Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać

Okładka książki Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać Olga Czajka
Okładka książki Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać
Olga Czajka Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2024-02-28
2024-02-28

„Wbrew pozorom wciąż jestem dzieckiem i bardzo trudno mi chodzić na obcasach”.

W perspektywie całości książki to właśnie ten cytat chwycił mnie najbardziej.
Jego metaforyczna głębia jest niesamowitym odzwierciedleniem emocji, które nosimy w sobie.
Dlaczego?

„RELACJE każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” to jeden z tytułów, które wpisuję w moją psychologiczno-rozwojową czołówkę.

Podchodząc do tematu minimalistycznie i nieco banalnie zachęcam do zadania sobie pytania – Jak wyglądają moje relacje z innymi i samym sobą?

Zawsze staram się naświetlać, że życie dorosłe to lustro naszego dzieciństwa. Książka rozkłada ten temat na czynniki pierwsze i choć poznajemy w niej wiele psychologicznych teorii i stwierdzeń to lektura jest szybka i przyjemna. Zdecydowanie pozwala przeanalizować wiele zachowań, reakcji czy nawet decyzji jakie podejmujemy, co w całości przekłada się na wygląd i jakość naszych relacji.

W moim osobistym odczuciu każda ilustracja, cytat, dialogi czy monologi są świetnym uzupełnieniem treści.

Książka nie tylko otwiera nam drogę do efektownej analizy naszego życia, ale również pomaga w zmianie.

Wracając do cytatu, którym rozpoczęłam dzisiejszą recenzję, chciałam podkreślić jak ważny jest poruszany przez autorkę temat. Olga Czajka wywołała rewolucję myśli w mojej głowie i z pewnością efekty będą mocno na plus.

Bardzo jestem ciekawa jak rozumiecie ten cytat?

Czy nie jest tak, że obcasy prędzej czy później zaczynają nam dokuczać? ;)
Zostawiam Wam dziś okazję do chwili refleksji!

Dziękuję @sensus za egzemplarz do recenzji 🫶🏻

„Wbrew pozorom wciąż jestem dzieckiem i bardzo trudno mi chodzić na obcasach”.

W perspektywie całości książki to właśnie ten cytat chwycił mnie najbardziej.
Dlaczego?

Czasami zdarza się, że czegoś nie możesz doczekać się bardzo, bardzo - ja miałam tak w przypadku właśnie tej pozycji. Gdy tylko ją otrzymałam - zabrałam się za lekturę i zanurzyłam w ogromie treści.

Olga Czajka w swojej książce o jakże zachęcającym tytule „Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać” już nim samym dużo obiecuje. I dalej obietnicę swą spełnią z nawiązką. Jak podkreśla: „Potrzebujemy innych ludzi do tego, żeby się rozwijać i wieść satysfakcjonujące życie.

Potrzebujemy wymiany emocjonalnej, bliskości, czułej i wrażliwej obecności drugiego człowieka, nawet wtedy, kiedy sami radzimy sobie świetnie”.
W książce znajdziemy zarówno obszar związany z naszymi relacjami z innymi, jak i z sobą samym. Do przemyślenia, do analizy… Ta - często niełatwa - droga z pewnością jest warta starania!

Książka jest bardzo merytoryczna, psychologiczna. Teoretyczne podstawy łączą się z praktycznymi wnioskami. Tekst przeplatany jest trafiającymi w samo sedno rysunkami autorki.
A że z każdym dniem buduję relację z najważniejszym człowiekiem mojego życia - to tym bardziej osobiście odebrałam tę książkę.
Polecam.

