Uzależniona od dupków

Okładka książki Uzależniona od dupków Lara Ferreiro
Okładka książki Uzależniona od dupków
Lara Ferreiro Wydawnictwo: Bellona poradniki
poradniki
Adicta a un gilipollas: Supera tu adicción emocional a una relación tóxica
Bellona
2024-02-28
2024-02-28
Barbara Sławomirska

Ciekawy tytuł, który zaciekawił mnie od samego początku. Do tego cukierkowa okładka. To musiało się udać.

Poradnik albo i przewodnik po toksycznych związkach. Po toksycznych mężczyznach i kobietach. Chociaż sam tytuł sugeruje, że książka jest dla kobiety, autorka podkreśla, że one same równie bywają toksyczne. W pewnych momentach zwraca się właśnie do nas, kobiet, żebyśmy sprawdziły, czy to nie dotyczy nas. Prosi również, żeby przekazać książkę, polecić kolejnej osobie, jeżeli tylko myślimy, że może być w toksycznym związku.

Książka podzielona jest na 5 rozdziałów. Oprócz szeroko rozwiniętego wstępu, znajdziemy tu:
➡️ 1. Uzależnienie emocjonalne
➡️ 2. Ćpunki emocjonalne
➡️ 3. Profile toksycznych mężczyzn
➡️ 4. Program detoksykacji od uzależnienia emocjonalnego
➡️ 5. Operacja " Poczucie własnej wartości "

Najbardziej podobał mi się i na pewno go zapamiętam, rozdział drugi, o ćpunkach emocjonalnych. To niesamowite, jak człowiek może się uzależnić od drugie człowieka. Bez względu na złe traktowanie, znęcanie się psychiczne i fizyczne. To tan sam stan uzależnienia co narkotyki czy alkohol.

Książkę czytało mi się lekko i przyjemnie. Cały czas myślałam, której z moich koleżanek mogę ją polecić. Choć nie uważam, że znajduje się w toksycznym związku, to jest to książka warta uwagi. Ląduje na półce, tych, do których się wraca. Bardzo lubię czytać poradniki. Może nie wszystkie są emocjonujące i do bólu wciągające, ale z każdego wynoszę chociaż jedną ciekawą i wartą zapamiętania uwagę.

Polecam 💪💪💪

Koniec z toksycznymi związkami

Poradnik dla każdej, która ma dość całowania ząb i chce znaleźć księcia, ale przede wszystkim uwierzyć w siebie i w to, że zasługuje na miłość.

Jak uleczyć rany emocjonalne? Jak nie pozwolić, aby ktoś źle nas traktował? Przede wszystkim trzeba nauczyć się kochać i doceniać sama siebie. A to też może nie być zbyt łatwe. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tą kto książka.

Wskazuje nam cechy osoby toksycznej, to jak powinien wyglądać nowy związek, jak nie powtarzać w relacjach tych samych schematów, jak skupić się na siebie, uleczyć siebie i kochać siebie.

Bardzo wartościowa i potrzebna książka. Otwiera oczy, daje do myślenia, ale też przypomina jak ważni powinniśmy być dla samych siebie.

Koniec z toksycznymi związkami

Na półkach: , , , , , ,

Książkę dołączam do Wielkobukowego Binga 2024 pod hasłem "Książka, w której nikt nie ginie" (uwierzcie mi, ostatnio czytam takie tytuły, że tylko w poradnikach nikt nie umiera 😅).

„Uzależniona od dupków” to nowy poradnik, który pokazuje jak rozpoznać toksyczne osoby w naszym otoczeniu.

Cukierkowy róż na okładce oraz dosadny tytuł przykuwają uwagę czytelnika.

Autorka zwraca się głównie do kobiet. Pokazuje nam typ toksycznych osób, która potrafią zatruć nam życie, a uwolnienie się z takiego związku może być rzeczą bardzo trudną, a dla niektórych wręcz nie wykonalną. Odpowiedzialna za to jest biochemia mózgu, a trudne i skomplikowane dzieciństwo stwarza większe ryzyko wejścia w taki związek.

Lara Ferriero podkreśla rolę terapii, która pozwala nam na pracę nad naszymi traumami i przekonaniami. Często bez zrozumienia podłoża naszych problemów lądujemy raz za razem w kolejnym toksycznym związku.

Wiele kobiet w nadziei, na zmianę „królewicza” z koszmarów czeka zbyt długo. Całymi latami dają się oszukiwać, są bite, zdradzane itp. Najważniejsze to przyznać się przed sobą, że związek źle na nas wpływa, a później szukać pomocy, aby przerwać to emocjonalne uzależnienie. Taki toksyczny związek trwający latami powoduje cierpienie, niestabilność emocjonalną, frustrację, a na koniec czujemy się wykończone i udręczone.

