Cześć, tu Kolumb!

Okładka książki Cześć, tu Kolumb! Max Czornyj
Okładka książki Cześć, tu Kolumb!
Max Czornyj Wydawnictwo: Frajda Seria: Genialni Odkrywcy literatura dziecięca
literatura dziecięca
Genialni Odkrywcy
Frajda
2024-03-13
2024-03-13
odkrywcy

Okładka książki Czary w Kopytkowie Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Czary w Kopytk... Katarzyna Dowbor, M...
Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Dziwów Lewis Carroll, Helen Oxenbury
Przygody Alicj... Lewis Carroll, Hele...
Okładka książki Kati. Kocia opiekunka Colleen AF Venable, Stephanie Yue
Kati. Kocia op... Colleen AF Venable,...

„Cześć, tu Kolumb!” to pierwszy tytuł z zapowiadanej serii wydawnictwa Frajda, „Genialni odkrywcy”, która ma przybliżać młodym czytelnikom sylwetki największych odkrywców świata. I cieszę się, że na pierwszy ogień autor (Max Czornyj) wziął akurat Krzysztofa Kolumba. Dlaczego? Otóż w dzisiejszych czasach postać Kolumba postrzegana bywa jako kontrowersyjna, a niektóre jego decyzje, lekko mówiąc, wzbudzają wątpliwości. Tym samym wybór takiego bohatera w pewien sposób ustawia tę serię, jako taką, która prezentuje postaci jaskrawe, o których można dyskutować, i na które można patrzeć z różnych perspektyw. Zapowiada się intrygująca seria!

„Cześć, tu Kolumb!” to opowieść o życiu Kolumba, o jego dokonaniach i odkryciach. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, bohater zwraca się do współczesnego młodego czytelnika, nie jest to więc sucha relacja, trudna do zrozumienia przez kilkulatka. Podoba mi się taki zabieg, ponieważ pozwala jeszcze lepiej zrozumieć bohatera. Poznajemy tu bowiem jego myśli, sny, dążenia i wielkie pragnienia, aby zapisać się na kartach historii. A dzięki temu, że postawy Kolumba nie ocenia głos z zewnątrz, czytelnikowi łatwiej jest samodzielnie się do niej ustosunkować. Czasem to sam nawet Kolumb wyjaśnia swoje decyzje („W twarzach zebranych natychmiast dostrzegłem niezadowolenie i tłumioną wściekłość. Być może byłem nieco zbyt zadufany w sobie, ale przecież miałem do tego prawo. Gdyby nie moja pewność siebie, nigdy byśmy tu nie dopłynęli”).

Max Czornyj nie obdziera jednak Kolumba z jego sukcesów. W końcu niepodważalnym faktem jest to, że był genialnym odkrywcą. I właśnie kwestia dokonań Kolumba mocno tu wybrzmiewa (na szczęście, bo to przecież nie jest traktat o moralności tej postaci).

Myślę, że „Cześć, tu Kolumb!” to bardzo fajny materiał na zajęcia w pierwszych klasach szkoły podstawowej. To atrakcyjne zaproszenie do dyskusji i rozważań. I oczywiście to książka, która przybliża młodym czytelnikom wiele faktów historycznych.

Ponadto to inspirująca lektura, która doda dzieciom wiary w marzenia i odwagi w dążeniu do celu. A taki przekaz w książkach dla dzieci cenię najbardziej!

Książka taka jak Czornyj - skrojona w najlepszym stylu, z przepiękną szatą graficzną oraz fascynującą historią. Wydawało mi się, że znam historię Kolumba, ale wiele bardzo mnie zaskoczyło. Ilustracje ładnie dopełniają całości, a jak to mówi mój berbeć „mama daj razem”, co chyba każda mama doskonale zna i jest najlepszym komplementem. Ta seria może być naszą ulubioną, więc autorze (i pani ilustrator) nie zawiedź nas!

