Okładka książki Dobra dziewczyna, zła dziewczyna Michael Robotham
Okładka książki Dobra dziewczyna, zła dziewczyna
Michael Robotham Wydawnictwo: Znak Seria: Znak Crime kryminał, sensacja, thriller
Znak Crime
Good Girl, Bad Girl
Znak
2024-02-28
2024-02-28
Maciej Studencki

Dawno nie czytałam takiej książki, po której zakończeniu mam więcej pytań niż odpowiedzi. Czy to znaczy, że to była zła książka? - w żadnym wypadku. Ta książka po prostu była dziwna, a ja uwielbiam takie klimaty.
Dwie pęknięte dusze. Evie - dziewczyna, która wie kiedy kłamiesz; znaleziona sześć lat temu dziewczynka, zaniedbana i głodna. Nikt jej nie szukał, do dziś nie wiadomo kim jest. Cyrus Haven - psycholog, który w dzieciństwie przeżył ogromną tragedię. A w tym wszystkim morderstwo młodej łyżwiarki.
Ta historia została opowiedziana z dwóch perspektyw. To tak naprawdę całkiem nieźle studium psychologiczne, którego siłą napędową jest poszukiwanie mordercy. Mamy tu do czynienia z bardzo ciekawym zabiegiem. Autor skupia się głównie na przeżyciach i analizie życia głównych bohaterów, a jednocześnie równolegle tak jakby z boku prowadzi wątek zbrodni. To właśnie ten wątek wpływa na dynamikę całej akcji. O ile, wątek kryminalny zostaje rozwiązany w całości, to jeśli chodzi o rozwiązanie "psychologicznych" wątków, to autor pozostawia te kwestie otwarte.
Nie byłabym oczywiście sobą, gdybym nie wytknęła jakiś błędów. Akurat w tym przypadku, nie mogę nic zarzucić autorowi, ale mam pewne zastrzeżenia co do tłumaczenia. Dawno nie spotkałam się z tak koszmarym użyciem feminatywów. O ile jestem jeszcze w stanie przełknąć "piekarkę", to przy "gościniach", a przede wszystkim "świadkini" włosy stawały mi dęba.

IG:@mamazaczytana

Tej książki się nie czyta, ją się pochłania. Polubiłam głównych bohaterów i będę wyczekiwać następnej części. Myślę, że Cyrus i Evie czekają następne, pełne napięcia przygody. Polecam!

Bardzo lubię tę autorkę. Ciekawa historia, warto przeczytać.

Bardzo lubię tę autorkę. Ciekawa historia, warto przeczytać.

