Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej

Okładka książki Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej John Stewart
Okładka książki Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej
John Stewart Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Bridges not walls
Wydawnictwo Naukowe PWN
2008-01-01
2008-01-01
978-83-01-14513-2
Jacek Suchecki
komunikacja interpersonalna

Dla każdego czytelnika - jest źródłem pomysłów, jak porozumiewać się z ludźmi, żeby kontakty interpersonalne były życiową przyjemnością, a nie udręką. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią książki , wskazówkami, poradami przynajmniej niektórzy pomyślą o swoich życiowych partnerach/partnerkach, kolegach/koleżankach z pracy, znajomych czy przeciwników politycznych. Niech nam w komunikacji interpersonalnej przyświeca motto:
"Z zadowoleniem widzę, że się różnimy. Obyśmy razem się stali czymś więcej niż prostą sumą nas obu"
Polecam. Myślę, że powinna być podręcznikiem już w szkołach średnich

Książka jest rzeczywiście kompendium wiedzy o komunikacji. Autor przedstawia m. in. takie zagadnienia jak:
-rodzaje komunikacji (webalne, niewerbalne),
-dlaczego warto się komunikować i jak zrobić to dobrze aby wyrazić swoje Ja,
-przykłady niekorzystnej dla relacji komunikacji,
-ważność komunikacji w różnych związkach (przyjacielskie, miłosne),
-tematykę gniewu, negocjacji i konfliktów w relacjach,
-komunikację w rodzinie,
-tematykę komunikowania się pomiędzy różnymi kulturami, niepełnosprawnością czy jakąś chorobą,
-jak komunikować się, aby być dobrym nauczycielem
-a także to, że komunikacja nie jest lekarstwem na wszystkie problemy w relacjach.

Książki nie czyta się łatwo i szybko (jest dosyć pokaźna). Ma ona obszerną bibliografię, przytaczane eseje na wybrane tematy i badania naukowe, ale polecam ją!

Przykładowe cytaty z książki:

"Komunikacja ujawniająca nasze Ja wyraża mądrą gotowość do wzięcia odpowiedzialności za to, jak się czujemy, nie zaś do przerzucania winy na kogoś czy do wydawania osądów, które naruszają podstawę człowieczeństwa innych ludzi. Na przykład można powiedzieć: Rani mnie, gdy zartujesz sobie z mojej wagi. Jestem na to bardzo wrażliwa, bo ludzie kpili ze mnie z tego powodu przez całe życie."

"Przez proste dzielenie się tym, jak się czujemy, w odpowiedzi na słowa lub czyny drugiej osoby, wyjawiamy urazy, lęki, złości i inne bezbronne uczucia, które pojawiły się w nas jako rezultat ich słów lub czynów. Komunikowanie się w ten sposób staje sie dla innych zaproszeniem do reagowania z wyczuciem na nasze uczucia i troski, a także być może do dobrowolnej zmiany ich własnego zachowania. [...]

Jeśli ludzie jednak minimalizują nasze troski, nie chcą rozmawiać na dany temat, nie zgadzają się, by nasze doświadczenia do nich docierały, wtedy oczywiście możemy nie czuć się dosyć bezpiecznie, by w dalszym ciągu wyrażać nasze bezbronne uczucia. Nasze poczucie zaufania najprawdopodobniej się zmniejszy, gdyż nie spotkaliśmy się z troską, tak jak tego potrzebujemy. Zywotna i rozwijająca się relacja wymaga istnienia dwóch osob, które są przygotowane na to, by ich uczucia poruszały je wzajemnie oraz by reagowały na odczuwane troski."

"Bycie autentycznym, nie oznacza bycia słabym."

"Milczenie, małomówność, powściągliwość, a nawet nieszczerość w pewnych okolicznościach mogą okazać się wielkimi cnotami."

-rodzaje komunikacji (webalne, niewerbalne),
-dlaczego warto się komunikować i jak zrobić to dobrze aby wyrazić swoje Ja,
-przykłady niekorzystnej dla relacji komunikacji,
-ważność komunikacji w różnych związkach (przyjacielskie, miłosne),
-tematykę gniewu,...