Widzę, że nie jestem sam jako czytelnik Czornyja, który podsuwa jego książki latoroślom. Nie, nie chodzi o Bundiego ani innych morderców, ale serię dziecięcą o Eryczku, a teraz o genialnych odkrywcach.
Dzieciaki (8 i 9 lat) były od początku zainteresowane losami Kolumba, chciały kolejnych rozdziałów i przeglądały książkę komentując z zadowoleniem rysunki. Na pewno wyniosły z niej porcję wiedzy, a także nauczkę że świat można poznawać naprawdę w ciekawy sposób. Czekają na kolejne tomy, więc jako czytający ojciec czy mogę chcieć czegoś więcej? Zdecydowanie wielki szacunek dla Czornyja za te pozycje.

Pomysł z opowieścią prowadzoną przez bohatera książki jest prosty, a doskonały. Przyznam, że ja też czekam na więcej.

Książki dla dzieci Maxa Czornyja kochamy. Te niesamowite i mądre przede wszystkim przygody różnych bohaterów przemawiają do mojego Wojtka. Słucha ich z zaciekawieniem i jest bardzo podekscytowany.
Jako rodzic również doceniam walory edukacyjne tych książek, gdyż nie są to zwykłe opowiadania, które zaprzątają głowę i dają jedynie frajdę przy czytaniu, ale dużo wnoszą i wiele mądrych rzeczy uczą.

Wczoraj skończyliśmy czytać ,,Cześć, tu Kolumb!" Maxa Czornyja. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Frajda i już nie możemy się doczekać kolejnych o Koperniku, Einsteinie i da Vinci. To są książki, które powinny znaleźć się w repertuarze każdego dziecka.
Z jednej strony mamy tutaj wiele faktów, kawałek historii, ale takiej, która nie przytłacza, uwierzcie mi, przekaz tej książki jest doskonały dla dzieci. Z drugiej strony jest to opowieść o człowieku, który dążył do wyznaczonych przez siebie celów. Jednak nie jest koloryzowana. Przedstawia go z tej dobrej i złej strony, ukazuje problemy, jakie stawały na jego drodze, ale też takie, które dam stwarzał. Problemy z załogą, dążenie do celu po trupach, odkrycia, które niosły za sobą ogromne konsekwencje dla społeczności.
Jednak, żebyście nie myśleli, że ta książka jest jak Wikipedia czy coś w tym stylu, to dodam, że styl autora zachowany, klimat przygód zachowany, rozbudzanie ciekawości dziecka zachowane, wszystko, co potrzebne, by książka stała się wyjątkową tu znajdziecie.
Do tego książka to nie tylko sama treść, ale też wiele ilustracji.
Chce już kolejne!!!
Buziaki

Przeczytane z dwoma małymi potworami (lub policjantem i pilotem),które chcą jednak zostać w przyszłości odkrywcami. Tak działa ta książka i za to panu Czornyj należą się ukłony. To nie tylko dobra zabawa dla całej rodziny, ale przede wszystkim dawka wiedzy i ciekawostek. Czyta się bardzo szybko, bez zgrzytów, a narracja jakby to bohater opowiadał swoje życie robi świetną robotę. Nawet nie wiemy kiedy następuje koniec i pozostaje niedosyt, że przyjemność z lektury skończona.
Z dzieciakami wymyśliliśmy też zabawę. Przed kolejnymi rozdziałami oglądaliśmy ilustracje i zastanawialiśmy się co się wydarzy. Większość z nich jest tak wymowna, że któreś z nas trafiało. W ogóle ta seria zapowiada się bardzo dobrze pod uwagę biorąc także wydanie, oprawę graficzną i zapowiadane postaci.
Krótko mówiąc: Czekamy na kolejne tomy!

