Braterstwo krwi

Okładka książki Braterstwo krwi Karen Traviss
Okładka książki Braterstwo krwi
Karen Traviss Wydawnictwo: Amber Cykl: Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 2) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Gwiezdne Wojny: Dziedzictwo Mocy (tom 2)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Bloodlines
Amber
2007-11-01
2007-11-01
832412943X
Andrzej Syrzycki
Star Wars Gwiezdne wojny

Ksiązka bardzo mi sie podobala - momentami nudzila ale i tak mimo ze nie jestem jakims wielkim fanem mando sam ich wątek a szczegolnie jednego bardzo mnie zainteresował. Jacen dalej czyni postępki ku ciemnej stronie mocy robiąc oblawy i nadal duzo polityki i reakcji mediów co tez mi sie podobalo - a to jacen robi tak a to tak i pelno plotek i spisków. Jest to ksiązka obowiązkowa z serii patrząc przez pryzmat pozniejszych ksiazek pani Karen Traviss ktora mnie bardzo zaskoczyla.

1934

Dalszy ciąg poprzedniego tomu. Jacen Solo podąża ściężką Ciemnej Strony Mocy, stosunki między Sojuszem i Korelią są coraz bardziej napięte, a na scenę powraca Boba Fett szukający… swojej córki. Moim zdaniem najlepszym ze wszystkich wątków był ten dotyczący legendarnego łowcy nagród – wiele się pozmieniało u tego bohatera, szczególnie, że brane są tu również pod uwagę wydarzenia z „Ataku klonów”. Dużo się dzieje i jest naprawdę emocjonująco. Minusem może być tutaj jednak, że Boba jest strasznie gadatliwy – zawsze miałem go za milczącego typa i trochę psuje to w moich oczach jego wizerunek. Z kolej wątek Jacena robi wrażenie kopii podobnego pomysłu z „Zemsty Sithów” – z tym, że tutaj nie ma drewnianej gry aktorskiej Haydena Christensena, a także możemy obserwować reakcję wielu innych bohaterów na jego działania. Jeżeli chodzi o konflikt z Korelią, to w powieści ma miejsce bardzo ważne wydarzenie, które może zmienić losy wojny. Podsumowując, książka tak dobra jak poprzedni tom.

Książka sprawia nieco wrażenie, jakby autorka została zmuszona do rozwijania dodatkowych wątków, które niespecjalnie ją interesują, przy okazji poruszania tego, który jest dla niej ważny. W konsekwencji, pełno tu wątków okołomandaloriańskich, które autorka - tak długo, jak jej na to łaskawie pozwolono - katowała niemiłosiernie; właściwie całą książkę (wraz z okładką, zresztą) kradnie wątek Boby Fetta.

A nie jest to już ten Boba Fett, którego pamiętałem z lat szczenięcych i którego wielbiłem: małomówny twardziel bez twarzy, opierający się wyłącznie na własnym kodeksie honorowym, chodząca zagadka, Człowiek w Żelaznej Masce.
W wykonaniu Traviss mamy do czynienia z Bobą, który po ~60 latach wciąż nie potrafi przestać płakać na myśl o śmierci ojca, ze sfrustrowanym i nieszczęśliwym facetem, który złamał setki zasad przypisywanych właśnie jemu przez starsze książki czy komiksy. Jasne, stał się przez to postacią realistyczną i szanuję to, że wielu takie rozwiązanie się spodobało, ale osobiście nie interesuje mnie za bardzo ów "realistyczny" Boba Fett, bo zawsze był dla mnie "większy niż życie", zawsze ponad wszystko, co go otaczało. Szkoda świetnej postaci.

Rezultatem owej refleksji jest moja niska ocena tej książki, z której niewiele więcej wryło mi się w pamięć...

Świetna część cyklu, szczególnie lubię wątki o łowcach nagród, szczególnie o tym najsławniejszym.

ŚWIETNA!!! O wiele lepsza od pierwszej! Pod koniec to się popłakałam. Ale świetna była! :D

Książka o Mandalorianach. Przygody 90 letniego Bobby Fetta. Na tym skupiła się autorka. Resztka wątków została zepchnięta w tło.

Udana kontynuacja serii. Byłem sceptycznie nastawiony do wątku Fetta, ale trzeba przyznać, że wyszedł bardzo dobrze.

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

Dla fanów SW pozycja obowiązkowa!

• Star Wars
  • Star Wars