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” Michael Robotham
Autora nikomu przestawiać nie muszę: mistrz swojego gatunku, jak o nim napisał sam Stephen King.
Główna bohaterka Evie Cormac – Aniołek. Dlaczego autor tak ją nazywa?
Główny bohater Cyrus Haven – facet z pagrem, bez telefonu. Kiedyś mały zagubiony chłopiec, którego rodzice i siostry zostały zamordowane.
Ale to nie to morderstwo i nie ta tragedia rodzinna są motywem przewodnim tej wciągającej i pełnej tajemnic opowieści, a Rotham po mistrzowsku stopniuje nam napięci, gdy tymczasem akcja pędzi do zadziwiającego finału. Tak, trzyma w napięciu od pierwszych wersów, do ostatnich słów, a wszystko kręci się wokół złotej dziewczyny brytyjskiego łyżwiarstwa, marzącej o sławie olimpijskiej, która zmarła porzucona na zimnej i błotnistej polanie kilometr od domu.
Bohaterowie wkradają się w naszą przestrzeń i biorą ją we władanie centymetr po centymetrze. Zanim Czytelnik się zorientuje, wpadł na dobre.
Czytając staramy się zrozumieć, że zło to raczej nieobecność dobra niż coś z góry przesądzonego zapisanego w czyimś DNA czy wymuszonego przez gównianych rodziców, beztroskich nauczycieli albo okrutnych przyjaciół - jak zwykł mawiać główny bohater.
Poznajemy i nie do końca rozumiemy Terryego Bolanda, który stworzył swojej ofierze nową rzeczywistość, przekonawszy ją, że jej rodzice ją porzucili, wszyscy inni chcą ją zabić i tylko on Terry Boland, może ją uchronić przed całym złem tego świata.
A co jeżeli prawda jest zupełnie inna?
Bo przecież paranoicy uważają, że świat spiskuje przeciwko nim, a oni sami nie odpowiadają za swoje pomyłki. Paranoicy opierają się na tym c o c h c ą widzieć.
Tymczasem zastanówmy się, czy naprawdę istnieją jakieś spiski? Czy są one tylko wytworem ludzkiej wyobraźni?
Nie możemy twierdzić, że kompletnie nie istnieją, to nie tak. Ale zbyt wielu ludzi ma skłonności szukać skomplikowanych odpowiedzi, tam gdzie wystarczą proste. Chcą wierzyć w to, że społeczeństwem manipulują jacyś arcyłotrzy, mroczne organizacje czy też jakieś inne szemrane instytucje, „państwa w państwie”.
Otaczająca nas rzeczywistość jest dużo bardziej trywialna i nie rządzą nami żadne grupy kontrolujące świat.
Kto ma rację i co jest prawdą? Bo ze stwierdzeniem Marka Twaina, raczej trudno polemizować:
„W kłopoty wpędza nas nie, to, czego nie wiemy, lecz to o czym z całą pewnością wiemy, że nie istnieje”.
Kto zgwałcił i zamordował Jodie Sheehan, uczennicę z Nottingham? Czy był to portier pracujący w szpitalu Craig Farley, który się do wszystkiego przyznał?
Jakie pobudki nim kierowały?
A Evie Cornac, odnaleziona po latach w domu w północnym Londynie, ukryta w tajemnym pomieszczeniu? Kiedy ją znaleziono była brudna, niedożywiona i cierpiała na wiele chorób. Trudno się więc dziwić, że jej osobowość wciąż się kłębi, wrze, i aż kipi, czekając na odpowiednią chwilę, by dać ujście wściekłości na cały świat.
Evie, która o sobie myśli, że to właśnie ona jest problemem dla tego świata: bezwartościowa, obrzydliwa, zbiornik na odpadki, ściek, worek treningowy, ciemna i mroczna będąca zniewagą dla ziemi, po której stąpa i powietrza, którym oddycha. Nihilizm w czystej postaci.
To Terry kreślił przez wiele lat wizję jej świata. To on był tym jej światem.
Kim był Terry? Dobrym czy złym?
Co łączy Evie Cornac, niesforną, agresywną, z szemraną przeszłością tajemniczą dziewczynę z psychologiem policyjnym Cyrusem Havenem?
I taka jest ta powieść: przepełniona bólem, rozgoryczeniem i brudem tego świata. Pełna zagadek, pytań i niewiadomych i to do samego końca.
DO którego jak dobrniemy, będziemy chcieć więcej: odpowiedzi i więcej Cyrusa Havena.

Główna bohaterka Evie Cormac – Aniołek. Dlaczego autor tak ją nazywa?

Thriller wkręcający od pierwszych stron. Przez to, że głównym bohaterem jest psycholog Cyrus mamy tu ciekawe psychologiczne wglądy i okazję, by poznać na czym polega zawód specjalisty pomagającego w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.
Jest trup, młoda dziewczyna zamordowana w drodze do domu po lokalnym festynie i inna bohaterka - buntowniczka z bardzo pokręconą przeszłością.
Autorowi udało się utrzymać ciągły suspens, thriller jest świetnie napisany i niegłupi. Jestem uczulony na idiotyczne fabuły, a tu wszystko fajnie trzymało się kupy i czytało się na jednym wdechu. Idealny gabaryt 500 stron - nie za długo i nie za krótko, akurat tak, by z głową rozwinąć wszystkie wątki. Nie zanudzić czytelnika, kazać mu się trochę zastanowić i próbować rozgryźć tę zagadkę.
Thriller na poziomie - polecam

Wie, kiedy kłamiesz.

Cyrus Haven pracuje jako policyjny psycholog. Sam jest naznaczony przeszłością, kiedy to reszta jego rodziny została zamordowana przez jego brata.

Kiedy poznaje Evie, od razu czuje, że coś ich łączy. Evie została odnaleziona głodna i brudna sześć lat temu. Do dziś jej prawdziwa tożsamość owiana jest tajemnicą, a sama Evie nosi w sobie bunt wobec całego świata.

Co łączy tych dwoje? Wspólnie będą starać się odkryć prawdę o zabójstwie młodej łyżwiarki. Pomoc Evie w rozpoznawaniu kłamstwa okaże się dla Cyrusa nieoceniona.

