Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrolę i zyskać luz

Okładka książki Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrolę i zyskać luz Katherine Morgan Schafler
Katherine Morgan Schafler Wydawnictwo: Muza poradniki
2024-03-27
2023-01-04
Nina Wum
rozwój osobisty perfekcjonizm

🪧Czytanie „Przewodnika dla perfekcjonistów” było dla mnie pewnego rodzaju przełamaniem. Zazwyczaj nie sięgam po poradniki. Jednak tym razem temat mnie zaintrygował. Stwierdziłam, że spróbuję i nie zawiodłam się. Trafiłam na masę nowych informacji, o których nawet nie zdawałam sobie sprawy.

🪧Czy wiedzieliście o tym, że wyróżniamy pięć rodzajów perfekcjonistów? Co ciekawe, niektóre cechy perfekcjonistów się wykluczają a sam perfekcjonizm u jednej osoby może być zmienny i łączyć elementy kilku typów.

🪧„Przewodnik dla perfekcjonistów” był dla mnie niezwykle zaskakujący, odkrywczy oraz pokazujący złożoność i niejednorodność poruszonego tematu. W książce w obrazowy i przystępny sposób Autorka wytłumaczyła czym jest perfekcjonizm. Mamy tu masę przykładów zachowań z codziennego życia, wiele wskazówek jak nauczyć się wykorzystywać potencjał perfekcjonizmu i zaakceptować siebie. Cieszę się, że ten poradnik w żadnym stopniu nie był moralizatorski i narzucający „właściwą” drogę. Podczas czytania czułam przestrzeń dla własnych przemyśleń i zrozumienie tego, że każdy jest inny i na różne sposoby postrzega otaczający świat. Myślę, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że ta książka jest jak rozmowa z serdecznym i życzliwym przyjacielem.

🪧Książka pokazuje, że każdy z nas może przejawiać zachowania świadczące o perfekcjonizmie. I choć nie uważam się za perfekcjonistkę to były fragmenty opisujące moje zachowania praktycznie 1:1. Ciekawie było poznać perspektywę specjalisty w tym temacie.

🪧Myślę, że „Przewodnik dla perfekcjonistów” najlepiej czytać fragmentami i dać sobie czas na przetrawienie treści. Jest tu wiele wartościowych wskazówek, które pozwalają zrozumieć, że perfekcjonizm to nic złego, tylko trzeba odpowiednio się z nim obchodzić, żeby nie przejął kontroli nad naszym życiem.

Większości perfekcjonizm kojarzy się negatywnie, ponieważ pierwsze skojarzenie z perfekcjonizmem to ciągłe układanie wszystkiego oraz spięcie gdy coś nie idzie po naszej myśli.

Autorka pokazuje w tej książce, że perfekcjonizm może mieć różne rodzaje i pokazuje tutaj przykłady 5 perfekcjonistów i myślę, że każdy może tutaj znaleźć cząstkę siebie nawet jeśli myślimy sobie "perfekcjonizm nas nie dotyczy". Pokazuje to również, że nie każdy jest idealny i nie mus być, ponieważ najważniejsze jest, aby być sobą, zaakceptować swój perfekcjonizm i żyć w zgodzie z sobą.
W książce przeczytamy również jak zaakceptować swój perfekcjonizm i sprawić, aby był naszym atutem i jak możemy wykorzystać jego potencjał. W książce znajdziemy wiele wskazówek jak możemy zmienić swoje myślenie, aby nie być swoim wewnętrznym krytykiem w motywujący głos, który pozwoli nam dążyć do swojego szczęścia. Katherina od razu jednak zaznacza, że nie jest to proces który doprowadzić nas do zmiany od razu i musimy liczyć się z tym, że ten proces może być długotrwały. W książce mamy przedstawione różne sposoby na to jak nauczyć się odpuszczać i jakie korzyści z tego możemy osiągnąć, nie ma co prawda uniwersalnej recepty jak to osiągnąć dlatego też autorka pokazuje różne rodzaje i tłumaczy który typ perfekcjonisty powinien którego sposobu w szczególności wypróbować. Aby łatwiej było czytelnikom to wszystko zrozumieć oraz poukładać sobie wiedzę, autorka nie tylko przygotowała test do rozwiązania ale również tłumaczy pewne kwestie na przykładach swoich pacjentów.
Muszę przyznać, że książkę naprawdę dobrze się czyta i można wyciągnąć z niej wiele wartościowych wskazówek, a autorka nie uważa się za totalnego eksperta, który wie wszystko najlepiej. Pokazuje jednak co często pomaga, co można zastosować w swoim życiu oraz, że do zmiany jest potrzebny proces, który nie przyniesie od razu magicznych efektów. Dlatego jeśli lubicie takie książki i chcecie lepiej zrozumieć swój perfekcjonizm to zachęcam Was do przeczytania tej książki.

