Tędy do raju

Okładka książki Tędy do raju Cathy Hopkins
Okładka książki Tędy do raju
Cathy Hopkins Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Cynamonowa Dziewczyna (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Cynamonowa Dziewczyna (tom 1)
This Way to Paradise
Egmont Polska
2010-06-16
2010-06-16
Aldona Możdżyńska-Biała
Cathy Hopkins Cynamonowa Dziewczyna literatura młodzieżowa

India Jane, główna bohaterka powieści, jest zdecydowanie znudzona ciągłymi przeprowadzkami. Chce w końcu zamieszkać w jednym miejscu i poczuć, czym jest prawdziwy dom. Dotąd bowiem, nigdy nie czuła przynależności do żadnego miejsca.

Niestety, gdy już wydaje się, że zostanie z rodziną w Londynie na dłużej, jej tata nieoczekiwania dostaje nową propozycję pracy. To sprawia, że India Jane na jakiś czas musi wyjechać z kuzynką do greckiego ośrodka rozwoju osobowości prowadzonego przez jej ciotkę. Gdy tylko się o tym dowiaduje, buntuje się wraz z Kate, która również nie jest zadowolona z perspektywy wspólnego wyjazdu do Grecji.

Mimo sprzeciwu z ich strony, wyjazd w końcu dochodzi do skutku i już wkrótce obydwie dziewczyny zamieszkują nieduży, biały bungalow z widokiem na morze. Początkowo, chcąc jakoś zapełnić wolny czas, spędzają całe dnie opalając się na plaży i imprezując w towarzystwie nowo poznanych chłopaków. Mimo, że Kate jest z tego zadowolona, India Jane czuje, że to zdecydowanie nie dla niej. Nie może poradzić sobie z pustką, jaką czuje w środku i złością na rodziców, którzy dla własnej wygody wysłali ją samą do nieznanego miejsca. Nie znajduje nikogo, z kim mogłaby porozmawiać czy spędzić miło czas. W końcu jednak odkryje coś, co pomoże jej zastanowić się nad własnym życiem a wraz z tym osobę, która będzie potrafiła ją zrozumieć. Czy jednak ta droga, okaże się drogą do szczęścia?

Początkowo książka była dość nudna i trochę naiwna, Charakter głównej bohaterki chwilami strasznie mnie irytował, jednak potem to się zmieniło. Jestem trochę zawiedziona, ponieważ okładka sugerowała mi zupełnie inną historię. Jednak mimo to, książka była dość interesująca, zwłaszcza pod końcem. Mam nadzieję, że druga część będzie ciekawsza od tej, już od samego początku.

Książka jest prowadzona narracją pierwszoosobową, a główna bohaterka ma na imię India Jane. Dziewczyna wraz z rodziną przeprowadziła się do Londynu do cioci Sarah. Przez dwa lata mieszkała w deszczowej Irlandii, gdzie poznała Erin - swoją koleżankę. Jej tata jest Włochem i uwielbia podróżować, a jej mama jest Angielką. India Jane w przeciągu swoich piętnastu lat życia mieszkała w 5 różnych krajach.

Bohaterowie Tędy do Raju mają przeróżne cechy od imprezowiczów po osoby wyrzekające się wszelakiej przyjemności. Ta barwna paleta charakterów jest fantastyczna co niesie za sobą wiele ciekawych i odmiennych od siebie wydarzeń. Oprócz Indii Jane i jej koleżanki Erin poznajemy również Kate - jej siedemnastoletnią kuzynkę, buntowniczkę, Joe - chłopaka w którym Indii Jane się podkochuje oraz Liamia - osobę, która przekona cię do swoich racji i przekonań.

Akcja książki na początku powieści ma miejsce w Londynie, lecz szybko przenosi się na jedną z wysp Greckich, do ośrodka "Dziewiąta Chmura". Przygody Indii Jane trwają podczas wakacji, podczas lata.

India Jane cieszy się, że w końcu ma dom. Zaczyna pozwać okolicę i zwiedzać Londyn, gdy nagle jej tata dostaje pracę i musi wyjechać w tournee, zabiera ze sobą jej mamę i brata - Dylana, a ona zostaje wysłana wraz z kuzynką do cioci Sarah do Grecji. Dziewczyna początkowo w nowym miejscu imprezuje wraz z Kate i jej dwoma nowymi kolegami, lecz po jednym z wieczorów India Jane trafia przypadkowo na spotkanie grupy medytacyjnej, do której dołącza. Z radosnej dziewczyny cieszącej się z życia, stała się poważna i zaczęła szukać swojej życiowej drogi.