Co można sądzić o tej książce? Na pewno jest ciekawa i nie mogłam przejść obok niej obojętnie, widząc Wasze recenzje i zdjęcia. Bohaterowie napisani w taki sposób, że bez problemu zagłębiłam się w emocje i psychikę każdego z nich.

Zachowanie Evie bardzo irytujące, ale jeśli skupimy się na jej doświadczeniach życiowych - przestaje już zaskakiwać. To zagubiona dziewczyna, która dźwiga na swoich barkach ciężką tajemnicę.

A Cyrus? To dobry człowiek. A przynajmniej się stara.

Kim w takim razie są tytułowe „dobra” i „zła” dziewczyna? Przekonajcie się sami 😉

Wie, kiedy kłamiesz.

Michael Robotham

"- Nie wierzysz w szczęśliwe zakończenia?
- Każde zakończenie jest nieszczęśliwe.
- Dlaczego?
- Bo umieramy."

Co to była za historia! Styl pisania autora i jego poczucie humoru - zdecydowanie trafiły w mój gust, co sprawiło że już na początku książki powiedziałam sobie pod nosem - to będzie to, ta książka jest dla mnie. I nie pomyliłam się, cała książka była dla mnie tak przyjemna w czytaniu, że nawet nie wiem kiedy a już czytałam ostatnie strony i wszystko we mnie krzyczy tylko - chce więcej! Więcej bohaterów, których uwielbiam, więcej książek autora! Bo zdecydowanie zostałam fanką @michaelrobotham i po jego kolejne książki sięgać będę z dużą ciekawością.
Głównymi bohaterami książki są Cyrus Haven - policyjny psycholog i Evie - dziewczyna bez przeszłości, której tożsamość pozostaje tajemnicą, a która posiada niezwykły talent - bezbłędnie rozpoznaje, kiedy ktoś kłamie. Przeszłość Cyrusa również jest tragiczna - jego brat zamordował jego rodziców i siostry, a gdy Cyrus i Evie spotykają się mężczyzna postanawia pomóc Evie i wspólnie z nią rozwiązać sprawę morderstwa nastoletniej łyżwiarki.
Wykreowanie głównych postaci, zwłaszcza Evie naprawdę zrobiło na mnie wrażenie - czuć było nieufność i ból dziewczyny, ale też w jej specyficznym zachowaniu, które jest całkowicie zrozumiałe w jej sytuacji dało się naprawdę pokochać tę postać. Cyrus również jest bardzo ciekawy - policyjny psycholog poważnie traktuje zadania jakie są mu stawiane i mimo walki z własnymi demonami prze naprzód. Ten duet zostanie ze mną na dłużej, mam nadzieję, że nie tylko w głowie!
Zagadka kryminalna z morderstwem Jodie - piętnastoletniej mistrzyni łyżwiarstwa pełna była zaskakujących zwrotów akcji, a odkrywanie kolejnych sekretów u boku Cyrusa i Evie to było świetne przeżycie. Książka była tak dobrze skonstruowana, dopracowana że myślę, że nawet najbardziej wymagający czytelnicy gatunku będą usatysfakcjonowani. Dla mnie 5/5⭐ Polecam!❤️

Michael Robotham

"- Nie wierzysz w szczęśliwe zakończenia?
- Każde zakończenie jest nieszczęśliwe.
- Dlaczego?
- Bo umieramy."

Jodie – młoda, dobrze zapowiadająca się łyżwiarka zostaje zamordowana w drodze do domu.
Rozpacz jej rodziców jest ogromna. Kto ostatni miał styczność z dziewczyną?
Komu mogło zależeć na jej śmierci?
Rusza śledztwo, w które został zaangażowany policyjny psycholog – Cyrus Haven.
Czy będzie on w stanie pomóc śledczym? Sam zmaga się z traumą z dzieciństwa a do tego na jego drodze staje Evie – dziewczyna wulgarna, agresywna i bez tożsamości, której też chciałby pomóc.
Czy będzie to możliwe? Czy dziewczyna zaufa Cyrusowi? W końcu sama wiele w życiu przeszła. Została znaleziona jako dziecko, którego nikt nie szukał. Nie wiadomo ile ma lat i jak się nazywa, ale za to posiada pewien bardzo cenny dar – potrafi rozpoznać czy ktoś kłamie czy mówi prawdę.
Czy dziewczyna zaufa policyjnemu psychologowi i w duecie z nim odkryje kto jest mordercą?
Komu zależało aby ukryć prawdę i dlaczego?
Czy Jodie musiała zginąć?

