Miasto trumien

2009-10-12
2009-10-12
Grażyna Grygiel
Cedar Hill Śledztwo Morderstwo

Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...
Okładka książki Nowa Fantastyka 272 (5/2005) Gary Braunbeck, Maciej Guzek, James Patrick Kelly, Krzysztof Kochański, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Frank Roger, Jaga Rydzewska, Eric M. Witchey
Nowa Fantastyk... Gary Braunbeck, Mac...

Mocna książka którą można śmiało zaliczyć do grozy ekstremalnej. Jest to książka dla wielbicieli gatunku, bo w przeciwnym razie zostanie niedoceniona.

Wydane w 2008 roku „Miasto Trumien” to horror nowoczesny, horror XXI wieku, łączący element nadprzyrodzony z realistyczną grozą wywoływaną przez współczesne masowe zbrodnie.

W mieście Cedar Hill zwanym również „Miastem Trumien” (od czasu katastrofy z lat 60tych XX wieku, kiedy to wyleciała w powietrze miejscowa fabryka trumien, rozrzucając swe produkty po całej okolicy) dochodzi do krwawej łaźni - nieznany morderca ogniem pistoletu maszynowego zabija wszystkich klientów i obsługę lokalu pod nazwą „Knajpa Dawnych Indian”.
Efekty policyjnego śledztwa są szokujące - znalezione na miejscu masakry odciski palców pasują do…zmarłych oraz do odcisków najsłynniejszych seryjnych morderców w USA. Badanie akt wskazuje, że do kolejnych masakr dochodzi w niepokojąco podobnych okolicznościach, zupełnie tak, jakby były one częścią jakiegoś większego planu.

W międzyczasie w mieście wybucha prawdziwa epidemia zbrodni. W serii brutalnych zabójstw giną kolejni mieszkańcy miasta. Żądza mordu przenosi się niczym Covid-19, a między ludźmi zaczyna krążyć dawna miejska legenda o seryjnym mordercy zwanym „Pałączydłem”,
Jakby tego było mało, na jednym z miejskich cmentarzy pojawia się ni stąd ni zowąd kilkanaście nieoznaczonych grobów, które, wraz z kolejnymi ofiarami, ponownie znikają
Prowadzący śledztwo policjant łączy siły z księdzem, kanonikiem w kościele przy cmentarzu, który zdaje się mieć jakąś wiedzę o źródle całego tego szaleństwa i pomysł na dalsze działania…

„Miasto Trumien” to pozycja nierówna. Braunbeck znakomicie sobie radzi z makabrą. Sceny kolejnych morderstw są rewelacyjnie opisane, pełne ultra-przemocy i efektów gore. Wybornie wypadają liczne jump scare’y. Bardzo dobry jest również główny pomysł na powieść, intrygujący, niebanalny, taki „z rozmachem”.

Niestety, po słabej stronie jest konstrukcja. Szarpana, rwąca się narracja, niezbyt wdzięczny styl, co rusz grzęznący na jakichś fabularnych manowcach. Do tego niechlujność opowieści - niepokończone, urwane w pół wątku motywy, kiepsko rozegrane sytuacje. W konsekwencji powyższych wad w opowiadaną historię wkrada się czasami chaos. Do tego dochodzą niezbyt udani, nieprzekonujący bohaterowie.

Mam wrażenie, że Braunbeck za bardzo się spieszył pisząc „Miasto Trumien”. Materiał tak obszerny i wielowątkowy wymagałby znacznie większego, „kingowskiego” rozmiaru. Wtedy znalazłaby się odpowiednia przestrzeń i na bogaty „background” opowieści i na rozbudowaną, wielowątkową fabułę z wieloma postaciami.
A tak, to autor gna przez książkę czasami na grube skróty na przełaj przez te pieczarki, od jednej makabrycznej sceny do drugiej a zdezorientowany czytelnik czasami sam siebie pyta „ale o co tutaj chodzi?”

