Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us

Okładka książki Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us Robert D. Hare
Robert D. Hare Wydawnictwo: The Guilford Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Without Conscience: The Disturbing World of the Psychopaths Among Us
The Guilford Press
1999-01-01
1999-01-01

Okładka książki Psychopaci w firmie Paul Babiak, Robert D. Hare
Psychopaci w f... Paul Babiak, Robert...

Bardzo ciekawa pozycja, pewnie też w dużej mierze podobała mi się dlatego, że i temat był kontrowersyjny. A to zawsze przyciąga, pokazuje to miedzy innymi ilość seriali czy filmów powstających, które są inspirowane prawdziwymi seryjnymi mordercami czy psychopatami i ich czynami. Choć mocno to dziwi i bulwersuje jak chłodno kalkulują i postępują psychopaci to każdy chciałby wiedzieć, czemu tak postępują.

Bardzo dobra, rzetelna pozycja o psychopatii. Podobało mi się podejście autora do problemu i zaznaczenie, że nie ma prostego testu wskazującego czy ktoś jest psychopatą czy nie. Jest jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi, ale tę wiedzę którą już mamy, ta książka dobrze systematyzuje. Jednocześnie dobrze się ją czyta, jest napisana przystępnym językiem. Polecam!

Każdy z nas w życiu spotyka różnych ludzi, bardziej bądź mniej sympatycznych, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak bardzo pozory mogą mylić? Pod maską brylującego w towarzystwie, elokwentnego (często tylko na pozór),uroczego, wzbudzającego zaufanie człowieka, może kryć się „zło” - okrutna, władcza, bezkompromisowa istota, pozbawiona wszelkich skrupułów i zahamowań w dążeniu do osiągnięcia swoich celów. Osoba żyjąca chwilą, bez poczucia odpowiedzialności, wyrzutów sumienia, potrafią zmanipulować prawie każdego. Książka ta, to fascynująca, a zarazem przerażająca, podróż w głąb umysłu psychopaty. Dzięki przedstawieniu cech jednostki psychopatycznej w sposób usystematyzowany, ułatwia osobom nie będącym specjalistami w dziedzinie psychologii, zrozumienie tematu. Książka, mimo wielu trudnych treści, jest napisana w sposób przystępny, zrozumiałym językiem. Specjalistyczna terminologia została starannie wyjaśniana, pozycja wymaga jednak od czytelnika podejścia z odpowiednim dystansem. Osobne podrozdziały w ramkach, zawierające opis prawdziwych historii, sprawiają, że lektura jest nie tylko edukacyjna, ale i fascynująca.

Treści te oddziałują na swoich odbiorów, zmieniając ich perspektywę oceny otaczającego świata. Ujawniają tajniki psychopatii, co sprawia, że wielu czytelników zaczyna zauważać potencjalnych psychopatów w swoim otoczeniu. Pozycja ta może istotnie przyczynić się do zrozumienia i unikania toksycznych relacji z psychopatami. Należy jednak pamiętać, żeby nie iść w swoich ocenach zbyt daleko. Bez należytego zgłębienia tematu nie można wyciągać pochopnych wniosków, gdyż zdiagnozowanie psychopaty wymaga długotrwałego, wielotorowego procesu analizy jego zachowań. Na podstawie kilku parametrów, charakteryzujących jednostki psychopatyczne, nie możemy zaliczać ludzi do tej kategorii.

Dzięki standaryzacji metodologii badawczej, autor w sposób pionierski przedstawił wiedzę o psychopatii w sposób bardziej naukowy niż spekulatywny i mimo, że książka pochodzi z lat 70. XX wieku, nadal stanowi cenne źródło informacji, aczkolwiek niezbędne jest uzupełnienie jej nowszymi badaniami naukowymi, aby uzyskać kompleksowy obraz psychopatii we współczesnym społeczeństwie. W dalszym ciągu konieczne są badania w zakresie zachowania psychopatów oraz edukacja pracowników takich instytucji jak sądy, prokuratura, policja.

Podsumowując, "Psychopaci są wśród nas", to wartościowa lektura, która nie tylko edukuje, ale i angażuje emocjonalnie czytelnika. Zaskakujące fakty i przykłady znanych zbrodniarzy sprawiają, że temat psychopatii staje się bardziej przystępny dla przeciętnego człowieka. Książka ta zasługuje na uwagę ze względu na swoją wartość informacyjną i potencjalną zdolność do zmiany spojrzenia czytelnika na świat psychopatów.

