dzisiejszych czasach problematyka płci jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Popularne medium społecznościowe przy zakładaniu konta daje swoim użytkownikom wybór 56 płci. Na przestrzeni lat płeć była obiektem walk zarówno na arenie politycznej jak i społecznej. Nie da się zaprzeczyć, że nawet z biologicznego punktu widzenia istnieje więcej płci niż tylko dwie: kobieta i mężczyzna. Biolodzy wyróżniają również osoby interseksualne, czyli takie u których nie można jednoznacznie określić płci na podstawie tego podziału. Nie pozostawia to wątpliwości, że ponowne wydanie napisanej w latach 80. XX wieku książki pod tytułem „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą" autorstwa Anne Moir i Davida Jessela było głośnym wydarzeniem 2010 roku. Sam tytuł zdaje się sprzeciwiać ideologii gender, tak przecież popularnej w obecnych czasach i kładzie nacisk na to, co różni kobietę i mężczyznę. Warto podkreślić widoczny podział na tylko dwie płcie już w samym tytule dzieła.

Opisywana książka została napisana przez Annę Moir - z wykształcenia genetyka oraz Davida Jessela - brytyjskiego prezentera wiadomości telewizyjnych i radiowych. Autorzy obydwu płci pozornie dodają dziełu poczucia bezstronności i neutralności, co może przyczynić się do wzrostu wiarygodności. Jak opisują w przedmowie - książka początkowo miała być programem telewizyjnym, a do jej powstania użyto setek stron dokumentacji i badań - kolejna próba pokazania wiarygodności dzieła. Już we wstępie czytelnik informowany jest jak kontrowersyjny i niewygodny do zgłębiania jest temat badań nad różnicami obydwu płci. Autorzy wskazują, że niektórzy naukowcy są przestraszeni swoimi odkryciami i odkładają je ze względu na możliwe skutki społeczne. Moir i Jessel uważają, że lepiej znać prawdę, która może okazać się zgubna dla społeczeństwa, w którym żyjemy.

Należy docenić fakt, że autorzy pokazują historię badań nad różnicami między płciami od pierwszych systematycznych testów w 1882 r. oraz opisują badania nie tylko nad gatunkiem ludzkim, ale również nad innymi naczelnymi i szczurami. Budowa książki jest chaotyczna. W pierwszym rozdziale autorzy precyzyjnie opisują różnice miedzy kobietami a mężczyznami, jednak bez podania przyczyn. Dowiadujemy, się miedzy innymi, że mężczyźni widzą lepiej niż kobiety w jasnym świetle, lecz bez wyjaśnienia czym jest to spowodowane. Kolejny rozdział podaje, kiedy pojawiają się różnice między mózgiem kobiety a mężczyzny w przystępny sposób wyjaśniając podstawy genetyki, co zaliczam do zalet dzieła. Książka opisuje również różnice w dzieciństwie i dojrzewaniu osób różnych płci. Powtarzają się one w wielu rozdziałach czasami z podanymi przyczynami na podstawie budowy mózgu, ale jednak nie zawsze, co może przyprawiać o zawód jako, że to właśnie budowa mózgu jest głównym tematem książki.

Bez wątpienia kontrowersyjna jest część o różnicy uzdolnień kobiet i mężczyzn oraz o uprzedzeniach w pracy. Autorzy krytykują w nich postawę feministyczną oraz pokazują, że mężczyźni są lepiej uwarunkowani do pięcia się po drabinie sukcesu zawodowego. Autorzy zaznaczają, że najlepszą drogą do uzyskania równości na rynku pracy jest mianowanie na wysokie stanowiska kobiet gorszych od konkurujących z nimi mężczyzn. Książka może wywołać negatywne emocje nie tylko u czytelniczek, ale również u czytelników, ponieważ opisuje agresję jako główną cechę mężczyzn.

