Historia piękna

albumy
2018-10-02
Agnieszka Kuciak
Historia sztuki

Albumowe pozycje Umberto Eco wydaje w Polsce Rebis, są one właściwie w ciągłej sprzedaży, bo gdy nakład się kończy, wydawnictwo robi dodruk. To cztery książki: Historia Piękna, Historia Brzydoty, Szaleństwo Katalogowania, Historia Krain i Miejsc Legendarnych. Łączy je forma, eseje stanowią tu dodatek, bo esencją są reprodukcje dzieł sztuki i obfite cytaty literackie....

Książka opisuje piękno w odniesieniu do kultury na przestrzeni różnych epok. Opisuje jak to piękno było rozumiane, i jak to rozumienie się zmieniało. Niestety jest to podane w tak nudnej i rozwleczonej formie że miałam problem ze skupienie się nad tekstem. A przecież sama tematyka nie jest nudna.

Piękne

Książka nadaje się raczej tylko do oglądania tylko... trudny naukowy język bez polotu. Dla wtajemniczonych. Obrazki bardzo dobrej jakości. Książka ładnie pachnie jak kiedyś. Zdarzają się ciekawe opisy pod obrazkami (tylko to czytałem).

Piękna książka! Warto choćby przeglądnąć.

Błyskotliwa, erudycyjna, intrygująca. Czytam na okrągło.

Książka pięknie ilustrowana, prawdziwa uczta dla oczu, jednak do czytania się nie nadaje - napisana nieprzyswajalnym, akademickim językiem, tylko nudzi, a nie porusza.

Znakomite opracowanie - Eco to Eco. Niewątpliwie jest to pozycja, którą warto czytać, oglądać i mieć, by zajrzeć i zachwycać/zadziwiać się znów. Szkoda tylko, że wydawnictwo ograniczyło się do tak niewielkiego formatu. Skład tekstu też mógłby być bardziej staranny. Można by wówczas mówić o pięknie tej książki, ale niestety - nie można, jeśli przyjmiemy, że piękno jest...

Encyklopedia, powieść i album w jednym. Czytanie nie zajmuje dłużej, ale analiza tekstów źródłowych i załączonych dzieł sztuki może być czasochłonna. Moim zdaniem must-read dla każdego.

Jednak "Historia brzydoty" była o niebo ciekawsza. :)

Dyskusje

1 806
  • Chcę w prezencie
  • Sztuka
  • Historia sztuki
  • Historia
  • sztuka
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Historia piękna