Dlaczego zawsze perfekcjonizm jest uważany za negatywną cechę?

Czy nie można obrócić swojej cechy jako coś dobrego? Popracować nad nią? Bardziej siebie zrozumieć?

Marna ze mnie perfekcjonistka. Lubię mieć porządek, ale wszystko w granicach rozsądku. Lubię także otaczać się wieloma przedmiotami przez co czuje się przytulniej we własnym wnętrzu. I chociaż często robię porządki to i tak wszystko z czasem gdzieś się zaciera i otacza mnie chaos, tworząc błędne koło. 😅

Dlatego byłam bardzo ciekawa treści zawartej w książce #przewodnikdlaperfekcjonistów, w którym to autorka obrazowo i dość przystępnym językiem tłumaczy zachowania ludzkie odnosząc się do licznych przykładów i sytuacji.

Rozpoczynając lekturę książki, autorka zamieściła wstępne pytania, aby określić typ własnego perfekcjonizmu. Ale najlepsze jest to, że odpowiadając na pytania otrzymałam odpowiedź klasycznej perfekcjonalistki, która, uwaga! Opisuje moje zachowania, a nie byłam ich świadoma.

Zagłębiając się w lekturę miałam zupełnie inne odczucia, kiedy treść przekładała się na moje życie.

Przy tym poradniku spędziłam wiele dni, ponieważ nie da się go przeczytać od deski do deski. Dawkowałam sobie kolejną wiedzę i jak na poradnik jestem pod wrażeniem zawartej w niej treści.

Czuć pełen profesjonalizm w temacie, którym zajmuje się autorka. Nie ma tutaj oceniania, jest głównie praca z własną osobą. Zrozumienia siebie i pełnej akceptacji, której tak bardzo brakuje osobom z perfekcyjnym podejściem do życia.

Z treści dowiecie się o typach perfekcjonistów, którzy wyróżniają się w swoich określeniach i zachowaniu. Mowa tutaj o: klasycznych, paryskich, niechlujnych, intensywnych i perfekcjonistach prokrastynatorach.

Dlaczego zawsze perfekcjonizm jest uważany za negatywną cechę?

Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że już po samym spojrzeniu na okładkę książki czuliście, że została ona stworzona specjalnie dla Was? Tak było ze mną, gdy zobaczyłam „Przewodnik dla perfekcjonistów”. Ta książka wpadła w moje ręce w kluczowym momencie mojego życia – w okresie, gdy się przepracowywałam, spędzałam każdą chwilę w pracy, dążyłam do nieustannego działania i wymagałam tego samego od innych: wydajności i doskonale wykonanych zadań. Yep, that’s me.

Podczas czytania jednej z historii opisanych w książce dotarło do mnie, jak bardzo różni się moje wewnętrzne życie od tego, czego naprawdę potrzebuję. Przeczytanie o doświadczeniach innych uświadomiło mi, jak ciężkim brzemieniem jest dla mnie przejmowanie odpowiedzialności za działania innych i jak bardzo jestem zmęczona tą ciągłą walką o perfekcję. Zrozumiałam, że "zrobione" jest o wiele lepsze niż "idealne" i przeżyłam swój osobisty katharsis. Czy to nie jest znak, że książka spełniła swoje zadanie? Słuchajcie, to było wspaniałe - poczułam na sobie metaforyczny kubeł zimnej wody.

