Malarstwo Białego Człowieka t.1

Okładka książki Malarstwo Białego Człowieka t.1
Waldemar Łysiak Wydawnictwo: Nobilis Cykl: Malarstwo białego człowieka (tom 1) encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Malarstwo białego człowieka (tom 1)
Malarstwo Białego Człowieka t.1
Nobilis
2009-01-01
1997-01-01
malarstwo sztuka zjawisko filozofia

więcej Więcej

Rewelacja. Klasyka. Niebanalne. Wybiórcze. Ale jaki to wybór!

Klasyka :)

Malarstwo 14 i 15 wieku umieszczone w kontekście historycznym i obyczajowym. Dzięki temu laik może lepiej zrozumieć, a nawet zainteresować się dziedziną, która powszechnie uważana jest za właściwą dla koneserów i ekspertów. Literacko też niezłe.

Za Waldemarem Łysiakiem specjalnie nie przepadam. Jednak w przypadku tej pozycji, aż musiałem sprawdzić czy to na pewno ten sam Łysiak.

Książka bardzo ciekawa. Zawiera sporo pięknych reprodukcji, opatrzonych wspaniałym komentarzem autora. Jest tutaj naprawdę dużo informacji nie tylko o samych dziełach, ale także o artystach i rzeczywistości, w której przyszło im tworzyć....

Obszerna, pełna dygresji, ostra, zabawna, kontrowersyjna, szczegółowa, przystępna, bogato ilustrowana, uzależniająca, piękna. Czyli łysiakowanie na całego, a przy tym świetna lekcja historii sztuki. Kolejne tomy czekają w kolejce.

Pierwsza rzecz jaka mną wstrząsnęła to słowo wstępne, jakie autor zamieszcza w każdym tomie. Szczerze mówiąc nigdy nie czytałem bardziej pogardliwego i wypełnionego megalomanią wstępniaka niż w tych kilku tomach autorstwa W.Łysiaka. W kilku zdaniach zdeptał dorobek polskiej nauki a polskich historyków sztuki wrzucił do worka z napisem 'niedouczeni magistranci'. Dostało się...

Świetna rzecz. Choć umiejętności literackie autora nie wydały mi się na tyle imponujące, bym chciał sięgnąć po jego beletrystykę, wystarczają w zupełności, by o sztuce pisał i ładnie, i bardzo przyjemnie. Łysiak łączy wielką wiedzę i profesjonalną terminologię z niezwykłą lekkością, luzem - jakbyśmy gadali sobie o malarstwie z dobrym kolegą przy piwie, ale ten kolega...

pozycja obowiązkowa dla laików. Od tej książki zacząłem inaczej podchodzić do muzeów. Teraz to malarstwo jest moimi ulubionymi wystawami..

Rarytas, kolej na tom II

Najlepsza pozycja do zapoznania się z historią malarstwa. Rewelacja dla takiego laika jak ja!
Czyta się tak emocjonująco, jak powieść sensacyjną!

• Chcę w prezencie
  • Sztuka