Relacje - czy naprawdę mają tak wielką móc by kształtować nas i nasze całe życie? Jak myślicie? Okazuje się, że dzieciństwo to najważniejszy, wręcz kluczowy etap, który ma ogromny wpływ na całe nasze późniejsze, dorosłe życie. Na podejmowane przez nas decyzje, zawiązywane przyjaźnie czy miłości. Jednak jeśli nie mieliście w dzieciństwie łatwo (tulam mocno, bo cos o tym wiem) to pamiętajcie, że Wasze dzieciństwo Was nie nie determinuje w żaden sposób. Autorka mocno podkreśla, że warto pracować nad sobą i nad tym by nasze relacje były jak najsilniejsze i wartosciowe, a co się z tym wiąże by nasze życie było tym wymarzonym. Dlatego z czystym sumieniem polecam tę książkę, każdy z Was na pewno znajdzie w nim coś dla siebie co sprawi, że zmienicie punkt widzenia i zapragniecie zmian.

"Przetańczę noc
Uwierzę w coś
Dosięgnę dna
Obiegne świat
Popełnię błąd
Wykrzyczę złość
Bo Ty stoisz za mną"

KORTEZ
Już od urodzenia naturalnie uczymy się jak tworzyć dobre i trwałe więzi - począwszy od naszych rodziców i bliskich, poprzez inne dzieci, a także współpracowników po osoby mijane codziennie na ulicy. Właśnie dlatego warto nauczyc się jak dbać o te relacje, by finalnie być w życiu osobą w pełni szczęśliwą.
Nie zapominajmy, że najważniejszą relacją jest ta z samym sobą! Moim zdaniem to właśnie jej powinniśmy poświęcać najwięcej czasu, ponieważ jest fundamentem wszystkich innych relacji. A więc dbajcie o siebie, stawiajcie siebie na pierwszym miejscu, spełniajcie swoje marzenia i cieszcie się gronem osób, dla którym można konie kraść ❤️

💕 Książka, która zachęca do głębszego zrozumienia relacji💕

Relacje są fundamentalne dla naszego rozwoju emocjonalnego, społecznego, poznawczego, są kluczowe dla naszego poczucia szczęścia, satysfakcji z życia, osobistego rozwoju.

"Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać" Olgi Czajki i Wydawnictwo Sensus to książka, która mnie poruszyła i jednocześnie wpisała się w moje postrzeganie świata. To inspirująca i głęboko poruszająca książka, która eksploruje fundamentalne znaczenie relacji międzyludzkich w naszym życiu. Autorka poprzez swoje niezwykle trafne obserwacje, wyniki badań przekonuje czytelnika, że relacje są fundamentem naszej egzystencji i niezbędne do naszego przeżycia i rozwoju.

Moim zdaniem, najważniejszym rozdziałem jest ten, który mówi o tym, że najważniejszą relacja jest ta z samym sobą. Jest to książka, która pomaga zrozumieć samego siebie, podumać nad przyczyną i jakością naszych relacji.

🩷"Potrzebuję dobrych warunków odpowiedniej pielęgnacji, żeby rozkwitać."

Autorka nie tylko identyfikuje znaczenie relacji, ale również oferuje, pomiędzy wierszami praktyczne wskazówki dotyczące budowania i pielęgnowania zdrowych, satysfakcjonujących więzi.

Będę tę książkę polecała moim studentom i każdemu, kto chce w pełni zrozumieć siebie. Relacja to podstawa funkcjonowania w społeczeństwie. Przywiązanie jest kluczowe dla naszych relacji w dorosłym życiu. Więzi z innymi są nam potrzebne do przetrwania.