Teraz o konkretach. 🌟 Co wyróżnia tę książkę? Przede wszystkim bogactwo praktycznych informacji i wskazówek, które pomagają zrozumieć własne zachowania i przekształcić ciągłą potrzebę kontroli w prawdziwą władzę nad swoim życiem. Autorka zachęca do akceptacji i doceniania naszych perfekcyjnych tendencji, ucząc jak wykorzystywać je w konstruktywny sposób.

📖 "Przewodnik dla perfekcjonistów" to książka, która wymaga czasu i refleksji, ale obietnica przekształcenia wad w zalety jest niewątpliwie warta tego wysiłku. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce pracować nad swoim perfekcjonizmem i zmienić do niego podejście, a także dla tych, którzy pragną lepiej zrozumieć perfekcjonistów w swoim otoczeniu.

💭 Czy jesteście gotowi na tę zmianę? Czy też czujecie, że czas odpuścić trochę kontroli, aby zyskać więcej luzu w życiu? Ta książka może być właśnie tym, czego potrzebujecie, a właśnie tak było w moim przypadku. Naprawdę, absolutnie fantastyczna, MEGA polecajka, 10/10, serio. SERIO!

Jesteś perfekcjonistką? Czy potrafisz czasem odpuścić?

Chciałam wam pokazać poradnik, który rzuca nowe światło na to zagadnienie. Autorka zachęca w nim do podjęcia wyzwania, spojrzenia na siebie i na swój perfekcjonizm.

"Zidentyfikuj swój unikatowy profil perfekcjonisty i dowiedz się, jak zarządzać każdą formą perfekcjonizm, aby działał dla ciebie, a nie przeciwko tobie.
Zamień powierzchowną kontrolę a prawdziwą moc - władzę nad własnym życiem.
Spraw, by perfekcjonizm nie rujnował ci życia, a okazał się darem i twoim atutem.
Dzięki tej książce masz szansę na zawsze zmienić sposób, w nami postrzegasz siebie". (Opis)

Autorka w swoim przewodniku odpowiada między innymi na pytanie: Jak uzyskać swobodę w działaniu i zachowaniu, i osiągnąć więcej tego, czego chcesz, będąc bardziej tym, kim naprawdę jesteś?

Na początku dostajemy test, pozwalający nam określić jakim typem perfekcjonisty jesteśmy. Możemy go wykonać sobie lub innym osobom, aby poznać lepiej swoje lub czyjeś zachowania.

Przewodnik w obrazowy i bardzo szczegółowy sposób objaśnia nam czym jest perfekcjonizm, jakie są jej typy, jak docenić swój perfekcjonizm, jakie są jego pułapki, jak odpuścić i pozwolić sobie na potknięcia i błędy, jaką jest recepta na sukces w codziennym funkcjonowaniu perfekcjonisty... I wiele innych zagadnień. Autorka uczy nas, że perfekcjonizm wcale nie musi być trudnością w codziennym funkcjonowaniu ale może stanowić dla nas szansę na efektywniejsze działanie w różnych obszarach i dziedzinach życia. Należy go zatem docenić, cieszyć się nim i sprawić, że będzie naszym przyjacielem, nie wrogiem. Autorka daje nam również jasne wskazówki jak zmienić kontrolę na władze i moc kierowania naszym życiem, tak jakbyśmy chcieli. Świetna lektura dla osób, interesujących się rozwojem osobistym.
Polecam 🌷

Jesteś perfekcjonistką? Czy potrafisz czasem odpuścić?

