Nowy początek

Okładka książki Nowy początek Cathy Hopkins
Okładka książki Nowy początek
Cathy Hopkins Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Cynamonowa Dziewczyna (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Cynamonowa Dziewczyna (tom 2)
Starting Over
Egmont Polska
2010-06-16
2010-06-16
Aldona Możdżyńska-Biała
Cathy Hopkins Cynamonowa Dziewczyna literatura młodzieżowa

Książki z serii Cynamonowa dziewczyna czyta się bardzo szybko.
W drugiej części akcja toczy się szybciej, jednakże chyba w wielu innych książkach wszystko już zostało powiedziane na temat nastoletniej miłości i szkoły... więc książka nic nowego nie wnosi.
No ale czego się spodziewać po książkach dla nastolatek?

Książki z serii Cynamonowa dziewczyna czyta się bardzo szybko.
No ale czego się spodziewać po książkach dla nastolatek?

Druga część serii „Cynamonowa dziewczyna” również nie przypadła mi zbytnio do gustu. Możliwe, iż moje wymagania co do niej były za wysokie, ale książka chwilami po prostu była męcząca.

India Jane znowu zaczyna życie w nowej szkole. Nie ma nikogo, z kim mogłaby porozmawiać czy spędzić wolny czas, często czuje się wyobcowana. To sprawia, że jeszcze bardziej tęskni za przyjaciółką Erin, która została w Irlandii. Poza tym, wciąż chce zbliżyć się do Joego – chłopaka poznanego podczas wakacji w Grecji, jednak sytuacja nagle się komplikuje. Czy India Jane znajdzie w końcu bratnią duszę , która ją zrozumie i będzie wspierać w trudnych chwilach? Jak ułożą się jej relacje z Joe?
Powieść - jak dla mnie – trochę naiwna. Chwilami następują tu nieprawdopodobne sploty zdarzeń, w które trudno uwierzyć. Tak jak w pierwszej części, każde ‘potknięcie’ głównej bohaterki widzi Joe, który nagle się pojawia. Niektóre jej zachowania są irytujące, a czytanie o nich bywa nużące. Książka napisana niby młodzieżowym językiem, ale w dość dziwny sposób. Poza tym, rozmowy internetowe z Erin napisane starodawnym językiem skutecznie mnie zniechęcały.

Ogólnie rzecz biorąc książka nie była zła, ale znowu się zawiodłam. Okładka jest bardzo zachęcająca, jednak treść nie ujmuje a chwilami nawet nuży. Raczej nie sięgnę po nią kolejny raz.

Spodziewałam się, że dwuksiążkowa opowieść będzie o wiele ciekawsza. Myliłam się. Książka nudzi, nie da się jej czytać. Na początku India Jane wydawała się ciekawą osobą i myślałam, że książka też się taka okaże. Niestety myliłam się i zmarnowałam czas na drugą część. Bo pierwsza była o wiele lepsza.

Bardzo przyjemna książka. Nic wybitnego - po prostu przyjemna. Ot tak, coś lekkiego i zabawnego na poprawę ponurego humoru. India Jane - główna bohaterka i narratorka - prowadzi ze swą rodziną swego rodzaju koczownicze życie. Raz mieszkała w kolonialnym domu na Jamajce, kiedy indziej we wschodnim skrzydle indyjskiego pałacu albo w starym zamczysku w deszczowej, zielonej Irlandii. Z powodu tych ciągłych przeprowadzek India Jane czuje bardzo samotna. Ma w zasadzie tylko jedną przyjaciółkę - zwariowaną, kochaną Erin. Niestety, Erin mieszka w Irlandii a rodzice Indii postanawiają przeprowadzić się do Londynu. Dziewczynie nie poprawia nawet świadomość, że praktycznie będzie sąsiadką bardzo przystojnego Joe'go. Poza tym India Jane ma niesamowity talent do wpadania w różne żenujące, zabawne sytuacje - najczęściej w obecności Joe'go.

"Nowy początek" Cathy Hopkins jest bardzo zabawną książką: bardzo często się śmiałam z wpadek biednej Indii Jane :) Książka poprawiła mi humor na cały dzień.

Nowy początek Cathy Hopkins to druga po Tędy do Raju książka z tej serii.
W drugiej części Cynamonowa Dziewczyna po udanym pełnym nadziei locie powrotnym z Joe'm, ma nadzieję, że coś między nimi zaiskrzy, tym bardziej, że będą teraz chodzili do tej samej szkoły. Jedak nowa szkoła wiąże się z szukaniem nowych przyjaciół, których tak łatwo nie jest znaleźć, tym bardziej jeśli już spotkało się idealną przyjaciółkę (Erin). Trzeba uważać na sztuczne przyjaciółki i zauważyć te prawdziwe.
Nie czytam wiele książek obyczajowych, preferuję fantasy, lecz pani Hopkins nie mogłam odmówić. Jest ona naprawdę wspaniałą autorką. Bardzo dziękuję za Cynamonową Dziewczynę, przyniosła mi wiele chwil radości i niepohamowanego śmiechu. Dzięki niej nauczyłam się czegoś ważnego. Życie zawsze się układa, jeśli tego naprawdę bardzo chcemy i martwimy się, a jeszcze bardziej jak tego nie chcemy.
Druga część była idealnym dopełnieniem pierwszej. Cynamonowa Dziewczyna gdzieś tam zawsze będzie w moim sercu.

Nowy początek Cathy Hopkins to druga po Tędy do Raju książka z tej serii.

1974

Pierwsza część nie była niezwykle porywająca, aczkolwiek na pewno o niebo lepsza od tej. Tam przynajmniej coś się działo, a w "Nowym początku" cały czas jest to samo...
Przez całą książkę India użala się nad tym, że w nowym mieście nie może znaleźć przyjaciółek oraz chłopaka. Marudzi i marudzi, a gdy ktoś pojawi się na horyzoncie to wybrzydza i.. dalej marudzi. Irytowały mnie jej rozmowy z przyjaciółką Erin, które były prowadzone w "szekspirowskim" języku. O ile, na początku były jeszcze śmieszne to później zaczęły mnie denerwować, bo ileż można tak gadać?
Owszem, były jakieś śmieszne momenty, ale bardzo rzadko. W porównaniu z częścią pierwszą - ta jest zdecydowanie słabsza.

Uwielbiam tą książkę. Tak jakbym czytała o dziewczynie podobnej do mnie z tymi samymi przemyśleniami oraz problemami i wnioskami.
POLECAM!

POLECAM!

Bardzo fajna i ciekawa książka. Zachęca już na samym początku. Polecam!

Bardzo fajna i ciekawa książka. Zachęca już na samym początku. Polecam!

Bardzo dobra w swojej prostocie, ale nad wyraz normalna.

Bardzo dobra w swojej prostocie, ale nad wyraz normalna.

Książka przyjemna, dobra na nudne wieczory. Nie jest w niej wiele zawarte, ale jest okey.

• 2011