Największą zaletą dzieła jest jego prosty przekaz zrozumiały dla osób niezwiązanych z genetyką i biologią. Opisane są przykłady sytuacji z życia osób w różnych sytuacjach związanych z płcią mózgu i wytwarzaniem hormonów. Niestety w większości historie są nieprawdziwe i wymyślone jedynie na podstawie literatury przedmiotu na potrzeby książki, jednak mimo to ułatwiają odbiór osobom spoza dziedziny. Opisy te dodają do książki odrobinę fabuły i ciekawie się splatają - opisana została matka biorąca hormony w ciąży a następnie wpływ tychże hormonów na jej dzieci. Autorzy także wskazują zagrożenia związane z takim postępowaniem, ale nie podają żadnego innego rozwiązania problemu. Dwustopniowy wpływ hormonów na mózg w celu ułatwienia zrozumienia został przyrównany do negatywów w fotografii. W książce nie brakuje również rysunkowych schematów budowy mózgu i połączeń neuronowych oraz wizualizacji danych za pomocą tabelek, które w przystępny sposób przedstawiają różnice między mężczyznami a kobietami. Autorzy opisują także różnice w zachowaniach kobiet i mężczyzn na przykładzie związku heteroseksualnego, co może być prostsze do zrozumienia dla czytelników.

Bez wątpienia jedną z najbardziej kontrowersyjnych części książki jest test na płeć mózgu. Jest to ciekawy quiz, jednak jego rzetelność jest wątpliwa, chociażby z powodu innego punktowania odpowiedzi mężczyzn i kobiet, co prowadzi do manipulacji wynikiem.

Książkę „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” można uznać za jedną z bardziej kontrowersyjnych. Nie należy jednak zapominać, że została ona napisana ponad 30 lat temu, a od tego czasu neurobiologia i neuropsychologia znacznie się rozwinęły. Niestety nowe wydanie dzieła nie zostało zaktualizowane o aktualne wyniki badań. Teza sformułowana przez autorów jest jak najbardziej trafna i dobrze uzasadniona: mężczyźni różnią się od kobiet budową mózgu, co przyczynia się do odmiennych postrzeżeń, preferencji i zachowań, jednak niezaprzeczalnie dużą wadą publikacji jest wysoki poziom generalizacji. Książka opisuje różnice w zachowaniach „typowych” mężczyzn i kobiet. Autorzy podkreślają możliwość przyjścia na świat osoby z męskim mózgiem uwięzionym w kobiecym ciele lub z kobiecym mózgiem w męskim ciele, co jest zaletą książki. Przyznają, również że gdyby za podstawę przyjąć płeć mózgu i charakter zachowań, a nie tylko budowę mózgu, istniałoby znacznie więcej płci niż tradycyjne dwie, ale nie opisują nic więcej w tym kierunku. Wyjaśniono również budowę mózgu osób homoseksualnych. Nie ujmuje to książce kontrowersji, mimo że ostatecznie namawia do akceptacji i tolerancji, ponieważ porównuje te osoby do ludzi leworęcznych. W książce nie został poruszony temat osób biseksualnych. Kontrowersyjne są wnioski wysunięte przez autorów, którzy twierdzą, że społeczeństwo oparte na równości płci oparte jest tym samym na kłamstwie, zarówno biologicznym jak i naukowym . Autorzy mówią, że „jeżeli naprawdę chcemy społeczeństwa, w którym znikną role tradycyjnie związane z płcią, to niewątpliwie istnieje rozwiązanie łatwiejsze i skuteczniejsze niż uczenie chłopców haftu, a dziewczynek ślusarstwa. Można to zrobić za pomocą strzykawki.” Niebezpieczny jest nie tylko ten wniosek, ale również wskazanie wprost co można zmienić w społeczeństwie wstrzykując w okresie płodowym relewantne hormony syntetyczne. Autorzy podkreślają możliwość podjęcia decyzji co do odpowiedniego modelu seksualizmu społeczeństwa, usunięcia homoseksualizmu ze społeczeństwa oraz eliminacji skrajnych perwersji seksualnych. Są to tezy wzbudzające niepokój i niepoparte wystarczającą ilością badań.

Julia Kłopotowska

O nieistniejącej równości płci (Anne Moir i David Jessel „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” - recenzja)


W dzisiejszych czasach problematyka płci jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Popularne medium społecznościowe przy zakładaniu konta daje swoim użytkownikom wybór 56 płci. Na przestrzeni lat płeć była obiektem walk zarówno na arenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2429
512

Na półkach: ,

[...]
Płcie są od siebie odmienne, ponieważ mózgi kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Mózg, narząd najważniejszy tak dla ludzkich emocji, jak i działań, jest u nich skonstruowany odmiennie. Przetwarza on informacje w różny sposób, co daje w efekcie odmienne postrzeżenia, preferencje i zachowania.
[...]
Jesteśmy aroganckim gatunkiem. Uważamy, że nasza wyższość nad innymi zwierzętami wyrażająca się w zdolności do rozumowania i rozróżniania obiektów czyni nas bliższymi aniołom niż szympansom. Być może to powoduje, iż myśląc o sobie jako o panach własnego losu ignorujemy myśl, że podlegamy przecież biologicznym imperatywom własnego ciała. Zapominamy, że w ostatecznym rozrachunku – tak samo jak u innych zwierząt – to, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy, jest w znacznej części podyktowane komunikatami, które kształtują i informują nasz mózg.