Czy jesteście perfekcjonistami? Jeżeli tak, to dobrze trafiliście. Psychoterapeutka Katherine Morgan Schafler stworzyła dla was coś specjalnego - "Przewodnik dla perfekcjonistów". Dzięki niemu dowiecie się jak odpuścić kontrolę i zyskać lepsze życie. Na początku autorka poleca zrobić krótki test, żeby dowiedzieć się jakim typem perfekcjonistki jesteście. Myślę, że ten test byłby dobry również dla mężczyzn. Jestem ciekawa, co wam wyszło? Podobno jestem niechlują perfekcjonistką. Szczerze powiem, że zgadzam się z tym. Czy wiecie, na jakie typy dzielą się perfekcjoniści? Nie martwcie się, też tego nie wiedziałam. Dzięki autorce jestem bogatsza o tę wiedzę. Katherine Morgan Schafler doskonale opisała każdy z nich.
Przeczytacie tutaj o również innych aspektach perfekcjonizmu. Czy myślicie, że bycie perfekcjonistą oznacza samo zło? Do jakich chorób może doprowadzić perfekcjonizm? Czy można się tego pozbyć?
Zachęcam was do przeczytania tej książki. Moim zdaniem to jest idealny przewodnik, w którym znajdziecie dosłownie wszystko o perfekcjonizmie.
Tę książkę przeczytałam w ciągu dwóch dni. Zainteresował mnie jej temat. Od jakiegoś czasu lubię czytać poradniki, ponieważ można się z nich dużo dowiedzieć.
Ta książka powinna przypaść wam do gustu, o ile lubicie czytać poradniki.
Chcesz zmienić swoje perfekcjonistyczne życie — sięgnij po ten przewodnik. Autorka Katherine Morgan Schafler w idealny sposób cię poprowadzi w stronę lepszego życia.

Czy perfekcjonizm musi być źródłem frustracji i stresu? Absolutnie nie!

Na samym początku tej książki znajduje się quiz, który pozwala określić jakim typem perfekcjonisty jesteśmy. Na kolejnych stronach tej pozycji możemy poznać dokładnie każdy z nich. Wyróżniamy:
🌷 intensywnych perfekcjonistów,
🌷niechlujnych perfekcjonistów,
🌷klasycznych perfekcjonistów,
🌷paryskich perfekcjonistów,
🌷perfekcjonistów prokrastynatorów.
Wszystko to jest dokładnie wyjaśnione, mamy także sporo przypisów, bo około 10 stron, co pozwala zauważyć, że autorka mocno się przygotowała do napisania tej pozycji.

Katherine Morgan Schafler w ciekawy sposób nam to wszystko opisała. Zwykle poradnik kojarzy mi się z czymś mocno sztywnym, ale nie tym razem. Autorka prostym językiem przedstawia konkretne przykłady. Możemy spojrzeć na różne typy perfekcjonisty, zobaczyć jak wygląda to u innych i przy okazji utożsamiać się z którymś z nich.

To jedna z tych pozycji, przy której trzeba się zatrzymać, pomyśleć. Spędziłam z nią jakiś czas, w końcu nie da się przez nią bezmyślnie przelecieć, pomimo tego, że jest napisana prostym w odbiorze językiem.

Czy perfekcjonizm musi być źródłem frustracji i stresu? Absolutnie nie!

🌷 intensywnych perfekcjonistów,
🌷niechlujnych perfekcjonistów,
🌷klasycznych perfekcjonistów,
🌷paryskich...

Rzuć wyzwanie swojemu patrzeniu na perfekcjonizm i na Siebie. Dzięki tej książce zidentyfikujesz swój unikatowy profil perfekcjonisty. Książka pokaże Ci jak zarządzać, każdą formą perfekcjonizmu, aby działała dla Ciebie, a nie przeciw tobie.

Od jakiegoś czasu zauważyłam w sobie mechanizm karcenia się za brak osiągnięcia określonych celów. Objawiało się to w różny sposób: spadek samooceny, złe samopoczucie i wyrzuty sumienia. Bo gdybym nie pozwoliła sobie na chwilę wytchnienia, osiągnęłabym wszystkie cele i wykonała wszystkie zadania. Sięgnęłam po tę książkę, gdyż czuła, że to pozycja idealna dla mnie. Jestem ogromnie ambitną osobą, biorę na siebie bardzo dużo zajęć, gdyż uwielbiam jak mam zajęcie. Wpływa to na ilość zadań na dany dzień. Książka idealnie pokazała mi, jak poradzić sobie z takimi sytuacjami. Uzmysłowiła mi, jak ważne jest współczucie sobie i słuchanie swojego ciała. Książka niesie za sobą ogrom świetnej wiedzy, którą mam nadzieję, wprowadzę w swoje życie. Dawno nie przeczytałam poradnika, który aż tak głęboko we mnie płynął.

