Zdrada

Okładka książki Zdrada Aaron Allston
Okładka książki Zdrada
Aaron Allston Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 1) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 1)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Betrayal
Amber
2007-06-22
2007-06-22
Andrzej Syrzycki
Star Wars Gwiezdne wojny

Witam, pozwole sobie napisać parę słów tutaj o CAŁEJ serii Dziedzictwo Mocy. Zauważyłem ze jest to seria średnio znana i raczej średnio oceniania. Dodam że przeczytałem bardzo dużo książek z uniwersum GW (być może za dużo :P) i duża większość z nich jest średnia, ogólnie panował tam duży chaos. Na serię Dziedzictwo Mocy i Przeznaczenie Jedi ( o którym też napiszę gdzie trzeba) wpadłem przypadkiem dawno dawno temu bo wkońcu to nowa era. I muszę przyznać że bardzo mnie dziwią właśnie te dwie rzeczy: 1 że seria jest prawie nieznana i 2 że jest średnio oceniania. Bo musisz wiedzieć drogi Czytelniku że według mnie...

Dziedzictwo Mocy jest NAJLEPSZĄ SERIĄ ze świata GW jaką wydano! Wkońcu pozbierano cały ten bałagan i ułożono tak żeby to wszystko miało ręce i nogi! Mało tego, cała ceria Dziedzictwa to majstersztyk, wielki ukłon dla kluczowych i ikonicznych bohaterów! Nie dość że wszystko co było wcześniej pozbierano w jakiś logiczny ciąg to jeszcze zapoczątkowano nowy rewelacyjny wątek główny! Z rewelacyjnie nakreślonymi protagonistami i antagonistami! Mało? Darth Caedus to według mnie najlepiej napisany, nakreślony i wykreowany SITH w historii Gwiezdnych Wojen! Nie wspominając też że jeden z najpotęzniejszych w historii! (choćby sceny gdy gołymi rękami przebijał pancerze mandalorian stosując technikę Mace Windu zwaną punktem przełomu! Malo?) Doskonale ukazane spiski i machinacje. Doskonalej ukazane niuanse mocy i motywacje bohaterów. Mało? Luke Skywalker jako Wielki Mistrz Zakonu Jedi staje się wreszcie tym kim zawsze miał być, nie tylko potężnym użytkownikiem mocy ale przede wszystkim Wielkim Człowiekiem o ogromnej wiedzy i mądrości!
Każda książka z serii jest ukłonem dla wieloletnich fanów, wszędzie sa nawiązania do róznych wydarzeń, postaci, miejsc. Każdy bohater ma swoje 5 minut. Mamy tu dramat, komedie, akcje, przemyślenia, spiski, podstępy, poswiecenie i wszystko to co sprawia że każdą część czyta się bardzo przyjemnie! A wszystko to zamknięte w logicznej, wiarygodnej formie. Mało? Nowa bohaterka Jaina i jej rozwój poprzez książki jest rewelacyjny! Jej przeznacznie? O tym musicie się dowiedzieć sami. Czy Darth Caedus jest zły? Jest a jego czyny bywają przerażające. Czy ma motyw? Ma. Czy to dobry motyw? Co by człowiek uczynił na jego miejscu? Co my byśmy uczynili? Jaka będzie tego cena?

Podsumowując. Seria Dziedzictwo Jedi. To najlepsza seria z uniwersum GW jaką czytałem. Jedna z najlepszych serii jakie czytałem wogóle. Cała historia jest REWELACYJNA, świat niesamowity. Mamy tu kawał doskonałych Gwiezdnych Wojen!

PS: Obecnie tych książek prawie nie można dostać. Widziałem na popularnym serwisie aukcyjnym w cenach 300-600 zł za wszystkie 9 częsci. Jednak są też dostępne wersji epub/mobi/pdf.
Jeśli ktoś lubi GW, czytał już książki z tego uniwersum to nie wierzę by ta seria nie przypadła mu do gustu!