Książka kontrowersyjna, która zdecydowanie może się przyczynić do głębszego zrozumienia zarówno płci przeciwnej i naszej własnej. Co tak naprawdę generuje takie, a nie inne zachowanie w pewnych sytuacjach. A dzięki temu poprawić nasze wspólne relacje. W kręgach feministycznych, pewnie nie tylko, większość w niej zawartych informacji i opisanych badań, wywołała prawdziwą burzę „świętego oburzenia”. Ja tak nazywam zacietrzewienie😏
Trzeba mieś otwarty umysł i dopuścić do siebie pewne zmienne, które muszą nastąpić wraz z rozwojem nauki.
Książkę trzeba przeczytać, żeby wyrobić sobie swoje własne zdanie. Była to na pewno bardzo interesująca podróż, w dość nietypowe rejony. Z niektórymi wnioskami się zgadzam. O niektórych rzeczach zdawałam sobie sprawę wcześniej, a o niektórych dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu
Chciejmy poznać swoją płeć, zapoznajmy się z tym jak funkcjonuje nasz mózg, jak wpływa na nasze reakcje, relacje, postępowanie, myślenie i podejmowanie decyzji .
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcieliby poprawić stosunki (upss to było nie zamierzone) 😅 no dobrze niech będą relacje damsko – męskie, zrozumieć zachowanie partnera, nawet pedagodzy, zwłaszcza ci od nauczania początkowego 😉
Choć przeczytałam już kilka lat temu, to nadal POLECAM !

[...]
Płcie są od siebie odmienne, ponieważ mózgi kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Mózg, narząd najważniejszy tak dla ludzkich emocji, jak i działań, jest u nich skonstruowany odmiennie. Przetwarza on informacje w różny sposób, co daje w efekcie odmienne postrzeżenia, preferencje i zachowania.
[...]
Jesteśmy aroganckim gatunkiem. Uważamy, że nasza wyższość nad innymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
82

Na półkach: ,

Autorzy, dziennikarze, we wstępie piszą o tym, że dobierali przykłady i pytania pod swoje tezy. Na końcu natomiast jest dołączony "test", w którym można określić płeć swojego mózgu. Tyle że punktacja w teście zależy od zaznaczonej płci, co gwarantuje, że mężczyźnie wyjdzie mózg męski, a kobiecie kobiecy. Środek książki nie odbiega poziomem od jej początku i końca.

Pozostaje słodką tajemnicą wydawcy, dlaczego taki babol został wydany w serii naukowej.

Autorzy, dziennikarze, we wstępie piszą o tym, że dobierali przykłady i pytania pod swoje tezy. Na końcu natomiast jest dołączony "test", w którym można określić płeć swojego mózgu. Tyle że punktacja w teście zależy od zaznaczonej płci, co gwarantuje, że mężczyźnie wyjdzie mózg męski, a kobiecie kobiecy. Środek książki nie odbiega poziomem od jej początku i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
37
30

Na półkach:

Książkę czytałam niebawem.po jej wydaniu, gdyż jako nauczycielka/wychowawca miałam do czynienia z problemami swoich podopiecznych. Kiedy 13 latek w 1985 roku poprosił mnie, żebym pomogła mu się wyleczyć ze skłonności do płci męskiej, zaczęłam pytać psychologów, szukać książek, artykułów po polsku i angielsku. To wówczas była droga przez mękę. Potem poznałam organizację Lambda i doznałam szoku termiczego, o co w tym wszystkim chodzi.

Gdy wyszła ta książka, była ona przez wiele lat doskonałym dla mnie narzędziem do dyskusji, jako argument, że homoseksualizm (i inne) nie jest modą tylko zwykłą koniecznością pewnej grupy ludzi.

Miałam świadomość, że ta książka jest tylko popularnonaukowa, że nie było zbyt wiele badań w tamtych czasach, ale właśnie jak na tamte czasy była przebojowa.

Osoby, które czytały ją na początku XXI wieku mogą mieć do niej wiele zastrzeżeń. Ci, którzy czytali ją obecnie, z tego co widzę w wielu opiniach TUTAJ, krytykują ją w czambuł, wpisują tutaj cytaty jako przykład bzdurnych wniosków, piszą o innych złośliwie itd.

Książka jest stara! Ale wtedy, kiedy została wydana, była genialna, pomogła wielu młodym ludziom zrozumieć, że nie jest z nimi tak źle.

P.S.
Ja, prywatnie, odnalazłam tam wyjaśnienie większości moich cech ;)

Książkę czytałam niebawem.po jej wydaniu, gdyż jako nauczycielka/wychowawca miałam do czynienia z problemami swoich podopiecznych. Kiedy 13 latek w 1985 roku poprosił mnie, żebym pomogła mu się wyleczyć ze skłonności do płci męskiej, zaczęłam pytać psychologów, szukać książek, artykułów po polsku i angielsku. To wówczas była droga przez mękę. Potem poznałam organizację...

więcej Pokaż mimo to

avatar
16
5

Na półkach:

Jak widać po niektórych ocenach, książka nie dla kobiet, szczególnie nie dla tych po studiach genderowych :)))

Jak widać po niektórych ocenach, książka nie dla kobiet, szczególnie nie dla tych po studiach genderowych :)))

Pokaż mimo to

avatar
279
109

Na półkach: , , ,

„Płeć mózgu” napisana przez dwóch autorów Anne Moir i David Jessel to książka popularnonaukowa, której tematem jest właśnie płeć mózgu – prawdziwa różnica między mężczyzną a kobietą. Jest to książka opisująca biologię mózgu i wpływ hormonów, które już w życiu płodowym kształtują płeć tego niezwykle istotnego organu każdego człowieka. Niniejsza pozycja zawiera wiele ciekawych i cennych informacji, a ich znajomość pozwala zrozumieć zachowania poszczególnych ludzi. Przedstawia różnice pomiędzy obiema płciami i pokazuje, że porównywanie kobiet i mężczyzn w tych samych kategoriach nie ma sensu. Różnice płci są i nie ma potrzeby tego negować, natomiast na czym polegają i co jest ich przyczyną można dowiedzieć się czytając tę pozycję. Zachęcam do przeczytania tej pozycji. Literatura popularnonaukowa ma to do siebie, że jej zadaniem jest przedstawienie faktów, czasem też obalenie mitów na określony temat, a następnie wyciągnięcie określonych wniosków. Moim zdaniem autorom książki to się udało. W mojej ocenie jest to dobra lektura dla każdej osoby, która chce poszerzyć swoją wiedzę na temat różnicy między płciami albo spojrzeć z innej perspektywy na ten niezwykle istotny i często kontrowersyjny temat. Polecam tę książkę.

„Płeć mózgu” napisana przez dwóch autorów Anne Moir i David Jessel to książka popularnonaukowa, której tematem jest właśnie płeć mózgu – prawdziwa różnica między mężczyzną a kobietą. Jest to książka opisująca biologię mózgu i wpływ hormonów, które już w życiu płodowym kształtują płeć tego niezwykle istotnego organu każdego człowieka. Niniejsza pozycja zawiera wiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
310
24

Na półkach:

Esencjalizm biologiczny. Jako odtrutkę zalecam - także autorom i polskiemu wydawcy - "Urojenia płciowe" Cordelii Fine.

Esencjalizm biologiczny. Jako odtrutkę zalecam - także autorom i polskiemu wydawcy - "Urojenia płciowe" Cordelii Fine.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  1 570
 • Chcę przeczytać
  944
 • Posiadam
  315
 • Teraz czytam
  57
 • Psychologia
  31
 • Ulubione
  31
 • Popularnonaukowe
  22
 • Chcę w prezencie
  18
 • 2014
  7
 • 2012
  6

Cytaty

Więcej
Anne Moir Płeć mózgu Zobacz więcej
Anne Moir Płeć mózgu Zobacz więcej
Anne Moir Płeć mózgu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne