Linie Wroga I: Powrót rebelii

Okładka książki Linie Wroga I: Powrót rebelii Aaron Allston
Okładka książki Linie Wroga I: Powrót rebelii
Aaron Allston Wydawnictwo: Amber Cykl: Nowa Era Jedi (tom 11) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Nowa Era Jedi (tom 11)
2003-01-01
Aleksandra Jagiełowicz

Dobra kontynuacja.

Dobra kontynuacja.

Rewelacyjny powrót do formy po rozmemłanej "Mrocznej podróży". Widać, że Aaron Allston kochał świat "Gwiezdnych wojen" i świetnie się po nim poruszał. Książka jest pełna nawiązań do innych dzieł, powrotów znanych i lubianych bohaterów, budowania relacji międzyludzkich, akcji i humoru. Idealne "Gwiezdne wojny", chociaż może trochę za krótkie.

Ach, i w końcu doszedłem to sensownie tłumaczonych NEJ-ek, gdzie na stronach powieści można znaleźć X-wingi zamiast X-skrzydłowców i Eskadrę Łotrów zamiast Eskadry Łobuzów.

Ach, i w końcu doszedłem to...

Akcja książki zaczyna się kilka godzin po zdobyciu Coruscant przez Yuuzhan Vongów (wydarzenia opisane w "Gwieździe po gwieździe" Troya Denninga). Siły Nowej Republiki po odwrocie z przestrzeni Coruscant, atakują siły Yuuzhan broniące planety Borleias i zdobywają ją. W książce opisano walki obronne, mające na celu utrzymanie planety Borleias oraz rozgrywki wywiadów obu stron konfliktu. Po stracie Coruscant i śmierci Przewodniczącego Feyli, władze Nowej Republiki w dalszym ciągu pragną zawarcia pokoju z agresorami, w dalszym ciągu nie rozumiejąc, iż w kulturze Yuuzhan nie istnieje odpowiednik takiego stanu (ich urządzenia tłumaczące przedstawiają pokój jako bezwarunkowe podporządkowanie). W związku z powyższym, dowództwo ocalałych sił Nowej Republiki w porozumieniu z Jedi, postanawia wdrożyć przeciwko Yuuzhan Vongom, taktykę z powodzeniem stosowaną przeciwko Imperium (wbrew władzom Nowej Republiki). Podobnie jak w poprzednich książkach Allstona (X-Wingi),czytelnik znajdzie tutaj świetne opisy pojedynków myśliwców, dużo akcji i dużą dawkę humoru. Jedynym minusem jest fakt, że po przeczytaniu, należy niezwłocznie sięgnąć po drugą część cyklu (Twierdza Rebelii).

A mnie książka troche zawiodła w połowie, do połowy mega mnie wciągała tutaj wedge walka na wlasną reke i w ogóle rozmowy prowadzone super a tu za chwile Jaina jako bogini jakies manewry na pol książki z durronem i jagiem, ale nie była najgorsza.

Aż ciężko mi uwierzyć, ale spodobała mi się książka napisana przez Allstona. Nadal nie podoba mi się jego sposób pisania: wszystko dzieje się wokół kontrwywiadu, spisków i intryg, ale ta książka wyjątkowo mu wyszła. 6/10.

• Star Wars
  • Star Wars