Ulica Felix-Faure

Okładka książki Ulica Felix-Faure Ken Bugul
Okładka książki Ulica Felix-Faure
Ken Bugul Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Spojrzenia literatura piękna
Spojrzenia
Rue Félix Faure
Państwowy Instytut Wydawniczy
2005-01-01
2005-01-01
Jacek Giszczak
literatura afrykańska literatura senegalska powieść senegalska

Trudna książeczka (piszę zdrobniale, bo niewielkich rozmiarów jest ta pozycja),ale wydaje mi się, że bardzo ważna. Żyję w kompletnie innej kulturze i trudno mi sobie wyobrazić rzeczywistość opowiedzianej historii, jednak to wcale nie oznacza, że ona nie istnieje.

Dość specyficzna lektura, początkowe monotonne powtarzanie zdarzeń odczuwałam jak natarczywy refren piosenki.
Nie będę pisać długaśnej opinii, bo wiele już zawiera opis książki.
W każdym razie mi się podobała i przypomniała o wspaniałej jaką artystce jaką była Cesária Joana Évora, której książka jest dedykowana.

Nie będę pisać długaśnej opinii, bo wiele już zawiera opis książki.

Niestety książka raczej mnie zawiodła.
Przede wszystkim za mało tu dialogów. Afrykanie są bardzo rozmownym narodem, a tu autorka jedynie opisuje, najczęściej zbyt szczegółowo, bohaterów.
Myślałem, że po kilkunastu stronach opisywania wreszcie zaczną gadać. Nic z tych rzeczy. W dodatku te opisy są mdławe, usypiające. Coś drgnęło gdy mowa była o braku slipów Muezina. Ale szybko ten temat urwano, znów nastała monotonność.
Nie tego oczekiwałem po pani ukrywającej się pod męskim nazwiskiem.

Niestety książka raczej mnie zawiodła.

• Afryka
  • Lit afrykanska