Początkowo sądziłam, że spotkałam się z Love Story, lecz moje zdanie zmieniło się, nagle w jednym z rozdziałów. Wątek miłosny miał duże znaczenie w książce, lecz w pewnym momencie został on przerzucony na drugi plan.
Z racji tego, że dawno nie czytałam powieści pozbawionej elementów fantastyki, poprzez co zapomniałam, że książki osadzone w realnym świecie są równie fantastyczne, lecz Tędy do Raju mi to przypomniało. Początkowo książka mi się nie podobało, z winy lekkiego chaosu oraz scen, w których brakowało dopracowania, lecz resztę powieści bardzo przyjemnie mi się czytało. Język książki sprzyjał szybkiemu czytaniu oraz opis miejsc bardzo mi się podobał. Książka porusza wątki stylu życia oraz tego że każdy ma swój wybór jak i swoją ścieżkę życiową, którą sam sobie wybiera. Kiedy stajemy w punkcie kulminacyjnym, poprzez wydarzenie, które miało miejsce w przeszłości czy to bliskiej czy dalekiej próbujemy siebie zrozumieć i dalej żyć, często inaczej niż dotychczas, to stwierdziłam po lekturze Tędy do Raju.
Książkę oceniam na 8,5/10 za przypomnienie mi magii czytania książek bez krzty fantastyki.

Książka jest naprawdę wspaniała! Kupując ją nie sądziłam, że na drugi dzień polecę do księgarni po kolejny tom. Idealna, napisana "lekkim" językiem. Jak dla mnie na jeden wieczór :) Niestety w Polsce zostały wydane tylko dwa pierwsze tomy, a z tego co wiem jest ich cztery. Polecam wszystkim, zarówno nastolatkom, jak i dorosłym :)

Książka opowiada historię Indie Jane, jest to nastolatka, która przeprowadza się wraz z rodziną do Londynu jednak długo tam nie zostaje ponieważ rodzice wysyłają ją wraz z ciotką do Grecji na wakacje. Dziewczynie się to nie podoba i jest zła na rodziców jednak z każdym dniem pobytu w Grecji coraz bardziej zaczyna jej się tam podobać. Bo poznaje nowych ludzi i odkrywa zupełnie nową siebie dzięki medytacji. Oczywiście jak to bywa w tego typu książkach pojawia się również wątek miłosny jednak jak się skończy sprawa z Joe, będzie wiadomo dopiero w następnej części.
Jeśli szukacie jakiejś lekkiej lektury to polecam ;)

Idealna lektura na wakacje dla kazdej nastolatki. Z pozoru łatwa książka,ale ma w sobie cos oryginalnego, opowiada o mlodych zbuntowanych ludziach pelnych rozterki i udeptywaniu sciezki zycia...

Taka lekka, rzekłabym młodzieżowo-wakacyjna, przyjemna książeczka.

Taka lekka, rzekłabym młodzieżowo-wakacyjna, przyjemna książeczka.

Książka specjalnie mnie nie zachwyciła.
Historia jak wiele innych. Rozterki wszystkich nastolatek.
Jednakże opisywane sytuacje i śmieszne dialogi zachęcają do dalszego czytania.

Nie odradzam ale i specjalnie nie zachęcam :D
4/10

Książka specjalnie mnie nie zachwyciła.
Historia jak wiele innych. Rozterki wszystkich nastolatek.
Jednakże opisywane sytuacje i śmieszne dialogi zachęcają do dalszego czytania.

Nie odradzam ale i specjalnie nie zachęcam :D
4/10

Bohaterka od samego początku mnie irytowała. Nie wiem co w niej takiego było, niby zwykła nastolatka, fajne wakacje i świetny chłopak... Ale coś mi nie zatrybiło i chciałam jak najszybciej skończyć tę książkę...

Idealna książka dla nastoletnch dziewczyn, czy też na oderwanie się od trudniejszych pozycji.

Przyjemna, lekka książka, idealna dla nastolatek. :)

Przyjemna, lekka książka, idealna dla nastolatek. :)

• Wypożyczone z biblioteki
  • W bibliotece