Książkę czyta się szybko i jak na poradnik w krótkiej formie wyczerpuje dosyć dogłębnie zagadnienie toksycznych mężczyzn jakich możemy spotkać na naszej drodze. Znajdziemy także wskazówki jak się uwolnić jak przejść detoks i nie wrócić ponownie do partnera. Uzależnienie emocjonalne potrafi być bardzo silne tak samo jak uzależnienie od innych substancji.

Z poradnika dowiemy się jak pokochać siebie i jak zbudować trwały i satysfakcjonujący związek. Autorka wyraża się w sposób jasny, klarowny, momentami bardzo dosadny i sarkastyczny.
Uważam, że zbyt często traktuje toksyków jak i swoje pacjentki bardzo mocno zero jedynkowo. Nawet w tej toksycznej osobie też zapewne znajdą się zalety. Rozumiem zamysł i wyolbrzymienie problemów, tak aby się nad pewnymi rzeczami zastanowić, ale delikatnie mi to przeszkadzało.

Podsumowując czasami „lepiej, żebyś odeszła i zaczęła budować w innym miejscu, gdzie nie będzie ruchomych piasków, najdalej od niego jak się da”.
Książka daje nadzieję, że można walczyć o siebie i odzyskać swoje życie. Nie będzie łatwo, ale na pewno warto.

Cukierkowy róż na okładce oraz dosadny tytuł przykuwają uwagę czytelnika.

„Na tych stronach zwracam się do kobiet; używam form żeńskich, jako że 95 procent osób, które przychodzą do mojego gabinetu i odwiedzają moje konto na Instagramie (psicologa_laraferreiro),to kobiety. Niemniej jednak bycie dupkiem nie jest kwestią płci (…) Jeśli to ty jesteś toksyczna, proszę, przeczytaj tę książkę, żeby się zmienić. Nie rób tego, czego nie chcesz, by robiono tobie, a wtedy będziesz mogła się rozwijać.”

To jedno zdań ze wstępu do tej książki/poradnika, które pokazuje uniwersalność tego problemu. Jednak mimo nieznacznie rosnącej liczby toksycznych kobiet w związkach, to jednak panowie wiodą prym. Dobrze poznać ten temat i choć trochę go okiełznać. A może – choć tego nie wiemy, jesteśmy w samym środku, nawet tego nie zauważając.

Autorka, psycholog specjalizująca się w uzależnieniach emocjonalnych, kryzysach poczucia własnej wartości, terapiach dla par i rozwoju osobistego kobiet, proponuje nas na samym początku książki minitest, żeby uzmysłowić, że tak naprawdę problem toksyczności w związku może dotyczyć bardzo wielu par.
Im bardziej zagłębimy się w tekst, tym bardziej nasze poczucie własnego komfortu może być narażone na utratę bezpieczeństwa a samoocena będzie się wahać. Interesujące jest dla mnie to, że nasz organizm nie bije na alarm, gdy pojawia się w naszym życiu dupek nr 1, 2 lub 3... – tak toksyczny, że jedynie może pociągnąć nas na dno. Każdy z nich ma charakterystyczne cechy, których się na początku znajomości nie widzi, a później potrafi wytłumaczyć na tysiące najróżniejszych sposobów – bo on ma stresującą pracę; bo miał trudny dzień; bo niepotrzebnie tyle razy zapytałam; bo to; bo tamto; bo owo...

A kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka? Gdy on wścieka się bez przyczyny; gdy zawsze wszystko wie najlepiej; gdy uwielbia dominować; gdy wpada w furię; nigdy nie przeprasza; jego zdanie zawsze jest najlepsze i najważniejsze, a radą służy nawet wtedy jeśli nie został o nią poproszony; wymaga ciągłego zainteresowania… Przykłady można mnożyć. A gdy przeczyta się tę książkę, to może się zjeżyć włos na głowie.
Jeżeli czujesz, że jesteś pod ciągłą kontrolą i krytyką z jego strony. Jest zaborczy i za wszystko obarcza winą ciebie; kłamie, lawiruje i stosuje wobec ciebie szantaż emocjonalny a także przemoc fizyczną i awantury, to najlepiej nie męcz się i skończ ten związek już teraz. Bo on nie rokuje. I przypuszczalnie będzie tylko gorzej.

W zdrowym, partnerskim związku każdy powinien posiadać swoją osobistą przestrzeń, a nie dusić się. Powinniśmy dbać o siebie, pomagać i uzupełniać się wzajemnie w rozwoju. Związek to nie kort ani ring. To nie rozgrywka i nie będzie gongu po kilku minutach.