John Stewart „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej.”

Ten podręcznik był mi potrzebny ostatnio w związku z zawodowymi planami, i o ile plany nie wyszły w tym roku, to treść książki zostanie z mną na pewno na długi czas. Miło mi tym bardziej, iż „Mosty zamiast murów”, poleciła mi moja szefowa, bo fajnie mieć wokół siebie ludzi, którzy polecają dobre książki.

Czytelnik znajdzie tu wszystko, co wiąże się w jakikolwiek sposób z procesem komunikacji, rolą słowa i tego, jak usprawnić ten proces, by móc w wielu różnych sferach życia usprawniać swoje relacje. Fajnie udokumentowany misz-masz z wielu różnych dziedzin, choćby wspomnieć o antropologii, biologii czy filozofii, by całość zazębiła się w temacie komunikowania się między ludźmi. Śmiało mogę powiedzieć, że zakres materiału przedstawionego przez Johna Stwearta powinien zadowolić nawet wybrednych czytelników. Materiał zawarty w książce jest zgrabnie podzielony na rozdziały, a lawirowanie między poszczególnymi, w żaden sposób nie zaburza procesu czytania. Całość jest napisana nie dość, że przystępnym językiem, to przykłady są proste i oparte o różne dziedziny życia. Czytelnik dzięki temu jest w stanie zweryfikować swoje dotychczasowe kontakty z innymi, a także zobaczyć, co można jeszcze usprawnić i/lub zmienić. Stewart pokazuje iż takie codzienne kontakty z najbliższymi – rodziną, znajomymi można usprawnić. Nie może więc dziwić fakt, iż „Mosty zamiast murów”, to lektura zawsze na czasie.

To książka dla każdego, i myślę że bez patrzenia na nasze doświadczenia zawodowe/osobiste, to jedna z tych pozycji, gdzie naprawdę warto poświęcić czas, by to przeczytać i samemu zweryfikować i ocenić swoje dotychczasowe relacje z innymi ludźmi, a może i spróbować coś w nich zmienić?

Polecam. 8/10

John Stewart „Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej.”

Przegląd najciekawszych artykułów nt. komunikacji. O porozumiewaniu się w rodzinie, w konfliktach, różnicach między językiem kobiet i mężczyzn, komunikacji niewerbalnej. Fragmenty artykułów czy książek są ciekawie dobrane i zachecają do dalszej lektury. Po tych 600 stronach można poczuć się naprawdę mądrzejszym i ochoczo testować różne techniki, zastanowić się czy komunikacja zawsze może i powinna być otwarta, sprawdzić swoje różne przekonania. Wstęp redaktora przed każdym rozdziałem nadaje całości osobistego charakteru.

Bardzo dobry podręcznik, zebrane ważne aspekty komunikacji z różnorodnych dziedzin zarówno samego języku jak również relacji interpersonalnej. Porusza takie tematy jak: różnice w relacjach między kobietami a mężczyznami, konflikty, gniew w relacji

Książka zawiera bardzo szerokie spectrum poruszanych tematów. Oscyluje pomiędzy antropologią, filozofią, biologią, psychologią i wieloma innymi dziedzinami nauki. Obawiałam się, że znajdę w książce porady coachingowe typu "otwórz się na ludzi, każdy dzień jest tym jedynym", a książka zamiast tego dała mi wiele do myślenia.

Typowy podręcznik komunikacji interpersonalnej

Typowy podręcznik komunikacji interpersonalnej

Jest taki rodzaj "psychologii gadanej", jakieś ogólne stwierdzenia nie poparte badaniami, jakieś wynurzenia albo postulaty trącące moralizowaniem. Nie lubię takiej psychologii. Ta książka to zbiór artykułów, które niestety w większości grzeszą "gadaniem ex cathedra".

zapraszam do mojego bloga http://beata1987.blogspot.com/2015/05/recenzja-mosty-zamiast-murow-podrecznik.html

• Psychologia
  • Studia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej