Uleczyć traumę seksualną

Trauma w sypialni.

Seks i nasza seksualność to często temat tabu - dzieje się tak tym bardziej wtedy, gdy z kwestiami dotyczącymi życia seksualnego wiąże się w naszym przypadku jakaś trauma. O tym jak ją uleczyć dowiecie się ze świetnie napisanej książki pt. "Uleczyć traumę seksualną" - przewodnika, który wyprowadzi w tym temacie na prostą niejednego i niejedną z Was.

Lektura obejmuje szereg porad oraz opartych na przykładach ćwiczeń, które powinny pomóc każdemu, kto nie czuje się z własną seksualnością pewnie. Książkę napisano w oparciu o naszą wrodzoną zdolność do rezylienzji. Pierwsze pytanie powinno zatem brzmieć: czym jest rezyliencja?

Rezyliencja to coś, o czego istnieniu wiemy wszyscy – nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to „coś” nosi właśnie taką nazwę. Nazwą tą określa się bowiem wewnętrzną zdolność do walki z przeciwnościami losu oraz siłę pozwalającą na ich przezwyciężanie. Każdy z nas tę siłę ma… lub nie. Niniejsza książka jest bardzo trafnie napisaną próbą ukazania na czym owo zjawisko polega (przede wszystkim w kontekście własnej seksualności),jak można je definiować, w odniesieniu zaś do umiejętności zastosowania owej cechy w praktyce lektura wskazuje co najmniej kilka sposobów treningu mentalnego, który ma za zadanie wspomóc rozwój rezyliencji.

Każdy z nas miewał w życiu trudne chwile i sytuacje, z którymi w jakiś sposób musiał sobie poradzić. Czasem udawało się to lepiej, czasami gorzej. Zdolność radzenia sobie w takich chwilach to właśnie rezyliencja. Jest ona szczególnie istotna w kwestiach intymnych - takich jak nasza seksualność. Trauma spowodowana naruszeniem naszych granic intymnych, czy to w sytuacji wykorzystania seksualnego, czy innego nadużycia, pociąga za sobą długofalowe konsekwencje. Wpływa wyniszczająco na sferę emocji, sferę seksualną, relacje interpersonalne czy tożsamość. Jeśli jesteś osobą, która doświadczyła wykorzystania seksualnego, to być może masz poczucie utraty własnego Ja. Może trudno ci stawiać granice lub nawiązywać satysfakcjonujące, bliskie relacje. Może czasami czujesz się obco we własnym ciele. Wiedz, że takie odczucia są normalne.

Trauma oddziałuje zarówno na umysł, jak i na ciało. Ten pełen współczucia poradnik zawiera narzędzia, które pomogą ci uleczyć i jedno, i drugie. Autorka, opierając się na skutecznych technikach pracy z umysłem i ciałem zaczerpniętych z terapii somatycznej, pokazuje, jak poradzić sobie z psychicznymi skutkami traumy seksualnej, wzmocnić pozytywną świadomość ciała oraz odzyskać pewność siebie i witalność. Z tej książki dowiesz się, jak odbudować poczucie bezpieczeństwa i być bardziej obecną w swoim ciele. Zamieszczone w niej wskazówki pomogą ci wyznaczać zdrowe granice, przezwyciężyć lęk, wstyd i poczucie winy, a także poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami, flashbackami i czynnikami wyzwalającymi.

Życie pełną piersią i czerpanie radości z życia po traumie seksualnej jest możliwe. Dzięki temu poradnikowi możesz od razu przystąpić do realizacji tego celu. Przekonaj się, jak: odzyskać poczucie bezpieczeństwa i kontaktu z własnym ciałem; poradzić sobie z poczuciem winy i ze wstydem; otwarcie komunikować swoje potrzeby i dbać o ich zaspokojenie; wyznaczać zdrowe granice; pielęgnować samowspółczucie, wiarę w siebie i rezyliencję; budować i utrzymać zdrowe relacje, także te intymne.

Seksualność to temat bez wątpienia trudny. Staje się on jeszcze trudniejszy, gdy łączy się z nim jakaś trauma, brak poczucia własnej wartości, zawód z przeszłości, hejt lub cokolwiek innego, co rzuca na sprawę seksualności jakikolwiek cień. Niniejsza książka jest nieocenioną pomocą w dziele zrozumienia własnych traum, a następnie w takim ich przepracowaniu, które pomoże nam wyjść na prostą.

Temat jest na pewno bardzo trudny do przepracowania - głównie dlatego, że tak ściśle łączy kwestie psychiki i fizyczności. Niemniej jednak autorka przekonuje, że zwycięstwo nad samym sobą jest na polu seksualności możliwe. Jeśli omawiany problem Was dotyczy, to dobrze jest mieć w głowie tę pozytywną myśl (sięgnięcie po niniejszą książkę także wydatnie pomoże).

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#uleczyćtraumęseksualną #ErikaShershun #traumaseksualna #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Trauma w sypialni.

W świecie, który często zbyt szybko przemija obok cierpienia, książka Eriki Shershun “Uleczyć traumę seksualną” jest jak balsam na ranę. To nie tylko poradnik, ale przede wszystkim przypomnienie, że każda osoba, która przeszła przez traumę seksualną, nie jest sama.

Shershun, z niewiarygodną empatią i zrozumieniem, podchodzi do tematu, który jest często tabu. Trauma seksualna to nie tylko fizyczne zranienie. To również emocjonalne i psychiczne zranienie, które może trwać długo po incydencie. Shershun nie unika tych trudnych tematów, ale robi to w sposób delikatny i szanujący czytelnika.

Co więcej, Shershun podkreśla, że każda osoba jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. To podejście jest niezwykle ważne, ponieważ pokazuje, że nie ma jednego “poprawnego” sposobu na przejście przez proces uzdrawiania.

Jednym z najważniejszych aspektów procesu uzdrawiania jest wsparcie. To może obejmować terapię, grupy wsparcia, a nawet rozmowy z przyjaciółmi i rodziną. Shershun podkreśla, że zrozumienie i empatia są kluczowe dla pomocy osobie w procesie uzdrawiania.

Przejście przez proces uzdrawiania z traumy seksualnej wymaga niewiarygodnej siły i odwagi. Ale Shershun przypomina nam, że każda osoba, która przeszła przez to doświadczenie, jest już silna. Przeżyli coś, co wielu ludzi nie może sobie nawet wyobrazić, a mimo to nadal walczą.

“Uleczyć traumę seksualną” to książka, która zasługuje na uwagę. Jest to ważne źródło informacji dla każdego, kto chce zrozumieć więcej na temat traumy seksualnej i procesu uzdrawiania. Bez wątpienia jest to lektura, która może pomóc wielu osobom.

Książka Eriki Shershun jest nie tylko poradnikiem, ale przede wszystkim przypomnieniem, że nikt nie jest sam, a uzdrowienie jest możliwe. Dzięki niej, wiele osób może znaleźć drogę do uzdrowienia i odzyskać swoją siłę.

• Psychologia
  • Współpraca
  • Posiadam w domowej biblioteczce
  • Do kupienia NAUKOWE
  • Psychologia
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)

Dodaj cytat z książki Uleczyć traumę seksualną