Afghan narcos

Marcin Szymański Wydawnictwo: Bellona kryminał, sensacja, thriller
Bellona
2024-04-24
2024-04-24

Lubię taką tematykę opartą na faktach. Autora wcześniej nie znałem ale zainteresował mnie opis książki. Autor świetnie umiejscowił akcję w dzisiejszej polityce i opisał handel narkotykami w Afganistanie. Mamy tutaj byłego żołnierza Polaka który wcześniej był na misji w tym kraju przed wyjściem wojsk amerykańskich. Mamy również tamtejszego byłego pułkownika który zostaje wciągnięty przez władze afgańskie w handel narkotykami z Rosjanami. Temat ciekawy wykonanie jak dla mnie trochę słabsze. Trochę za długa zbyt rozwleczona. Czyta się początkowo ciężko. Końcówka już bardziej ciekawa tylko trochę wszystko takie poplątanie z pomieszaniem. Autor chciał oddać wszystkie aspekty takiej akcji co strasznie zamieszało w fabule. Książka na pewno dla osób które lubią tematy Afgańskie czy Irackie.

„Afghan Narcos” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marcina Szymańskiego, ale zarazem od razu bardzo udane! Jestem pewna, że sięgnę w przyszłości po twórczość autora, jeśli tylko nadarzy się okazja! Jest to zdecydowanie mocna książka, która nie będzie odpowiednia dla każdego, ale miłośnicy gatunku, czy osoby interesujące się polityką, panującymi na świecie konfliktami, bezpieczeństwem narodowym, czy też więcej czytających o przemyśle narkotykowym, z pewnością zachwyci!
Bashid Noorzai, czyli Afgański Pablo jest królem przemysłu narkotykowego i właśnie on zabiera nas w niedaleką przyszłość, w której poznajemy tajniki przemytu narkotykowego, który, choć mogłoby się wydawać to nierealne, ma ogromny wpływ na gospodarkę światową. Heroina ma ogromny wpływ na międzynarodowe kontakty, ale również wpływ na gospodarkę i wpływy narodowe.
Książka, mimo iż zabiera nas w niedaleką przyszłość, napisana została niezwykle realistycznie, oddaje wspaniale klimat walki, zależności, wpływów i uzależnień między krajami. Jest to książka tym bardziej realistycznie napisana, gdyż autor powieści jest byłym żołnierzem, który może pochwalić się ogromnym doświadczeniem.
Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż wciąga ona w pędzącą akcję już od pierwszych stron, a co najważniejsze nie zwalnia nawet na chwilę, aż do ostatniej strony. Dramat wojny, który został przez autora, przybliżony w książce, przeraża, gdyż czytając, miałam świadomość, że obraz ten nie jest jedynie tworem wyobraźni autora, ale z pewnością pisząc tę powieść, czerpał on inspiracje z własnego doświadczenia. Przemysł narkotykowy, który został zobrazowany w książce, intryguje, ale zarazem przeraża swoim ogromem i możliwościami, które wyglądają na znacznie większe, aniżeli byłabym sobie w stanie wyobrazić.
Dla mnie książka okazuje się genialna, choć sama kiedyś nie wybierałam zbyt chętnie tak mocnej literatury, ale „Afghan Narcos” mnie zachwycił! Zdecydowanie polecam ten tytuł, bo warto wciągnąć się w tę polityczno-gospodarczą grę wpływów! Polecam każdemu!

Przysięgam, że miałam tylko zajrzeć do tej książki i ją odłożyć na później. Nie dało się jak widać. Dostałam ją zaledwie 2 dni temu. Na półce czekają inne zobowiązania recenzenckie ale cóż 😅 Będą musiały chwilę zaczekać.

Bliskim Wschodem oraz tym, co tam się dzieje interesuje się od kilku lat. Merytoryczne i sprawdzone informacje to jest to, czego zawsze szukam. Jak wiadomo dezinformacja jest wszechobecna. Pan Marcin w swojej książce przedstawia wszystko, co tam się dzieje ( i nie tylko tam) popierając to różnymi aktami i danymi historycznymi. Ogromna dawka wiedzy, choć można pomyśleć, że całkowicie zmyślona.

Owszem, jest w książce sporo opisów ale uwierzcie, że są one niezbędne by zrozumieć wiele wskazanych sytuacji. Bardzo fajna lektura, którą polecam każdemu.

Kalifat, rosyjscy oligarchowie czy grupa Wagnera to tylko część kwestii poruszanych w książce. Podobało mi się to, że autor nie boi się trudnych tematów, które są jak najbardziej na czasie. Nie chcę wprowadzać was w błąd, bo możecie pomyśleć, że książka jest czysto dokumentalna. Nie, jest to historia fabularyzowana. Określona gatunkowo jako sensacja/kryminał. Wczułam się i to bardzo. Nie spodziewałam się tego absolutnie.

Autor potrafi zaciekawić. Przyjemny styl to jedno. Ciekawa i wciągająca fabuła to drugie. Jednak to świadomość, że autor pomysł wziął z doświadczenia zdobytego na misjach w Afganistanie... To sprawia, że ma się gęsią skórkę.

Brutalność, strach, obłuda... To tylko niektóre cechy przedstawione w książce. Jeśli lubicie takie historie,w których głównym tematem jest narkotykowy biznes to zachęcam was do przeczytania tej książki.

Centralną postacią tej historii jest Bashid Noorzai, nazywany „afgańskim Pablo”. Jego niezwykła postać łączy w sobie zarówno charyzmę lidera jak i bezwzględność typową dla baronów narkotykowych. Noorzai, przekonany o sile heroiny jako narzędzia geopolitycznego, prowadzi czytelników przez labirynt politycznych intryg, gdzie heroina staje się narzędziem walki o wpływy na arenie międzynarodowej.

Autor świetnie wszystko poprowadził i książka naprawdę wciąga już od pierwszych stron! Świetna też na prezent dla fanów tej mocnej tematyki!

„Afghan Narcos” to niezwykle fascynująca podróż przez świat narkotykowych karteli i międzynarodowych intryg, przedstawiona w sposób wyjątkowo realistyczny. Marcin Szymański, były żołnierz z imponującym doświadczeniem, zabiera czytelników w podróż przez najciemniejsze zakamarki globalnego handlu narkotykami.

To nie tylko pasjonująca lektura, ale również studium współczesnego świata, w którym polityka, handel narkotykami i międzynarodowe intrygi splatają się w niebezpieczne sieci. Dla czytelników zainteresowanych geopolityką, bezpieczeństwem narodowym oraz historią współczesnych konfliktów, ta książka stanowi nieocenioną lekcję i źródło wiedzy.

To nie tylko pasjonująca lektura, ale również studium...

• LISTA ZAKUPÓW
  • Sensacja/Kryminał/Thiller
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • E-BOOK

Dodaj cytat z książki Afghan narcos