Drzewa. Przewodnik Collinsa

Okładka książki Drzewa. Przewodnik Collinsa Owen Johnson, David More
Okładka książki Drzewa. Przewodnik Collinsa
Owen JohnsonDavid More Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Przewodnik Collinsa flora i fauna
flora i fauna
Przewodnik Collinsa
Collins Tree Guide
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2023-01-01
2023-01-01
Marcin Zych, Iwona Kołodziejska-Degórska, Dorota Panufnik-Mędrzycka, Stefan Tarasiuk

Okładka książki Drzewa. Przewodnik Collinsa Owen Johnson, David More
Drzewa. Przewo... Owen Johnson, David...

"Przewodnik Collinsa to klasyka przyrodnicza". Takie zdanie możemy przeczytać na okładce książki i ja się z tym zdaniem w pełni zgadzam. Jest to świetny, przepięknie wydany, wspaniale ilustrowany przewodnik dendrologiczny, który ma za zadanie ukazać i opisać najważniejsze europejskie gatunki drzew oraz ich najważniejsze lub najciekawsze uprawiane, sadzone odmiany.
Na początku książki znajdziemy jednostronicową część pt. "Jak korzystać z książki". Po nim dwustronicowa część wstępna, która między innymi zawiera informacje dotyczące obserwowania drzew. Następnie jedna strona została poświęcona rodzimym drzewom Polski, a kolejna strona nazwom botanicznym. Kolejne strony to obrazkowe klucze do rozpoznawania drzew po liściach lub pędach zimowych (łącznie jedenaście stron). Kolejne setki stron zawierają opisy drzew i ukazują je na starannych, szczegółowych ilustracjach. Na końcu książki znajdziemy dwie części. Są to: dwustronicowy słowniczek pojęć botanicznych oraz dłuższy indeks nazw polskich i łacińskich.
Kilka niedoskonałości, braków, niedostatków nie pozwalają mi na wystawienie maksymalnej oceny. Niemniej jest to dzieło wybitne, które z przyjemnością się ogląda i czyta. Wyjątkowy przewodnik, nieprzeciętna książka.

Na...

No coż, w tym przewodniku, czy atlasie, brakuje podstawowych informacji, o wymaganiach glebowych roślin, nasłonecznieniu, itp.
Tych informacji tylko niekiedy możemy doszukać się w mocno literackim tekście.
Wystarczyłoby uzupełnić te informacje nawet w postaci małych uporządkowanych ikon i byłaby to wspaniała pozycja, z której mogłoby korzystać również wielu profesjonalistów.
Mocną stroną książki są rysunki i związana z tym konsekwentna estetyka lecz jak na atlas ma zbyt mały format.

Tych informacji tylko niekiedy możemy doszukać się w mocno literackim tekście.

Świetna książka, bogato ilustrowana, z mnóstwem ciekawostek i porównań między gatunkami i odmianami. Można czytać w domu lub wziąć pod pachę na spacer w parku lub lesie. Wspólna lektura z dziećmi z zacięciem przyrodniczym to bardzo dobra zabawa na wiele popołudni, a później też zdarza się do niej wracać. Książka przyda się też przy planowaniu przydomowego ogrodu. Polecam!

Bardzo dobre opracowanie do rozpoznawania drzew. Ilustracje kolorowe i bardzo dokładne. Przydatną rzeczą jest opis młodych i starszych pędów.

Wiosną się zaczyna! Nieznane mi rodzaje ptactwa zaznaczają obecność ćwierkając, a zieleń krzewów i drzew mieni się dziesiątkami odcieni. Lubię wtedy stanąć z kubkiem kawy na balkonie, ogarnąć i ten ćwierk i tą zieleń – cudownie. Chyba mało co tak pobudza do życia, napełnia dobrą energią, zmienia perspektywę na lepszą, jak ta pora roku.

A więc stoję na tym balkonie, a w prawej ręce trzymam kubek kawy. Kawa pyszna, a młoda zieleń bije w gały tak, że z radości aż kręci się w głowie. Jestem już starym grzybem – myślę - a czasem nie potrafię nazwać drzew, na które patrzę, bez sensu. Zawstydzony schodzę z balkonu, by zacząć gotować barszcz, w końcu Polska zupą stoi. A drzewa?

Jakiś czas temu uzbroiłem się w Przewodnik Collinsa pod redakcją Owena Johnson'a i Davida More'a, bo czy to nie lepiej, kiedy pomacamy olszę, dąb, świerk, brzozę, wiąz, cyprys, wierzbę, topolę, sosnę niż kiedy pomacamy samo tylko drzewo? Jedyną wadą przewodnika jaka rzuciła mi się w oczy jest to, że rzecz jest klejona. Cała reszta to samo słodkie.

Masa z pietyzmem wykonanych rysunków i encyklopedyczny opis cech daje szansę nazwania drzewa, któremu poświęcimy trochę czasu by go poznać. Złapałem się na tym, że lubię przeglądać ten przewodnik nawet wieczorami, kiedy już nie mam szans na „poważne badania” w terenie.

Sympatyczną, choć nieczęstą cechą opisów, która wywołuje u mnie uśmiech jest próba personifikacji gatunków „nieregularny, robi wrażenie nieporządnego” (wiąz); „ponure, kolczaste, nieduże” (ostrokrzew) i smaczki typu „wygląda jak stojak na siano” lub mój finalista z dotychczas znalezionych „zazwyczaj przypomina wielką czarcią miotłę z prawie pionowych konarów osadzonych na głęboko żłobionym pniu” - liryka nie encyklopedia!

Mocno namawiam do zaznajomienia się z tą pozycją.

A więc stoję na tym balkonie, a w...

Pozycja jest godna uwagi. Odkrywa przed nami świat który istnieje obok, a który bezwiednie pomijamy. Jak sam autor pisze - podglądanie drzew i ich różnorodności jest absorbującym, lecz niedocenianym hobby. Polecam dla tych którzy od przyrody oczekują czegoś więcej

2085

To jest cudowna pozycja, dla każdego miłośnika drzew i pięknie wydanych książek.

Uniwersalny przewodnik po dendrologii.
Polecam.

Uniwersalny przewodnik po dendrologii.
Polecam.

• Botanika