Aż szkoda myśleć że Disney zrobił co zrobił... Z wielką stratą dla tego uniwersum.. A tu mamy Dziedzictwo i idealny materiał na filmy, potem byłoby Przeznacznie które kontynuje i otwiera ukryte wątki z dziedzictwa! a po tym byłoby wielkie zwieńczenie tego! Matriału na kolejne 9 filmów! Gdyby poszli tą drogą... Przeszliby do LEGENDY... A Filmy Byłby jednymi z największych sukcesów w historii... Te historie na duzym ekranie biłyby rekordy kasowe... A ludzie i fani dostali by coś niesamowitego, tak jak wtedy gdy odbyła się premiera Nowej Nadziei! Skąd mogę to wiedziec? Przeczytajcie Dziedzictwo mocy i powiedzcie mi że to nie jest doskonale idealny materiał na nowe filmy :)

Pozdrawiam

Nowy etap nowa era po trylogii mrocznego gniazda która byla conajmiej srednia - ksiązka o dziwo dobra ( byla bardzo dobra ale z biegem czasu zauwazylem ze wypada nijak ) Fajny wątek korelii i zaczyna sie etap gdzie nie ma jedynie bitki z nowym zagrozeniem jako takim tylko duzo polityki intryg i takie bardzo przyziemne gwiezdne wojny w porownaniu do yuuzhan vongow czy killikow. I Jacen zaczyna odbywac swoja droge ku ciemnej stronie..

1953

Początek nowej serii. Narasta konflikt pomiędzy Sojuszem Galaktycznym, a planetami układu Koreliańskiego. Przyjaciele i krewni będą musieli opowiedzieć się po różnych stronach barykady, a we wszystko wmiesza się Ciemna Strona Mocy. W książce powracają elementy z trylogii Koreliańskiej stacja Centerpoint czy postać Thrackana Sal-Solo. Szczególnie przejmujące jest to w jaki sposób poradzono sobie z obsługą pod nieobecność Anakina i to czym się to kończy. Thrackan jako przeciwnik z jednej strony wydaje się prostakiem, ale z drugiej strony jest całkiem sprytny – całkiem ciekawy antagonista, ale przyćmiewa go postać z drugiego wątku, związana z tajemnicami Sithów. Ta warstwa fabuły jest naprawdę wciągająca, szczególnie w końcówce – pozwala spojrzeć inaczej na to co do tej pory wiedziano o Sithach i doprowadza do przemiany jednego z głównych bohaterów. Poza tym podobał mi się podział bohaterów w tym konflikcie – podobnie jak w życiu sytuacja wcale nie jest czarno-biała, a są to jedynie dwa różne punkty widzenia – ciekawie ogląda się do tej pory przyjaźniących się protagonistów, którzy muszą ze sobą walczyć. Jedyne, co mógłbym zarzucić książce, to zbyt dużo miejsca poświęconego akcji na Korelii – moim zdaniem wątek późniejszego śledztwa Jacena był o wiele ciekawszy. Tutaj pojawia się też przy okazji obawa, że będziemy mieli jedynie do czynienia z powtórką z rozrywki z wydarzeń znanych z filmów i części książek (nie chcę zdradzić co mam dokładnie na myśli, bo byłby to straszny spoiler). Jednak seria dobrze się zaczęła, oby dalej było jeszcze lepiej.

Technicznie raczej bez zarzutu, bo autor wie, jak pisać i uwielbiam jego poprzednie dzieła. Tylko, że tłumaczenie i redakcja kuleją. No i ta ogólna tematyka serii, którą Allston otworzył...
Przeczytałem, niewiele pamiętam. Niby ciekawa intryga, ale nic nie wryło mi się w głowę... poza silnym wrażeniem, że gwiezdnowojenna galaktyka nieuchronnie zmierza ku powtórce z rozrywki: oto szlachetny w swym mniemaniu młodzieniec, który wiele widział i wiele wycierpiał, pragnie wierzyć, że cel uświęca środki. Wiemy, jak to się skończy.
Inna rzecz, że okres historyczny, w którym rozgrywa się akcja, jest dla mnie zupełnie nieatrakcyjny, toteż zapewne patrzę tendencyjnie na całą ową serię. I, jak mówię, niewiele z niej pamiętam. Stąd niska ocena.

Seria "Dziedzictwo Mocy" zapowiada się bardzo ciekawie. Książka, jak można się spodziewać, nie stanowi całości, ale jest prologiem do dalszych wydarzeń, jak serialowy "pilot". Wydanie jest fatalne, roi się od literówek i koślawych tłumaczeń, ale nie przeszkadza to cieszyć się fabułą.

emocjonująca książka bardzo ciekawa i zawierająca zwroty akcji ,polecam

emocjonująca książka bardzo ciekawa i zawierająca zwroty akcji ,polecam

Bardzo fajna książka. Polecam bardzo :D

Bardzo fajna książka. Polecam bardzo :D

Bardzo zaciekawiła mnie ta seria po przeczytaniu trylogii Darth Bane, lecz niestety nigdzie nie mogę dorwać kompletu tych książek po rozsądnych cenach ;(

• Star Wars
  • Star Wars