Wektor Pierwszy

Okładka książki Wektor Pierwszy Robert Anthony Salvatore
Okładka książki Wektor Pierwszy
Robert Anthony Salvatore Wydawnictwo: Amber Cykl: Nowa Era Jedi (tom 1) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
Nowa Era Jedi (tom 1)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Vector Prime
Amber
2000-01-01
2000-01-01
837245311X
Maciej Szymański

Koniec trochę mnie zasmucił, niemniej jednak przeczytałam tą książkę bardzo szybko i z wielką przyjemnością.

Naprawdę świetna książka, której ofiarami jest znaczna większość pozostałych pozycji NEJ. Ciekawe wątki, bardzo emocjonujące sceny i dobrze napisane dialogi. Opisy też są bardzo mocną stroną, chyba najmocniejszą, bo jest to wprowadzenie czytelnika w swego rodzaju „nowy” świat i Salvatore poradził sobie z tym znakomicie. Jedna z najlepszych książek SW, która ustawiła poprzeczkę tak wysoko, że niestety ucierpiała na tym całościowa ocena tej, koniec końców jednak, świetnej serii.

Zaskakująco dobry początek wątku, który potem niestety rozwinął się w istną telenowelę. Ale ta książka jest naprawdę udana, jedna wśród lepszych z tego okresu literackiego w świecie Star Wars.

Jedna z najlepszych części serii, fajnie że wreszcie pojawiło się śmiertelne zagrożenie, cała seria z Vongami może przeciągnięta, ale i tak całkiem ok.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019. Przeczytałem jakieś chore ilości książek z serii Star Wars...

Pierwsza książka zaczynająca Nową Ere Jedi oraz inwazje Yuuzhan Vongów, wyszło bardzo dobrze według mnie.
Postać agenta Yuuzhan odegrana bardzo dobrze tak samo jak badaczki Danni Quee, nie mam nic do zarzucenia postaci Luke'a ani Leii czy Hana. Troche Jacen filozofuje co nie rzuca sie tak mocno w oczy w porównaniu z przyszłymi książkami, ale da sie przełknąć, jedynie końcówka troche głupawa i niezrozumiała przez co odejmuje jeden punkt.

Nigdy nie byłem fanem Gwiezdnych Wojen. Specjalnie, przed przeczytaniem ksiązki Pana Salvatore, obejrzałem wszystkie części pierwszej trylogii, co stanowiło dla mnie nie lada wyzwanie. O dziwo, książka okazała się dużo ciekawszym przeżyciem. Szybko wczułem się w ten klimat, mimo tego, że bliżej mi do fantasy niż sci-fi. W trakcie czytania poczułem złość i smutek, co udowadnia, że spełniła swoje zadanie. Zakończenie troszkę mnie zawiodło, ale liczę, że dalej będzie lepiej. Dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z książkowymi Star Warsami, pozycja godna polecenia.

Jedna z pierwszych książek ze świata Star Wars, którą miałem przyjemność przeczytać. Zachwyciła mnie i pochłonęła od pierwszej strony. Nowe zagrożenie dla galaktyki w dodatku ze strony nowemu nikomu nieznanemu gatunkowi. Gatunkowi mrocznemu i niepodobnemu do niczego co znane nam było dotychczas w świecie Gwiezdnych Wojen. Świetne dialogi, wartka akcja, wciągająca fabuła i doskonale poprowadzeni bohaterowie. [spoiler]A ostatnie kilka stron potrafi złamać serce. I ten włos w czapce...

Jestem nieco zaskoczony, bo spodziewałem się średniej powieści, którą sobie po prostu wyidealizowałem w dzieciństwie, a przeczytałem w dwa dni całkiem fajne Gwiezdne wojny. Oczywiście autor nie ma zielonego pojęcia o fizyce (Helska, wtf?),tłumaczenie jest momentami okropne (X-skrzydłowce, wtf?),Yuuzhan Vongowie są strasznie przerysowani (szczególnie w porównaniu do następnych książek),ale relacje między bohaterami, przedstawienie obcej technologii i rys sytuacji w galaktyce są super.

powiew świeżego powietrza w uniwersum gwiezdnych wojen,
wg mnie jedna z najlepszych książek osadzonych w tych realiach, ciekawa i wciągająca historia, bardzo dobrze napisana (wszak nie byle jaki autor) i bardzo przyjemna w odbiorze,
do przeczytania za jednym posiedzeniem,

zdecydowanie nie dla starwarsowej konserwy, która nie akceptuje niczego co naruszałoby harmonię nowej nadziei, a wszystkie innowacje traktuje jako zamach na sacrum i adres docelowy dla hiszpańskiej inkwizycji,

powiew świeżego powietrza w uniwersum gwiezdnych wojen,
do przeczytania za jednym posiedzeniem,

O ile cała fabuła średnio mnie wciągnęła, o tyle wątek Chewiego to po prostu arcydzieło. Odważne, mocne, wyrywa się w pamięci i aż człowieka skręca, że w świecie filmowym zrezygnowano z ekranizacji tego pomysłu.

• Gwiezdne Wojny
  • Science Fiction