Księga strachów

Okładka książki Księga strachów
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Pan Samochodzik (tom 9) Seria: Przygody Pana Samochodzika literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Samochodzik (tom 9)
Przygody Pana Samochodzika
Pojezierze
1989-01-01
1989-01-01
Pan Samochodzik harcerze dziwne szachownice poszukiwacze skarbów

Nadal fajne czytadło dla dzieci, tym razem nawet trupów nie było.

Nadal fajne czytadło dla dzieci, tym razem nawet trupów nie było.

2013
1956

Sztandarowa książka z serii, znana jako "księga strachów", chyba najlepsza z cyklu.

Tak jak zwykle to jest w książkach o Panu Samochodziku cała historia potrafi zaskoczyć. Nie ukrywam, że jest to kolejna część przy, której dobrze się bawiłam a dodatkowo poznałam nowe zagadnienia historyczne. 💮

Część serii o Panu Samochodziku znana szerzej pod tytułem ,,Księga Strachów''. Trzon historii jest bardzo ciekawy, jednak jej poprowadzenie nie jest już aż tak dobre jak w poprzedniej książce o skarbach Templariuszy. Nie pomogła również obecność dobrze znanych nam postaci, jak i pojawienie się nowych, nawet związanych z krajowym i zagranicznym wywiadem. Mimo powyższych, książkę czyta się przyjemnie, może dlatego, że klimat przygody z poprzednich części został zachowany.

Po znakomitej części jaką jest „Pan Samochodzik i templariusze” przyszedł czas na przyzwoitą „Księgę Strachów”. Dlaczego ledwie przyzwoitą? Bo dotąd książki Nienackiego to była świetna mieszanka książki przygodowej z powieścią historyczną. W tej części troszeczkę brakowało mi tego drugiego.

Tym razem Pan Samochodzik dzięki tytułowej Księdze Strachów napisanej przez swoich młodych przyjaciół harcerzy decyduje się zbadać historię tajemniczych szachownic, które mają rzekomo doprowadzić do skarbów pewnego niemieckiego oficera. Nie jest to może skarb sensu stricte ale jest to dość istotna rzecz o którą prawie że zabijają się bohaterowie. Trafiamy tu znowu na schemat jeśli chodzi o bohaterów ale w przypadku Nienackiego to już norma więc nie ma czego się czepiać.

Dużo tu intryg, tajemnic, niespodzianek, tajemniczych wypadków. Do końca nie wiadomo kto przyjaciel a kto wróg i komu przyświecają jakie cele i motywy. Autor tradycyjnie myli tropy i miesza wątki. Raz wychodzi to lepiej raz gorzej. Na szczęście więcej jest tych lepszych razy. Niestety historii do której nas zdążył przyzwyczaić Nienacki jest tu jak na lekarstwo. A szkoda bo to jest bardzo duża zaleta powieści z tej serii.

Niemniej jednak warto.

Jak ja nie cierpię zabaw z tytułami książek i dopisywania ich na siłę do nieistniejących w momencie wydania cyklów.

W oryginalnej chronologii książka była po Templariuszach a przed Niesamowitym Dworem.

1975

Księga strachow.

Rewelacyjne połączenie polskiego Jamesa Bonda z Indiana Jonesem. Przygody, pościgi, źli złoczyńcy ukarani. Jak tego nie kochać?
Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będą i harcerze, i piękne okolice, oraz zabytki. Czyli pysznie.

Księga strachow.

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich!
Będą i harcerze, i piękne okolice, oraz zabytki. Czyli pysznie.

1975

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich! Tym razem duży udział harcerzy!

Niby młodzieżówka, ale dla wszystkich! Tym razem duży udział harcerzy!

,,Księga strachów" opowiada o wyprawie Pana Samochodzika w okolice Cedyni nad jezioro Jasień. Tu wraz z grupą przyjaciół harcerzy znanych z poprzednich części oraz przygodnie spotkanymi wczasowiczami zajmuje się poszukiwaniem ,,tego co najcenniejsze". Dawni właściciele ziem nad Odrą schowali bowiem w swojej posiadłości najcenniejszą rzecz. Poszukiwacze mają nadzieję, że złoto i pieniądze. Chodzi jednak o pamiętnik, którego odnalezienie może skompromitować Klausa von Haubitz, byłego zbrodniarza wojennego.
Znowu mamy tu szlachetnego Pana Tomasza , który jest wzorem moralności i wychowania i trzech miłych harcerzy, którzy mają już po 14 lat. Pan Samochodzik w tej części jest historykiem sztuki i pracuje w muzeum.
Pojawiają się bezwzględni bandyci, kontrwywiad oraz pościgi i pełne grozy nocne wyprawy. Schemat pozostał ten sam, co w poprzednich częściach, ale w ,,Księdze strachów" czegoś mi zabrakło. Przede wszystkim bardzo mało jest historii i tych gawędziarskich opowieści Pana Tomasza, które rozbudzały wyobraźnię (jest kilka zdań o Cedyni i kilka o Jamesie Bondzie).
Pojawiają się za to wątki propagandowe, co mnie kuło w oczy (wątek o pistolecie gazowym: ,,Skonstruowano ją na Zachodzie, w krajach, gdzie w przerażających rozmiarach szerzy się przestępczość".)
Sama opowieść jest oczywiście ciekawa i bardzo szybko się ją czyta. Jednak w serii jest jedną ze słabszych.

Historia jest bardzo interesująca, choć dosyć nudnie przedstawiona

Historia jest bardzo interesująca, choć dosyć nudnie przedstawiona