💕 Książka, która zachęca do głębszego zrozumienia relacji💕

Relacje międzyludzkie są nieodzownym elementem naszego życia. Żaden człowiek nie jest samowystarczalny i aby żyć, potrzebuje różnorodnych interakcji z innymi ludźmi.
❤️ Na jakość radzenia sobie z tą kwestią wpływa wiele czynników, spośród których cześć jest całkowicie poza kontrolą danej jednostki, ponieważ dotyczy doświadczeń wieku niemowlęcego i wczesnych lat dziecięcych, gdy jesteśmy całkowicie zależni od rodziców bądź innych opiekunów. ( Pod tym względem książka będzie pomocna dla osób panujących zostać rodzicami lub są właśnie na początku swojej rodzicielskiej drogi, by świadomie wspierać rozwój dziecka w tym obszarze). Są też takie, na które samodzielnie i świadomie możemy wpłynąć.
⚠️ Nawet doświadczenia z pierwszych lat życia, które utrudniają nam właściwego wchodzenia w relacje i podtrzymywanie ich, możemy przepracować w dorosłym życiu.
💡 Wiedzę o tym wszystkim zaczerpniemy z książki "Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać".
📕 Publikację cenie za wnikliwość, która jednocześnie nie nudzi, lecz mocno zaciekawia i zrozumiałe wyjaśnia wszystkie obszary relacji wraz z trudnościami z nimi związanymi.
✒️ Autorka ujmuje temat całościowo. W publikacji przeanizujemy relacje:
🧑 z samym sobą,
👨‍👩‍👧‍👦 rodzinne w dzieciństwie oraz dorosłości,
👫 w związku,
👯 koleżeńskie
🤜 i przyjaźnie.
Z tą książką zrozumiemy m. in. :
✅czym są granice, jak i dlaczego je wyznaczać,
✅przyczyny lęku,
✅zależność w relacjach,
✅ autonomię,
✅ własny charakter,
✅sposób postrzegania innych.
👉 Budowanie relacji oraz więzi nie jest łatwe, ale jest niezbędne, dlatego warto opanować tę sztukę i wchodzić w interakcje z innymi w zgodzie ze samym sobą, zaspokajając własne potrzeby, a jednocześnie nie krzywdząc innych.
❣️ Dzięki tej publikacji ten temat można spokojnie i we własnym tempie przepracować w zaciszu własnych czterech kątów, do czego serdecznie zachęcam.

Więzi są nieodłącznym elementem ludzkiego bytu, kształtują osobowość i wpływają na codzienne życie.
W książce "Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać" Olga Czajka skrupulatnie analizuje istotę relacji w kontekście rozwoju jednostki. Rozpoczynając od wczesnych lat życia, eksploruje wpływ pierwszych doświadczeń emocjonalnych na późniejsze relacje i funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.

Poprzez wykorzystanie teorii psychologicznych, w tym faz rozwoju psychoseksualnego według Freuda, psychospołecznej teorii rozwoju dziecka według Eriksona oraz teorii rozwoju według Mahler, Czajka analizuje mechanizmy kształtowania więzi oraz ich wpływ na rozwój osobowości. Poprzez konkretne przykłady zachowań, autorka ukazuje, w jaki sposób doświadczenia z pierwszych lat życia kształtują nasze późniejsze relacje społeczne.

Kluczowym przesłaniem książki jest zdolność jednostki do świadomej modyfikacji szkodliwych wzorców relacyjnych i rozwijania zdrowych relacji z otoczeniem. Autorka podkreśla, że mimo wpływu dzieciństwa na dorosłe życie, każdy z nas posiada autonomię i możliwość świadomego działania w celu poprawy jakości relacji społecznych zachęcając do świadomego działania i pielęgnowania relacji, podkreślając, że każda z nich ma swoją specyfikę i wymaga odpowiedniego podejścia.

Książka skupia się nie tylko na więziach rodzinnych, lecz także na innych relacjach jak te z przyjaciółmi, partnerami czy współpracownikami. Autorka podkreśla różnorodność relacji oraz potrzebę odpowiedniego podejścia do każdej z nich, wskazując, że rozwój i utrzymanie satysfakcjonujących relacji jest kluczowym elementem szczęśliwego życia.

"Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać" to kompleksowe opracowanie tematu w kontekście rozwoju osobistego. Autorka dostarcza czytelnikowi zarówno teoretycznej analizy, jak i praktycznych wskazówek, umożliwiających świadome kształtowanie zdrowych i satysfakcjonujących relacji przez całe życie.

