oszuści-miłość-online

Ewa Bielecka Wydawnictwo: DM Sorus biografia, autobiografia, pamiętnik
DM Sorus
2024-02-05
2024-02-05
internet kłamstwo manipulacja miłość online oszuści pieniądze uczucia

"Kobiety, szukając ciepła i miłości, często wpadają we własne sidła."

Są takie książki, które każdy powinien przeczytać. To jest kolejna taka pozycja. I chociaż książka opisuje, w większości, historie kobiet po 60ce, to jest aktualna dla każdego wieku i nie tylko dla kobiet. Bardzo mi się podobało, że autorka opisała również historię mężczyzny zwabionego w internetową znajomość. Bo zazwyczaj mówi się o oszustwach tylko na damskiej części społeczeństwa. Zaraz ktoś pewnie powie, że młodsi już nie dają się wciągnąć w takie oszustwo. A jednak młodzi ludzie również nabierają się na obietnicę miłości, odwiedzin, historię chorego dziecka. I tak, jak w cytacie, wszyscy szukamy ciepła, miłości, wsparcia, zainteresowania ze strony drugiej osoby. A kiedy dostajemy tę namiastkę uczuć, to przestajemy dostrzegać czerwone flagi. Podobało mi się, że bohaterki tych opowiadań, mimo wszystko, nie zraziły się do kolejnych znajomości, ale jednocześnie zachowały czujność i nie dały się oszukać drugi raz.
Kolejną rzeczą, która mnie zaciekawiła była sprawa e-maili od rzekomych prawników o dziedziczeniu spadku. Któż z nas nie otrzymał podobnego e-maila. Chociaż ja nigdy nawet nie czytam takich wiadomości, to też gdzieś mi się to przewinęło, ale nigdy nie zwracałam na nie szczególnej uwagi. Tutaj mamy przedstawioną korespondencję z takim niby prawnikiem i poznajemy jak działa taki oszust.
Zachwyciła mnie też forma książki, ponieważ mamy pokazane autentyczne wymieniane wiadomości. To może nas przygotować i wyczulić jeśli sami kiedyś wpadniemy w taką pułapkę.
I jeszcze jedno na co autorka zwraca uwagę: "Zanim ją osądzisz, załóż jej buty i przejdź ścieżki życia, które przeszła". Nie oceniajmy osoby oszukanej, ona i tak już ma nadszarpniętę nerwy i psychikę.

"Kobiety, szukając ciepła i miłości, często wpadają we własne sidła."

IG: @strazniczka_ksiazekx

Na pewno każdy z Was kiedyś otrzymał wiadomość (maila, dm na instagramie czy na messengerze),która łamaną polszczyzną opisywała historię zmarłego nie-krewnego o tym samym nazwisku i pochodzeniu, który zostawił po sobie ogromny spadek, a w którego posiadanie wejść możecie jeśli tylko wykonacie kilka instrukcji. Albo... że osoba pisząca do Was jest malarzem i szuka modelek, które mogłaby namalować, za co zaoferuje Wam zapłatę. Albo... że chciałaby być Waszym sugar daddy/mommy i w zamian za wymienianie niewinnych wiadomości wyśle Wam tygodniowe wynagrodzenie. Mam rację? Ja takich sytuacji miałam już masę. Jak je widzę, to już nawet nie czytam do końca, tylko zgłaszam konto i sajonara. 🤚

Książka "oszuści-miłość-online" Ewy Bieleckiej opowiada takie właśnie historie. Jest to zbiór opowiadań na podstawie wydarzeń, które rzeczywiście miały miejsce. Kobiety (w tym przypadku w wieku około 60+),czyli w wieku naszych matek, babć, czując się samotne po rozwodach i śmierci małżonków szukają miłości w Internecie. Więc postanawiają odpisywać na wiadomości mniej więcej takie, jak opisałam powyżej. Ile z nich dało się nabrać na sugar daddy, obietnice dozgonnej miłości, ślub? Oj wiele... Szczerze mówiąc, dopóki nie sięgnęłam po tę książkę nie zdawałam sobie sprawy, że tak łatwo jeszcze w dzisiejszych czasach można dać się oszukać. Wiele z nich brało wysokooprocentowane kredyty, bo ich "ukochany" napisał, że utknął na lotnisku, ponieważ skradziono jego dokumenty i karty kredytowe i potrzebuje pieniędzy na bilet, aby móc przylecieć do Polski i zobaczyć swoją ukochaną. A po przesłaniu pieniędzy słuch po nim zaginął.

Myślę, że wiek 60+ nie jest tutaj przypadkowy. My, młodzi ludzie, jesteśmy obeznani już w świecie Internetu i w większości przypadków po przeczytaniu takiej wiadomości jesteśmy w stanie wyczuć oszustwo momentalnie. Jednak te kobiety - samotne, pragnące poczuć jeszcze trochę ciepła, szukały je nie tak jak to kiedyś się robiło - w rzeczywistości - ale nowoczesnymi metodami. Niektóre z nich dały się na to nabrać nie raz, a kilkukrotnie, wciąż wierząc w dobre ludzkie intencje.

Przykro mi się czytało te opowiadania. Szkoda było mi tych kobiet, które w pogoni za miłością zadłużały się po uszy, a potem budziły się z ręką w nocniku. Przestrzeżcie więc swoich rodziców i dziadków, tak jak ja przestrzegam teraz Was, aby uważali na internetowych oszustów, bo w dzisiejszych czasach nad "metodą na wnuczka" górują już "metody na spadek; żołnierza na misji; chorego na raka wątroby i potrzebującego na nierefundowane leczenie i metody na sugar daddy".

Polecam, bo warto przeczytać, chociażby po to, aby uświadomić sobie, jak takie oszustwa internetowe rzeczywiście mogą wyglądać.

IG: @strazniczka_ksiazekx