Wielka Podróż Ime

2024-02-26
47 min.
9788382032970
Wcześniak Opowieść dla dzieci

Już od pierwszych stron wiedziałam, że to jest wyjątkowa książka. Ba w sumie wiedziałam to już od wprowadzenia w którym znajduje się "list" do synka, dla którego napisana została ta książka.

A mowa o książce:
Wielka podróż Ime- Moniki Pawlickiej, wydawca

Książka ta jest wyjątkowa, bo za każdym słowem, kryją się niesamowite emocje, które może zrozumieć tylko rodzic przyglądając się cichej walce swojego dziecka.
Czuć tu czułość, troske, ale też starych o życie małej istotki. Przepiękna historia w której możecie poznać etapy jakoś w tej walce o przetrwanie musi pokonać malutki organizm. Cała historia przedstawiona w bajkowy sposób, może być świetnym opowiadaniem dla dzieci, które może być świetnym wstępem do rozmowy o tym jak wyglądało ich przyjście na świat.
Najbardziej mi osobiście spodobały się przypisy, wyjaśniające co autorka miała na myśli używając konkretnych zwrotów jako przenośni tego co dzieje się w prawdziwym świecie.

Ime to mała istotka która przyszła na świat za wcześnie. Co za tym idzie chłopiec nie był gotowy na to co czeka go poza kwiatem. I choć siedząc w pączku śnił o spotkaniu z rodzicami, którzy dadzą mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa, wylądował w świecie zimnym, głośnym i zbyt jasnym, atakowany wielkimi ćmami. Na szczęście w tym okropnym świecie spotkał postać w żółtym stroju która pomagała mu rozprawic sie z kolejnymi niebezpieczeństwa mi stojącym na drodze do czekających rodziców. Bo nikt nie zdaje sobie sprawy jak wiele wyzwań stoi na drodze wcześniaka. Infekcje, z którymi organizm dopiero uczy się rodzic, oddech, którego zaczerpniecie jest prawnie niemożliwe czy waga, której największy przyrost jest właśnie w ostatnim etapie ciąży. A jak zakończy się walka naszego bohatera Ime?

A mowa o książce:
Wielka podróż Ime- Moniki Pawlickiej, wydawca

"Wielka podróż Ime" to książka wyjątkowa, inna. Książka, która otula, porusza serca i przynosi ukojenie. To wielki ukłon w stronę dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców. Monika Pawlica stworzyła coś unikalnego i niepowtarzalnego. I zrobiła to w iście mistrzowski sposób.

Poznajcie chłopca, który przyszedł na ten świat za wcześnie, zbyt szybko. Chłopca, któremu z tym, co nieznane, trudne przyszło zmierzyć się bez przygotowania, nagle. Ime miał jeszcze czas, lecz stało się inaczej, niż było to zaplanowane. Poprzez jego drogę, emocje, uczucia i obawy poznajemy wszystko to, z czym mierzą się wcześniaki.

Autorka, używając wielu metafor niezwykle czule, łagodnie i interesująco pokazuje chwile i momenty jakże istotne w życiu nowonarodzonego maleństwa. Wszystko jest tutaj bardzo dobrze przemyślane i przekazane. Opisując podróż Ime autorka poznaje szpitalny oddział, aparaturę, emocje i wszystko to, co związane jest z wcześniakami. Robi to niezwykle obrazowo, wyjaśniając w przypisach metafory.

Książka porusza, wzbudza emocje, ale i przynosi ukojenie. Jest takim drogowskazem i pierwszym krokiem do rozmów o wcześniactwie.

