Historia pana B.

Okładka książki Historia pana B. Clive Barker
Okładka książki Historia pana B.
Clive Barker Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
horror
Mister B. Gone
Prószyński i S-ka
2008-05-15
2008-05-15
Dariusz Wójtowicz
Piekło Demon Guttenberg

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Clive Barkers Nightbreed Marc Andreyko, Clive Barker, Piotr Kowalski (rysownik)
Clive Barkers ... Marc Andreyko, Cliv...

Moim zdaniem to ksiażka dla kogoś kto już zna twórczość Barkera. Nie jest ona moją ulubioną, dlatego powiem, żeby lepiej od niej nie zaczynać, aczkolwiek sam pomysł jest dosyć wyjątkowy. Jeśli lubisz tego autora to można przeczytać.

P.S-szczerze przyznam, że skłaniam się raczej ku ocenie 6, ale za bardzo lubię Cliva;)

Te 7 pkt za przysłowiową okładkę przyznałam. Obwoluta śliczna, okładka też niczego sobie, strony zaprojektowane na wzór starych książek z żółtymi stronami. Sama historia ma potencjał, ale gdyby była napisana w sposób klasyczny. Jako historia lub pamiętnik, a nie głos wydobywający się z książki. I ciągle powtarzające się namowy do spalenia książki. To po kilku stronach zaczyna się robić nudne. W sumie przebrnęłam przez książkę omijając te elementy. Jednak książkę zachowam (nie spalę),ponieważ będzie świetnym psikusem dla kogoś, kto ją wygrzebie z mojej biblioteczki. Stanowczo młodzieżowa książka i nie ma grama horroru w niej - to raczej książka psychologiczna łamana przez pamiętnik demona. Nie wiem czy polecać, zależy kto co lubi ;)

Na półkach: , , , , , , ,

Genialny pomysł, diabeł uwięziony w książce, pragnący zakończyć swoją ciężką egzystencję, który zwraca się do czytelnika aby ten pomógł mu ją przerwać spalając jego więzienie, gdyż sam nie może tego zrobić, ale zamiast osiągnąć ten efekt czytelnik czyta dalej i zastanawia się jak autor książki rozwiąże to na sam koniec, a pisarz umiejętnie podsyca uwagę przez co przewracamy kartkę za kartką by dowiedzieć się co stanie się dalej. Szkoda, że powstała tylko jedna część, Barker mógłby stworzyć z tego całą serię i opisać przygody pana B.

Nie jest to typowy horror, chyba odpowiednim określeniem byłoby nazwanie tego dark fantasy, ale klimat jak najbardziej mroczny.

Dlaczego dałem aż dziesięć na dziesięć gwiazdek? Bo to kawał dobrej literatury. Po pierwsze demon (czyli coś co tygryski lubią najbardziej),po drugie samotny demon, po trzecie okaleczony demon, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, demon pełen nienawiści do ludzkości i nie tylko ludzkości.

Jakabok Botch ukazuje nam jak diabeł wcale, a wcale nie różni się od nas ludzi. Tylko my lubimy zwalać na kogoś własne winy, bóg "wspaniały", człowiek tym bardziej, więc to wszystko wina Szatana, on jest zły. G...o prawda my tak postrzegamy rzeczywistość, czarno biało, nie dostrzegając, iż żyjemy w świecie pełnym absurdu, okrucieństwa i bezsensu, staramy sobie jakoś to wszystko uporządkować, wierzyć w coś, szukać zajęcia aby uciec od cierpienia, nudy, aby nie przytłoczyła nas szara rzeczywistość. Jesteśmy jak chory na nieuleczalną chorobę czekający na śmierć, a między czasie odczuwamy mękę, owszem mamy raz lepsze dni, a raz gorsze, nawet na tym nędznym padole doświadczamy dobrych rzeczy, np miłość.

Jednak miłość to ciężki kawałek chleba, na początku jest pięknie, później trzeba umiejętnie być ze sobą, gdyż samo uczucie nie wystarczy aby pozostać przy drugiej osobie, często też miłość mylona jest z zauroczeniem. Nie wspomnę, że bywa i tak, iż od miłości do nienawiści dzieli nas tylko jeden krok.

Jak na ironię w życiu dużo łatwiej znaleźć jest kogoś z kim zaspokoimy swoje żądze, niż kogoś kto spędzi go razem z nami, aż po jego kres, czasem nie znajdziemy takiej osoby w ogóle przez ten cały długi nędzny żywot, sami się rodzimy i sami umieramy, nawet nie dane jest nam zakończyć tego cierpienia, bo natura wyposażyła nas w mechanizm obronny, tylko nieliczne osoby pod wpływem impulsu są w stanie przebić ten mur, dużo łatwiej przyszłoby nam odebrać istnienie innej istocie.

Podsumowując.

Życie jest niesprawiedliwe! Jesteśmy właśnie takim demonem uwięzionym w prozie życia.

Ja mam takie przemyślenia czytając tę książkę, a ponieważ uwielbiam melancholiczną, przygnębiającą i pesymistyczną literaturę (a za taką uznaję tę) więc pisarz trafił w me gusta, bo to nie tylko jakaś bajeczka fantasy, ale autor pięknie opisał w krzywym zwierciadle rzeczywistość jaka nas otacza i to w przystępnej formie, oczywiście to tylko moja skromna opinia. Jak to mówią opinia jest jak d..a, każdy ma własną.

Dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła jak ta. Mogłem zrobić to o co prosi autor od początku książki... spalić ją.

Czytałam ją wieku 14 lat i jedynie co pamiętam że, podobała mi sie historia samego demona, nie podobał mi się trn związek z drugi demonem. Wgl, demony jak i anioły nie posiadają płci co wprowadzenie kobiety czy mężczyzny to takie xd jedynie, co to że, mogą przybrać ludzką postać kobiety lub mężczyzny. Podobał mi się klimat książki trochę, taki straszak przed zaduszkami dla l 14 latki. Dałam siedem gwiazdek bo, mam dobre wspomnienia z tą książką i mi się spodobała . Jednak myślę że, teraz by było inaczej ponieważ , sama zaczęłam pisać i się uczyłam jak dobrze pisać. ( Nie zwracajcie na błędy tu, bo pisze na tele który, ścina mi się jak tylko, włączę klawiaturę na chrome. I szybko pisze nie patrząc na nic. ) No i teraz jak już trochę ogarniam xd to czasami czepiam się byle błędów o Sapkowskiego w wiedzminie więc, widząc oceny pięć bo że, słabo jest napisana myślę iż, też bym się przyczepiłam xd nie do jednego. Jedynie co by mi się spodobało to że jest para homo demonów, wcześniej jak byłam małym pierdem xd to byłam uprzedzona z powodu niewiedzy ale, minęło xd idzie mo 21 rok życia i wszytsko się zmieniło od tamtego czasu teraz, lubię takie wątki xd.

najsłabsza książka Barkera

najsłabsza książka Barkera

Beznadziejna. Nie udało mi się dobrnąc do końca!

Beznadziejna. Nie udało mi się dobrnąc do końca!

Cóż to była za podróż do świata demonów i aniołów. Momentami krew i wnętrzności zapełniały strony. Świetny pomysł na książkę i rozwój wydarzeń iście mistrzowski.

Strasznie zaniżona ocena na LC. Stylem i narracją podobna do "Dunkel" Bielawskiego.

Zupełnie inna niż pozostałe książki autora jednakże ciekawa.

Zupełnie inna niż pozostałe książki autora jednakże ciekawa.

• Horror
  • Biblioteka