W moje ręce trafił kolejny poradnik dotyczący tworzenia relacji.
„Relacje. Każdy potrzebuje więzi żeby przetrwać’ zainteresował mnie od pierwszych stron z trzech powodów.
Po pierwsze, Autorka Olga Czajka (@strefa_emocji ),poruszyła bardzo ciekawe kwestie dotyczące zależności między tworzeniem pierwszych relacji z opiekunem w dzieciństwie, a tworzeniem relacji w dorosłym życiu. Opierając się na konkretnych przykładach zachowań ludzkich Autorka ukazała w jaki sposób dorosły człowiek będzie tworzył więzi społeczne, w zależności od tego czego zaznał w pierwszych latach swojego życia. Możemy zatem porównać jak zachowuje się człowiek wychowywany przez troskliwych, kochających opiekunów, którzy zapewnili dziecku bezpieczeństwo i spełniali podstawowe potrzeby fizjologiczne i emocjonalne, a jak będzie postrzegała świat osoba wychowywana w rodzinie, w której powyższe postawy były znikome.
Książkę czytało mi się bardzo dobrze, ponieważ Olga Czajka opisuje wszystko w bardzo przystępny sposób, opierający się na ukazaniu faktycznych, codziennych zachowań, które bardzo łatwo można sobie zobrazować.
Jaki jest trzeci powód, dlaczego przekonała mnie ta książka? To wisienka na torcie! Między tekstem znajdziecie graficzne przesłania, które urozmaicają poradnik i sprawiają że jest dużo ciekawszy 🤗

W moje ręce trafił kolejny poradnik dotyczący tworzenia relacji.

„Relacje. Każdy potrzebuje więzi żeby przetrwać” to kolejna książka wydawnictwa Sensus - najlepszego jeśli chodzi o psychologię, którą przeczytałam. Kolejny raz nie mogę przeoczyć tego, jak została ona wydana. Podtrzymuję swoją opinię, że książki tego wydawnictwa to najpiękniej wydawane dzieła w tym kraju. Są nie tylko ładne wizualnie, ale i niezwykle przejrzyste, proste i wygodne w czytaniu.
Jeśli chodzi o treść tym razem przyglądamy się relacjom, które tak naprawdę są najważniejszym, kluczowym i decydującym składnikiem dzieciństwa. Zależy od nich całe dalsze życie, późniejsze relacje, samoocena, światopogląd. Dobre mogą zagwarantować szczęśliwe życie w późniejszym wieku, złe natomiast utrudnić, a nawet uniemożliwić funkcjonowanie. Książka podzielona jest na kilka części, które stopniowo wprowadzają w temat w zrozumiały sposób. Najpierw poznajemy zależności, rodzaje zaburzeń, dysfunkcji, traum i jest to część otwierająca oczy na wiele spraw. Potem natomiast poznajemy dalsze etapy czyli samodzielność, uniezależnianie się, w międzyczasie autorka świetnie pokazuje najważniejsze, czyli fakt że o życiu najczęściej decydują relacje z samym sobą. Oczywiście więzi rodzinne mają ogromny wpływ, jednak w większości przypadków, zwłaszcza kiedy nie były one dobre i pozytywne, można na nie wpłynąć. Na skorygowanie lub naprawę relacji lub skutków tych złych, można zdecydować się w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno i nie jest to umiejętność, którą traci się z wiekiem. Zawsze warto zdecydować się na ten krok, zwłaszcza jeśli odczuwamy niedogodności i trudności z ich powodu. Niestety często jest tak, że to my sami jesteśmy swoimi największymi wrogami, a często potrafi to zaburzyć funkcjonowanie. Dlatego książka wyjaśnia i tłumaczy przyczyny i rozwiązania takich schematów. Oczywiście lektura nie zastąpi terapii, ale na pewno otwiera oczy i pozwala zrozumieć dlaczego odczuwamy pewne emocje i trudności i pokazuje drogę do wyleczenia.

Najważniejsze w tej książce jest to, że autorka dogłębnie analizuje relacje z innymi. Jest to niestety coś, co dotyczy wszystkich, a w tym wypadku czasami bywa tak, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić głównie dlatego, że nie da się wpłynąć na wszystkich i zmusić do zmiany. Często bywa tak, że relacje bywają toksyczne, ale z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy ich zerwać, ani chociażby zmienić. Takie kwestie także poruszono w tym poradniku.