Jestem pewna, że ta książka zostanie ze mną na długo i będę do niej wracać, gdy znowu poczuje potrzebę karcenia się. Poradnik uzmysłowił mi, że nie żyje w zgodzie ze swoim perfekcjonizmem i wskazał drogę jak wykorzystać go w pozytywny sposób, aby wykorzystać dobre strony tej przypadłości. Jeśli perfekcjonizm przeszkadza wam w życiu, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję!

„Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz” autorstwa Katherine Morgan Schafler to książka, której bardzo potrzebowałam. Jestem perfekcjonistką od kiedy pamiętam i ogromnie trudno mi odpuścić. Dlatego z przyjemnością i ciekawością sięgnęłam po tę książkę.

Rzuca ona nowe światło na pojecie do perfekcjonizmu. Autorka przedstawia go nie jako przeszkodę czy wadę, ale jako siłę, którą można wykorzystać na swoją korzyść.

Przewodnik oferuje nam na początku quiz, który pomaga określić, do którego jakiego typu perfekcjonisty należymy, co jest świetnym punktem wyjścia do dalszej lektury, jak i pracy nad sobą. Autorka wprowadza nas nim w świat perfekcjonizmu, prezentując kolejno pięć różnych typów perfekcjonistów, od intensywnych po niechlujnych. Ta różnorodność typów, pokazuje nam, że perfekcjonizm może przybierać wiele form i nie jest jednoznaczny dla każdego.

Napisany jest w przestępny pełen empatii sposób, udzielając nam wielu praktycznych informacji oraz wskazówek, które pomagają nam zrozumieć własne zachowania i przekształcić potrzebę kontroli w prawdziwą władzę nad swoim życiem.

„Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrole i zyskać luz” to książka, która pomaga zaakceptować i nauczyć się doceniać swoje perfekcyjne tendencje, by wykorzystywać je w sposób konstruktywny. To podróż do głębszego zrozumienia siebie, która wymaga czasu i refleksji, ale obietnica przekształcenia wad w zalety jest warta tego wysiłku. To wreszcie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce pracować nad swoim perfekcjonizmem i zmienić do niego podejście, jak również dla tych, którzy mają i chcą zrozumieć perfekcjonistów w swoim otoczeniu. Gorąco polecam!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwomuza (współpraca reklamowa)🩷.

"przewodnik dla perfekcjonistów" to poradnik, który wzbudził moją ciekawość na tyle, że zdecydowałam się po niego sięgnąć.

został napisany przystępnym językiem, który sprawił, że z łatwością przyswajałam przedstawioną przez autorkę treść. i choć momentami musiałam zrobić sobie krótką przerwę od czytania, bo poczułam się przytłoczona zbyt wieloma informacjami na raz to spędziłam z nią dobrze czas.

przyznam, że do tej pory znałam tylko jedną definicję dotyczącą perfekcjonistów i znacznie odbiegała ona od tych, które poznałam w tym poradniku.

Katherine Morgan Schafler otworzyła mi szerszej oczy na to zagadnienie. przedstawiła pięć typów perfekcjonistów, które charakteryzują się czymś zupełnie różnym od siebie.

choć nigdy nie pomyślałabym o sobie jako perfekcjonistce to okazało się, że nią jestem. dzięki temu poradnikowi rozszerzyłam swoją wiedzę w tym temacie. spojrzałam na perfekcjonizm z innego punktu widzenia i teraz dostrzegam także jego zalety.

warto zagłębić się w lekturę tej książki. zwróci naszą uwagę na to co najbardziej istotne w perfekcjonizmie. oswoi nas z nim i wskaże jak wykorzystać go na naszą korzyść.

• LEGIMI
  • Papier
  • Książki ważne
  • Mam na oku

Dodaj cytat z książki Przewodnik dla perfekcjonistów. Jak odpuścić kontrolę i zyskać luz