Jak jest w Twoim związku? Jaki jest Twój partner?
Dobrze sobie odpowiedzieć na te pytania już teraz. Bo za chwilę może być za późno. No dobrze – nigdy nie jest za późno, żeby coś zmienić, ale po co brnąć w związek bez przyszłości?

Do przeczytania zachęciła mnie różowa okładka oraz sam tytuł ( szaleństwo ) . Mimo iż jest to książka a raczej poradnik skierowany wyłącznie dla kobiet warto też przeczytać jako facet .

Książka napisana z sarkazmem oraz dużym dystansem . Po przeczytaniu nasuwa się pytania "czy jestem dupkiem" lub " czy jestem z lub byłam z dupkiem " :D

😔 Życie dość często przynosi rozczarowania. W tym w budowaniu relacji z innymi oraz podczas prób tworzenia trwałych związków. Można twierdzić, że to kwestia pecha, złośliwości losu itp. lub zastanowić się, czy posiadamy wiedzę i umiejętności do racjonalnego podejmowania decyzji, świadomej oceny zachowań potencjalnego partnera oraz określenia własnych oczekiwań i potrzeb.

📕 Książka o mocnym tytule "Uzależniona od dupków" rzuca nowe światło na temat związków.
📑 Zrozumiale wyjaśnia czym jest uzależnienie emocjonalne, obrazuje destrukcyjne postawy w związkach oraz profile toksycznych partnerów, ale przede wszystkim zawiera program, który krok po kroku, tydzień po tygodniu, przeprowadza czytelnika przez detoksykację od uzależnienia emocjonalnego.

📖 Lektura jest ciekawa, przez co silnie wciągająca. Zachęca do głębokiej analizy wewnętrznej, pobudza do trzeźwego spojrzenia na własne życie i motywuje do podejmowania działań.

👉 Jest to jedna z tych publikacji, która wspiera nas w dążeniu do osiągnięcia szczęścia, podniesienia komfortu psychicznego w codziennym życiu, a w konsekwencji może pomóc w spełnieniu marzeń o wartościowym związku. Dlatego warto mieć ją w swojej biblioteczce i czerpać z jej mądrości👌

📕...

Czy kiedykolwiek czułaś, że utknęłaś w szkodliwym wzorcu w swoich relacjach? "Uzależniona od dupków" jest świetnym narzędziem, które pomogło mi zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

To książka, której potrzebowałam, a nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy. Lara Ferreiro nie tylko opisuje problemy, ale także oferuje praktyczne wskazówki, jak wyjść z tego kręgu. Gorąco polecam każdej kobiecie, która chce odnaleźć swoją siłę. To lektura, która zmienia spojrzenie na siebie i swoje relacje. Autorka porusza trudne tematy, ale robi to w sposób inspirujący i wspierający.

Autorka, która z zawodu jest psycholożką specjalizującą się w uzależnieniach emocjonalnych oraz kryzysach poczucia własnej wartości i terapiach dla par przychodzi do nas ze swoim dziełem. Zdecydowanie widać, że zna się na rzeczy, wie co jest ważne i z łatwością potrafi przekazać nam swoją wiedzę. Mnie całkowicie przekonała!

Cieszę się, że trafiłam na tę książkę, bo otworzyła mi oczy na niektóre z wzorców zachowań, które powielam i ja i mój parter. Do tego plusik za piękne wydanie! Okładka przykuwa wzrok, a w środku mamy różne ilustracje, kolorki i podkreślenia. Dzięki temu jest ona o wiele łatwiejsza w odbiorze. Polecam!

Cieszę się, że trafiłam na tę książkę, bo...

Pomocna i świetna! Lektura pokaże nam jak wyglądają szkodliwe wzorce w związkach i zmobilizuje nas do zmiany oraz do pokochania samych siebie! Autorka świetnie wszystko nam opisuje, tłumaczy, a całość jest przystępna i lekka w odbiorze. Myślę, że każdy z nas ma na swoim koncie związek o którym nie chciałby pamiętać lub właśnie teraz jest w tak trudnym momencie swojego życia, albo ma bliską osobę, która się z tym mierzy. Sięgnijcie po nią!

Zawiera praktyczne testy i opisy różnych typów toksycznych zachowań, co pomaga czytelnikom lepiej zrozumieć i rozpoznać szkodliwe wzorce. To lektura, która inspiruje do pozytywnych zmian, ukazując drogę ku zdrowszym relacjom. Gorąco polecam tę książkę każdej kobiecie, która pragnie zbudować mocne fundamenty i unikać destrukcyjnych wzorców z przeszłości.

• Przeczytane 2024
  • Fajne
  • Moje
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Uzależniona od dupków