Uwielbiam takie historie, szczególnie dla dzieci. Nie ma nic lepszego kiedy autor w sposób pomysłowy przemyca dzieciom wiedzę. Za to właśnie polubiłam najnowszą książkę Maxa Czornyja „Cześć, tu Kolumb”, która nie tylko przypomina dzieciom historię znanego odkrywcy, ale również pokazuje jak ważne jest to, aby podążać za swoimi marzeniami i próbować swoich sił, nawet kiedy czasem mamy wątpliwości czy nam się uda.

„Cześć, tu Kolumb” to prawdziwa podróż w głąb historii, która zabiera czytelnika w fascynującą wyprawę po oceanach nieznanych lądów. Opowieść o Krzysztofie Kolumbie jest nie tylko pełna barwnych ilustracji, ale także niesie ze sobą ważne przesłanie o odwadze, determinacji i wierze w swoje marzenia.

To lektura, która z pewnością zachwyci zarówno małych, jak i dużych entuzjastów historii i przygód. Polecam tę książkę każdemu, kto pragnie odkrywać świat wspólnie z bohaterami i wzbogacić swoją wyobraźnię o niezwykłe przygody.

Moim zdaniem ta książka, jak i pozostałe z tej serii, powinny znaleźć się na liście lektur szkolnych. Zdobywać wiedzę w tak ciekawy i pomysłowy sposób, jest jeszcze przyjemniej! To zawsze przyciąga dzieci. 👦

Pięknie wydana książka, pokazująca dziecku, że warto marzyć. Kolorowe ilustracje dodatkowo pobudzają wyobraźnię i wciągają w świat dalekich podróży.
Czornyj ma bardzo lekkie pióro, a opowieść snuta oczami Kolumba naprawdę ciekawi i to bez względu na wiek. Podobnie jak w serii o Zagadkowych Agentach, fajnym pomysłem jest słowniczek na końcu. Ogólnie bardzo polecam za sam zamysł nauki przez zabawę. Myślę, że każde dziecko będzie zachwycone i wsiąknie w historię jak woda w gąbkę.
Czekamy rodzinnie na kolejne zapowiadane postaci!

O mamusiu, chciałoby się napisać, ale mamusia skupia się na niesfornym dziewięciolatku, który jest zachwycony lekturą.

Świetny pomysł z narracją, w której to bohater książki opowiada czytelnikowi swoje życie, spostrzeżenia oraz opisuje czasy. Kilka faktów o Kolumbie zaskoczyło nawet mnie, ale wszystko jest podane bardzo lekko, przyjemnie i z humorem. Wynosimy mnóstwo wiedzy całkowicie nie zdając sobie z tego sprawy jak wiele chłoniemy w trakcie czytania. Genialny odkrywca przeżywa swoje wzloty oraz upadki, ma marzenia i obawy. Jest po prostu człowiekiem, który staje się dla dziecka bliski i (mam nadzieję, ale cicho!) inspirujący.

Czornyj reklamował książkę jako „dzieło sztuki” i kiedy do nas przyszła zrozumiałam skąd te słowa. Wydanie naprawdę jest piękne. Twarda okładka, poręczny format i fantastyczne ilustracje, które moje dziecię gładziło ręką jakby się chciało znaleźć w tamtym bajkowym świecie. Na pewno za jakiś czas wrócimy do tej książki, a teraz wszystkim ją bardzo serdecznie polecam. Czekamy na kolejne zapowiedziane tomy!