Przed przeczytaniem tej książki nie myślałem, że mam/miałem w swoim otoczeniu tylu psychopatów.

Nie jest trudna w odbiorze, choć trudna jest jej zawartość. Trzeba się zdystansować i czytać "informacyjnie". Czasem ze względu na obszerność tematu, autor miusi skracać wywody. Najważniejsze jest jednak, że ktoś podjął się systematyzacji cech ujętej w tabelę, którą "opowiada" z przykładami w książce by była dostępna mentalnie dla niespecjalistów branży. Ksiazka z lat 70tych ubiegłego wieku, warto wiec uzupełnić wiedzę czymś nowszym. Niemniej jednak szacunek dla autora - bo temat lekki nie jest. Autor był pierwszym, który pracował metodycznie, standaryzując pewne cechy i zachowania, by móc przekazać przekazać informację "tak jest" a nie jedynie "przypuszczam że". Choć wiele pozostało jeszcze do odkrycia .

Dobra i wartościowa lektura, przyjemna, edukacyjna odskocznia od 'lżejszych' pozycji, które czyta się na codzień.

Doceniam to, co Hare zrobił dla psychologii, ale z perspektywy czasu książka nie zestarzała się wybitnie. Szczerze mówiąc nawet przymykając oko na to, że obecna tam wiedza jest średnio aktualna, więcej tam straszenia i opinii autora niż faktycznej wiedzy, widać że autor przeżył już dawno swoją młodość i niestety książka zalatuje "boomerstwem", swój szczyt chyba osiągając w momencie kiedy w ramce opisywany jest film o tym jaka społeczność nastolatków w latach 80' jest zdegenerowana i psychopatyczna (gdzieś to już słyszałam),przez to że nie przeżywają w odpowiedni sposób żałoby po morderstwie koleżanki z klasy.
Przeżyję pretensjonalny ton książki i jednostronność, ale jedna rzecz której nie zniosę to pisanie o psychopatach nie jak o ludziach, tylko jak o obiektach, których jedynym celem jest zrobienie komuś na złość albo popełnienie przestępstwa (bo wnioskując z kontekstu psychopaci popełniają przestępstwa dla popełniania przestępstwa, nie dlatego, że widzą w tym drogę do uzyskania czegoś). Hare przedstawia w książce bardzo powierzchowny obraz i z przykrością muszę stwierdzić, że brakuje tam wniosków wynikających z dość prostej analizy, której na pewno bym się spodziewała po kimś, kto spędził całe życie w systemie penitencjarnym i napisał o tym książkę.

Bardzo ciekawa książka. Polecam!!

Bardzo ciekawa książka. Polecam!!

Książka nieco łatwiejsza w czytaniu niż Psychopaci w firmie tego samego autora. Na przykładach znanych publicznie osób trafnie definiuje na czym zaburzenie osobowości polega. Pozycja pokazuje, że jeszcze sporo w kwestii psychopatii jest do zrobienia i napisania. Nie przekonały mnie np. sposoby radzenia sobie z psychopatą przez patrzenie mu w oczy.

Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja. Szczególnie ujął mnie wstęp, w którym autor tłumaczy, że książka ma za zadanie uświadamiać jak najwięcej ludzi i przyczynić się tym samym do powolnej reformacji nieudolnego systemu sądownictwa.
Całość jest opisana przystępnym, popularnonaukowym językiem, a specjalistyczna terminologia jest dokładnie tłumaczona, więc przyswajanie treści nie stanowi problemu dla przeciętnego czytelnika. Każdy rozdział jest wzbogacony o odrębny podrozdzialik w wyróżnionej ramce, w której opisywane są historie mające zilustrować omawiane zagadnienie - według mnie był to bardzo trafny zabieg, który dodatkowo urozmaicał czytanie. To co jednak najważniejsze w tej książce to przekaz - informacje o niezwykle niebezpiecznych ludziach zawarte w pigułce. Ta pozycja niewątpliwie jest warta uwagi, co więcej może istotnie przyczynić się do uchronienia nas od wdania się w toksyczną relację z psychopatą.

• Psychologia
  • Do kupienia