Humor w genach

Okładka książki Humor w genach Hanna Zborowska z Kobuszewskich
Okładka książki Humor w genach
Hanna Zborowska z Kobuszewskich Wydawnictwo: Nisza biografia, autobiografia, pamiętnik
Nisza
2011-01-01
2003-01-01
saga

Hanna Zborowska z Kobuszewskich w zabawny, jak na tytuł książki przystało, opisała swoje dorastanie. Hania to nietuzinkowa osóbka, skora do psot, odkrywania świata, przekraczania granic. To kobieta o niepohamowanej energii i ciekawości życia, niepokorna, uparta w swoich postanowieniach. Hania lubiła empirycznie sprawdzać i doświadczać, co często miało skomplikowane konsekwencje, niemniej nie zrażała się łatwo. Szukająca przygód, ciekawska, poszukująca sensacji w sprawach niezrozumiałych, zwłaszcza kiedy były dla niej zakazane. Zakochana najpierw w swoim młodszym braciszku Jasiu, potem w nauczycielce i wreszcie w Rudym, który będzie przewijał się w jej życiu niejednokrotnie. Z początku urwiska, utrapienie matki, znajduje swoją pasję i misję życiową, kończy studia i staje się stateczną naukowczynią.

Życie Hanny przypadło na lata międzywojnia i po II Wojnie Światowej. Przez pryzmat swoich przeżyć poznajemy Warszawę począwszy od Bródna i Śródmieścia, by podczas wojny przenieść się na Pragę. Dowiadujemy się, że na lato jeździło się do Strugi, która to dzisiaj jest częścią Marek pod Warszawą, a kiedyś była miejscem odpoczynku letniego dla Warszawiaków.

Autorka napisała swoje wspomnienia z humorem, czułością i miłością do swojej rodziny. Warto zatopić się w ten świat opisany przez autorkę, dać się ponieść jej wybrykom, uroczym wariactwom, urzekającym pomysłom i oddaniu.

Straszne wiadomości zza wschodniej granicy, wiele godzin w samochodzie. Zdecydowałem się więc na audiobooka, który pozwoli choć na chwilę rozluźnić ściśnięte gardło i wywołać uśmiech na twarzy. Tym razem wybór okazał się trafiony.

Sielskie lata Międzywojnia, tragiczne czasy wojny i niepewność po niej. Hanka Kobuszewska dzieliła losy Warszawiaków z tamtych lat, jednak jej wspomnienia, choć w części dotyczą tragicznych czasów, są dalekie i od martyrologii i poczucia straty . Wręcz przeciwnie. Napisane z wyjątkową dezynwolturą, pokazują że nadzieja, brak rozpamiętywania, zachłanność na życie mogą być jedną z najlepszych strategii przetrwania. „Humor w genach” to literacka błahostka przynosząca niewymuszony uśmiech na twarzy.

Dodatkowa gwiazdka za interpretację (bo z pewnością określenie „przeczytanie” byłoby obrazą dla jej genialnej pracy) Joanny Jędryki.

Ta książka jak dla mnie jest poprawna ale mnie nie porwała.Jak dla mnie najlepszy był środek początek bardzo mi się dłuży a koniec był dobry.Książka jest o rodzinie i ich losie z perspektywy ich córki. ;)

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Pani Hanna Zborowska jest dowcipna, jej styl pisania- lekki, z dozą humoru i dystansem do własnej osoby. Ozdobą książki są rysunki autorki.

„Humor w genach” Hanny Zborowskiej – kolejna książka, którą znalazłam w antykwariacie. Kolejna nieplanowana książka, która skradła mi serce. Fantastyczna, ciepła i z humorem. Wspomnienia autorki z czasów jej dzieciństwa i młodości czyli Dwudziestolecia Międzywojennego i okupacji (tutaj już nie tak do końca wesoło). Polecam każdemu, zwłaszcza zimową porą, śmiechu będzie co niemiara.

Wysłuchałam audiobooka i... przepadłam.
To była jedna z tych książek, które chce się mieć tylko dla siebie, a więc musiałam ją kupić.
Widząc jak jest pięknie wydana i ile w niej zdjęć, stwierdziłam, że papierowa forma książki, jeszcze długo nie będzie miała konkurencji!

Na tle tętniącej życiem, przedwojennej Warszawy, poznajemy historię Hanusi, która w przezabawny sposób opisuje swoje najbliższe otoczenie oraz świat widziany jej oczami.
To cudowna, uparta i pyskata osóbka, która zawsze potrafi postawić na swoim.
Nigdy nie zapomnę historii z kupowaniem dziwnego towaru z reklamy, ani przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej. To wręcz kultowe historie z tej książki. :)
W biografii pojawia się też tajemniczy Rudy Pan, który jest jedną z ważniejszych osób w życiu dziewczyny.
Sielskie życie Hanusi, przerywa wojna, ale nawet wtedy ciężko ją złamać, choć bywa bardzo niebezpiecznie. Na szczęście wrodzony spryt i tupet, ratują dziewczynę z dramatycznych sytuacji.
Po wojnie, Hanusia znajduję pracę, i rozpoczyna wymarzone studia. Niedługo potem płynie statkiem za granicę, gdzie spotyka kogoś kto zawsze...

Trudno opisać tę książkę, bo styl autorki jest tak wciągający, iż moje słowa, nie są w stanie oddać uroku tej książki. Oceniam na 10 gwiazdek za treść i światło, które się z niej bije. ☀️

Zdjęcia i fragmenty: https://www.facebook.com/bookijoany/photos/pcb.1253429841474070/1253430801473974/?type=3&theater

Wysłuchałam audiobooka i... przepadłam.

Uroczy audiobook - ciepło, mądrze opowiedziane i ciepło, mądrze przeczytane.

Uroczy audiobook - ciepło, mądrze opowiedziane i ciepło, mądrze przeczytane.

Wspomnienia Hani starszej siostry Jana Kobuszewskiego i matki Wiktora Zborowskiego. O samych aktorach niewiele , bo czasy obejmują okres gdy byli dziećmi. Połączenie "Wspomnienia szkolnego mundurka" z " Rekreacjami Mikołajka". Pogodna i napisana dla rodziny, przez nestorkę rodu. W końcowej części książki , już młodsze pokolenie uzupełnia dalsze losy rodziny .

Wspomnienia Hani starszej siostry Jana Kobuszewskiego i matki Wiktora Zborowskiego. O samych aktorach niewiele , bo czasy obejmują okres gdy byli dziećmi. Połączenie "Wspomnienia szkolnego mundurka" z " Rekreacjami Mikołajka". Pogodna i napisana dla rodziny, przez nestorkę rodu. W końcowej części książki , już młodsze pokolenie uzupełnia dalsze losy rodziny...

Nie moja bajka.

Nie moja bajka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna autobiografia. Wspaniały audiobook. Przeniosłam się dzięki tej książce w zupełnie inny świat.

• Biografie
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Humor w genach