[Reklama] Frajda

Jak to się stało, że Krzysztof Kolumb odkrył nowy ląd? Jakie po drodze przeżywał przygody? Niejednego dorosłego ten temat ciekawi a jak zainteresować dzieci? Oczywiście odpowiednią literaturą.
Nowa seria "Genialni odkrywcy" jest dedykowana dzieciom. Zawiera relację z dokonań w pierwszej osobie. Czytelnik ma wrażenie, jakby słuchał opowieści wprost od bohatera.
Dodatkowym atutem tej książki są barwne ilustracje. Stonowane i przyciągające uwagę. Bardzo mi się podobają. Stanowią trafne urozmaicenie i dopełnienie.
Sam opis wydarzeń jest ciekawy i intrygujący. Autor pisze bardzo lekko. Są emocje a to na ogromny plus. Fakt, że nie wszystkie zwroty czy słówka bez odpowiedniego przetłumaczenia będą zrozumiałe dla najmłodszych, ale poza tym to bardzo wartościowa pozycja dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Nie tylko dla chłopców ale też i dla dziewczynek. A co najważniejsze: morał tej powieści jest świetny. Kluczowe jest spełniać swe marzenia i nie bać się nieznanego. Zawsze po niepowodzeniach przychodzą lepsze rzeczy a wszelkie niepowodzenia tylko umacniają.
Mojej dziewięcioletniej córce lektura przypadła do gustu i jesteśmy ciekawe kolejnych książek ze świetnie zapowiadającej się serii.

Polecam

[Reklama] Frajda

Kolejna, nowa i jakże dobra, odsłona pisarska Maxa Czornyja. Tym razem to seria "Genialni odkrywcy" i jako pierwszy prezentuje się sam Krzysztof Kolumb. Jest to nowa seria książek dla dzieci (i nie tylko!),w której będziemy mogli poznać, jak sama nazwa serii podpowiada, odkrywców, ale także wielkich podróżników, niesamowitych uczonych, naukowców i wynalazców. Wszyscy w jakiś sposób zmienili otaczający nas świat, zapisali się na kartach historii i mieli wpływ na nasze życie.
📍Krzysztof Kolumb był włoskim żeglarzem, który pod flagą Hiszpanii pod koniec XV w. poszukując nowej, handlowej, drogi morskiej do Indii, odkrył Amerykę. Jego "droga" do odkrycia poszukiwanej drogi nie była taka prosta...
Krzysztof Kolumb miał marzenia, tak jak ma je wielu z nas. Niektórzy je realizują, inni skrywają. Kolum należał do tej pierwszej grupy. By spełnić to o czym marzył odbył niesamowicie długą drogę i często miał, jak to mawiamy, zdecydowanie pod górkę. Nawet w momencie, kiedy udało mu się do swojego pomysłu przekonać pewne osoby, borykał się z wieloma problemami i wydaje się, że towarzyszyły mu one do końca. Jednak nigdy nie przestawał marzyć. Według mnie, chociaż znany jest do dziś jako "pierwszy, który odkrył Amerykę" został nieco skrzywdzony przez historię. W gruncie rzeczy nie mamy nawet pewności gdzie się urodził i gdzie spoczął po śmierci.
📍 Wkładając opowieść w usta samego Kolumba autor zabiera młodego czytelnika w niesamowitą podróż. W przystępny i ciekawy sposób poznajemy krok po kroku życie odkrywcy i jego zmagania z realizacją swojego marzenia. Wszystko zostało pięknie literacko spięte w pasjonującą opowieść. Zdajemy się razem z Kolumbem odbywać podróż nie tylko po oceanie, ale i szukając sponsorów niebezpiecznej wyprawy i przekonując samą hiszpańską królową.
📍 Jeśli tak ma wyglądać cała seria to wydawnictwu należą się ogromne brawa. Książka niesamowicie wciąga i to nie tylko młodszego czytelnika, dla którego jest przeznaczona. Ciekawie napisana, z wielokrotnymi zwrotami do czytającego nie pozwala się oderwać. Z wielką przyjemnością zagłębiłam się w opowieść Kolumba. Dodatkowo ciekawie ilustrowana, w twardej oprawie, z mini słowniczkiem wyjaśniającym trudniejsze słowa, stanowi lekturę wartą uwagi.
Polecam!

• True crime, reportaż, na faktach
  • Polskie
  • Serie

Dodaj cytat z książki Cześć, tu Kolumb!