Autorką książki jest renomowana specjalistka Olga Czajka, psycholog, psychoterapeuta i interwent kryzysowy. W sieci można ją śledzić na koncie @strefa_emocji na social mediach, do czego bardzo zachęcam.

Jak relacje wpływają na nasze życie? Czy zastanawialiście się nad tym, że podstawowa relacja to ta z samym sobą? Jednak to, kim jesteśmy tworzą ci, których spotykamy na życiowej ścieżce, potrzebujemy innych, aby rozwijać się, a zdarza się, że to wyboista droga.

Poznajemy tutaj wiedzę od podstaw, czyli rozwój człowieka z perspektywy trzech znaczących teorii psychologicznych, które wpływają na naszą osobowość. Przyjrzymy się:
✔️fazom rozwoju psychoseksualnego według Sigmunda Freuda
✔️psychospołecznej teorii rozwojowej dziecka według Erika Eriksona
✔️teorii rozwoju według Margaret Mahler

“Wszystko zaczyna się od…domu”, a wyróżnione przez autorkę traumy mogą zdezorganizować więzi. Poznamy bliżej dysfunkcje rodzinne jak uzależnienia, nadużycia czy przemoc, narcyzm, traumę zaniedbania. Sposób, w jaki tworzymy więzi często bywa powielanym schematem przywiązania, a nieudane związki często wynikają z wczesnodziecięcych potrzeb. Czy wiecie, na czym polega przekleństwo Artemidy lub dla kogo charakterystyczny jest lęk przed bliskością czy porzuceniem? Piorunujące wrażenie zrobiło na mnie, jak bardzo krzywda od rodziców lub opiekunów może wpłynąć na poczucie winy dziecka i jego dorosłe życie oraz jego style przywiązania jak bezpieczny, ambiwalentno-lękowy, unikający i zdezorganizowany.

Dobór relacji jest niezmiernie ważny, a te dobre budują szczęśliwe chwile i wspomnienia, warto więc przyjrzeć się temu, co je buduje i kto nas otacza.

Książka mnie wciągnęła, bo tematyka relacji od zawsze mnie fascynuje. Podoba mi się grafika i zawarta w nich wiedza i cytaty, z których można skorzystać, dzieląc się nimi z kimś. To fenomenalna dawka wiedzy przekazana w przystępny sposób, czuć tu pasję autorki.

Czy zgadzacie się z powiedzeniem: “Czym skorupka za młodu nasiąknie…”?

Zamawiając tę książkę, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Uwielbiam temat budowania relacji międzyludzkich, dlatego też sięgnęłam po publikację z nadzieją, na otrzymanie cennych wskazówek, które... otrzymałam :)

Czytając książkę, czułam się... zaopiekowana. Dawno nie miałam takiego odczucia czytając książkę, iż autor zna mnie od poszewki. W tym przypadku tak było. Każde słowo autorki trafiało do mnie wybitnie mocno, z każdym się utożsamiałam, każdego potrzebowałam. Niniejszą książkę potraktowałam jako terapię na moje bolączki z dzieciństwa oraz turbo cenną lekcję dotyczącą budowania relacji z moimi dziećmi i mężem.

Autorka książki ma niesamowitą lekkość w prezentowaniu nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również swoich spostrzeżeń, premyśleń. Doceniam świetny podział książki na rozdziały, dzięki czemu czytelnik zachowuje przejrzystość prezentowanych treści.

Publikacja obfituje w świetne grafiki, które mocno wpłynęły na moją wyobraźnię...

Książka, to fascynująca podróż w głąb ludzkich relacji, której dałam się porwać. Byłam pełna żalu widząc, iż zbliżam się do stacji końcowej, czyli do końca książki. Natomiast pozwoliłam sobie zaobserwować autorkę książki na IG z nadzieją na kontynuację wartościowych wskazówek.

• JaChce
  • ROZWÓJ