Ciepła, mądra i pełna symboli książka o wcześniakach

Podobała mi się bardzo, moim dzieciom (4 i 9 lat) też. Dopytywali o różne rzeczy, bo życie wcześniaka, nawet takiego jak Ime - baśniowego, obfituje w trudne do wytłumaczenia procesy czy niezrozumiałe trudności przy podstawowych czynnościach (np. oddychanie)
Dzięki lekturze, wspomnianym ciepłe narracji (i humorze!) i naszym rozmowom na temat treści moje dzieci zyskały +100 do empatii
A ilustracje? Cudowne i bardzo pasujące do treści

Podsumowując, uważam że książka jest piękna i bardzo wartościowa. Można ją czytać również młodszym dzieciom. I oczywiście, fajnie wytłumaczy starszym wcześniakom, skąd frustracja, wolniejsze osiąganie kolejnych etapów rozwoju czy po prostu smutek i porównywanie się do innych

Ciepła, mądra i pełna symboli książka o wcześniakach

Dzięki lekturze, wspomnianym ciepłe narracji (i humorze!) i...

🤱🏼👶🏼

Ime rośnie sobie spokojnie na łodydze owocu miłości swoich rodziców. Niestety pewnego dnia owoc przedwcześnie się obrywa, a chłopczyk budzi się sam w obcym miejscu. By trafić do rodziców, wraz z tajemniczą towarzyszką Morale będzie musiał przejść fascynującą, ale też trudną i pełną komplikacji drogę.

👣🫁

,,Wielka podróż Ime" to pięknie ilustrowana, wzruszająca, utrzymana w baśniowym klimacie książeczka, która w metaforyczny i odpowiedni dla dziecka sposób przedstawia trudy, z jakimi mierzy się wcześniak od momentu narodzin do bezpiecznego powrotu do domu razem z rodzicami.

Czytelnik, śledząc losy chłopca, jest świadkiem wszystkich etapów podróży, jakie musi przejść wcześniak, by dojść do pewnej samodzielności.

Myślę, że jest to świetna lektura dla killuletnich wcześniaków. Dzięki tej książeczce będą miały szansę lepiej zrozumieć siebie i docenić swoją niezwykłą siłę.

🐚🪼

[współpraca reklamowa z @wydawnictwonowabasn]

🤱🏼👶🏼

👣🫁

,,Wielka podróż Ime" to pięknie ilustrowana, wzruszająca,...

Książka o chłopcu, który urodził się za wcześnie, jest poruszającym i inspirującym dziełem literackim. Autorka w sposób bardzo szczery i wnikliwy opisuje trudności i wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć główny bohater, który od samego początku staje przed niezwykle trudnymi warunkami. Czytelnik z łatwością wczuwa się w emocje i doznania chłopca, a także podziwia jego niezłomną wolę walki i determinację.

Książka nie tylko ukazuje trudności związane z wcześniactwem, ale także porusza ważne tematy takie jak wsparcie rodziny, leczenie i hospitalizacja, a także znaczenie przyjaźni i wsparcia bliskich.

Monika Pawlica w sposób subtelny, ale jednocześnie głęboki, porusza kwestie związane z różnicami i trudnościami, z jakimi spotykają się osoby, które urodziły się zbyt szybko.

Warto dodać, że książka jest napisana w sposób, który sprawia, że czytelnik nie potrafi się oderwać od historii. Klimat opisany w książce jest bardzo tajemniczy i baśniowy, a bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani i oddają charakterystyczne cechy różnych postaci. Czytelnik może łatwo się z nimi utożsamić i przeżywać ich zmagania.

Książka jest wzbogacona o przepiękne ilustracje, które pozwalają jeszcze głębiej przeżyć to czego doświadcza Ime.

Podsumowując, książka o chłopcu, który urodził się za wcześnie, jest poruszającym i inspirującym dziełem, które warto przeczytać. Może ona nie tylko zwiększyć naszą wiedzę na temat wcześniactwa, ale także otworzyć nasze oczy na różnorodność i siłę ludzkiego ducha. Polecamy ją wszystkim, którzy szukają inspiracji, nadziei i głębszego spojrzenia na życie.

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Wielka Podróż Ime