„Miasto Trumien” nie jest powieścią złą, co to to nie, zresztą była ona nominowana do Bram Stoker Award w roku 2009 - zatem warto przeczytać, ale ma się wrażenie, że to trochę zmarnowany potencjał na Naprawdę Dobry Horror.

Bardzo niewielką powieść uzupełniają dwa opowiadania osadzone e Cedar Hill, ale też nie wnoszą nic szczególnie ciekawego.
Pierwsze, „Zagram Ci Bluesa”, zbudowane jest na kanwie znanej bluesowej legendy (tej z „Crossroad Blues” Roberta Johnsona) - aniołowie światła i ciemności grają co jakiś czas w lokalnej knajpie bluesa na gitarach, by dać ludzkości rozkosz muzyki (sic!),a drugie, „Składka Związkowa” to dość licha kopia z ligottiańskiego korpo-horroru (bo bez jego talentu) z banalną konstatacją , że „człowiek to fabryka”.

Na książce mocno się zawiodłam, choć okładka i opis z tyłu zapowiadały zupełnie coś innego. Dwa daję tylko za ciekawą zagadkę za zakończenie. Za dużo było w niej chaosu i fantastyki, brak spójnej fabuły i zbyt makabryczne opisy nie pasujące do całości. Nie polecam, przynajmniej mnie się nie podobała.

Dziwna książka. Spodziewałam się horroru, ale tylko kilka razy (jakieś 2-4) może nie tyle mnie przeraziła, co momentami była obrzydliwa.
To tyle. Nie mam pojęcia co o niej powiedzieć, więc raczej filmu na jej temat nie będzie.

Ta książka to totalna strata czasu. Polecam trzymać się od niej z daleka. Nawet brak mi chęci na dogłębną jej analizę. Jednak przestrzec musiałam!

Nie oglądam horrorów, ani tym bardziej ich nie czytam. Skoro jednak jeden pojawił się na mojej półce, postanowiłam sprawdzić co przyniesie ta lektura. Na coś zatytułowanego "Miasto trumien" z własnej woli raczej bym nie sięgnęła.........http://mira-bell.blogspot.com/2015/04/prawie-strasznie-na-pewno-irracjonalnie.html

Zaczynając tę książkę - właściwie opowiadanie - byłem nastawiony na horror, przy którym będę się bać... Choć miejscami drastyczna, odrażająca i ogólnie ohydna, nie bałem się ani chwili.
Styl w którym jest napisana jest tak pogmatwany, że aż urzeka.
Akcja szybka, bohaterowie intrygujący. Momentami przynudza opisami czynności policyjnych. Ale zabójcy... No takiego obrotu sprawy to się nie spodziewałem. Jednakże, postępowanie głównego bohatera (zakończenie) było do przewidzenia.
Polecam zapoznanie się z tą pozycją, choć horrorem tego nazwać nie można.

"Corpus Christi, salva me. Sanguis Christi, inebria me. Aqua lateris Christi, lava me. (...)"

Styl w którym jest napisana jest tak pogmatwany, że aż urzeka.

Bardzo dziwna i chaotyczna historia. Zdecydowanym jej plusem była tajemniczość, ale nawet ona umarła, jako że ostatecznie właściwie nic się nie wytłumaczyło. Za dużo bohaterów jak na tak krótką historię. Jakieś czary-mary voodoo, chrześcijańskie duchy i pierwotne moce nie wiadomo skąd. Właściwie 50% czasu nie wiedziałam co czytam. Daję 5, bo napisana jest przyjemnym językiem.

Całkiem dobra książka, tylko... o co w niej chodzi?

Całkiem dobra książka, tylko... o co w niej chodzi?

Książka ma trochę niedociągnięć, ale te dodatkowe historie na ostatnie kilkadziesiąt stron... co to ma być? Strasznie nudne i nie wiem w jakim celu i o co chodzi. Przez to opuściłam te ostatnie 20 stron bo było to koszmarnie nudne.

• Horror
  • 2015