Książka napisana z perspektywy Cyrusa i Evie była interesującą lekturą, która wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Potem miałam chwilę zwątpienia, ale akcja nabrała tak tempa, że ostatnie 300 stron przeczytałam w try miga. Zaintrygowana główną bohaterką, byłam ciekawa jak potoczą się jej losy. Czy podąży ku dobremu czy ku złemu, no i oczywiście pytanie numer 1 – kto zabił? Autor co chwilę podsyłał mylne tropy. Mi nie udało się wpaść na prawidłowy ślad, więc to chyba najlepsza rekomendacja dla tej książki 😉 Ode mnie leci polecajka.
Za egzemplarz i możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak.

Rozpacz jej rodziców jest ogromna. Kto ostatni miał styczność z dziewczyną?
Komu mogło zależeć na jej śmierci?
Rusza śledztwo, w które został zaangażowany policyjny psycholog – Cyrus Haven.

„Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” to genialny thriller psychologiczny autorstwa Michael Robotham. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i jestem pod wrażeniem, ogromnym wrażeniem! To jak wykreował postacie, jak potrafił zbudować napięcie, dosłownie jest nie do opisania słowami!
Evie to nastolatka, która kilka lat temu została znaleziona z widocznymi śladami znęcania się i wykorzystywania. Nikt nie wie, jak się nazywa, ani kim jest. Nikt też jej nie szukał, dlatego dostała nową tożsamość i przez lata tułała się po rodzinach zastępczych. Dziewczyna ma też niesamowity dar, który może być również jej przekleństwem, potrafi bowiem bezbłędnie zidentyfikować każde kłamstwo.
Cyrus Haven to policyjny psycholog, który sam w życiu doświadczył traumatycznych przeżyć. Jego rodzina została zamordowana przez jego brata. Mężczyzna jednak decyduje się nieść pomoc innym, tak właśnie poznaje Evi. Obie postacie znajdują wspólny język, a przeżyte traumy bardzo ich do siebie zbliżyły. Właśnie tak rozpoczyna się ich współpraca przy rozwiązaniu zagadki morderstwa Jodie, młodej łyżwiarki. Sekrety i tajemnice, które z czasem wychodzą na jaw, rzucają nowe światło na sprawę, oraz znacznie poszerzają grono podejrzanych.
Książka przedstawiona jest z dwóch perspektyw Evie oraz Cyrusa, co znacznie ułatwia spojrzenie na całość, gdyż poznajemy emocje i poglądy każdego z nich. Autor zbudował napięcie już na pierwszych stronach książki i utrzymał je na niezwykle wysokim poziomie aż do samego końca! Nie zabrakło wielu elementów zaskoczenia i mylnych tropów. Dla mnie ta książka to fenomen, który śmiało mogę określić jako jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych, jakie miałam możliwość w życiu czytać! Bardzo polecam fanom tego gatunku, bo z pewnością się nie rozczarujecie!

„Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” zabiera czytelnika w podróż po ludzkich emocjach, sieci kłamstw i potężnej porcji tajemnic. Powieść Robothama wciąga od pierwszych stron i nie odpuszcza aż do samego końca, zostawiając czytelnika z lekkim niedosytem i chęcią przeczytania następnej części!

Fabuła splata ze sobą losy trzech bohaterów:
- złej dziewczyny, która jest nieprzewidywalna, buntownicza, bezbłędnie wyczuwająca, gdy ktoś kłamie i tajemnicza — jej tożsamość jest bowiem jedną wielką zagadką.
- dobrej dziewczyny, znanej z nienagannej opinii, która zaginęła, a po czasie została odnaleziona martwa.
- policyjnego psychologa z trudną przeszłością, który pragnie dowiedzieć się prawdy o obu dziewczynach.

Robotham poniekąd bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę, powoli odkrywając kolejne przemilczane wcześniej fakty, co czasem przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Wszechobecne sekrety, zaskakujące zwroty akcji, tajemnicza atmosfera i intrygujący bohaterowie sprawiają, że trudno się od tej książki oderwać!

Jeśli szukacie thrillera, który dostarczy Wam świetnej rozrywki i wielu emocji, to „Dobra dziewczyna, zła dziewczyna” zdecydowanie poleca się do przeczytania.

Fabuła splata ze sobą losy trzech bohaterów:
- złej dziewczyny, która jest...

• Przeczytane 2024
  • Wydawnictwo Znak
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Chcę mieć
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Dobra dziewczyna, zła dziewczyna