Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

Okładka książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast? Radosław Gajda, Natalia Szcześniak
Okładka książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?
Radosław GajdaNatalia Szcześniak Wydawnictwo: GOOD IDEA pozostałe
pozostałe
GOOD IDEA
2023-01-01
2023-01-01
architektura historia architektury youtube vlog barok gotyk architektura modernistyczna

Okładka książki Kierunek Polska. Przewodnik młodego podróżnika Koryna Dylewska, Adam Dylewski
Kierunek Polsk... Koryna Dylewska, Ad...
Okładka książki Wino. Krótka historia szlachetnego trunku Renata Pawlak, Joanna Ziółkowska
Wino. Krótka h... Renata Pawlak, Joan...
Okładka książki Zew Cthulhu: Podręcznik Badacza Paul Fricker, Mike Mason, Sandy Petersen, Lynn Willis
Zew Cthulhu: P... Paul Fricker, Mike ...

Ciężko mi jest być tu obiektywną- działalność Radosława Gajdy oraz Natalii Szcześniak już od lat śledzę z ogromnym zaciekawieniem. Wiedza o architekturze i malarstwie, którą dzięki nim zdobyłam, jest absolutnie bezcenna. "Archistorie" napisane są w bardzo rzetelny, ale i przystępny sposób. Nie wszystkie rozdziały podobały mi się w jednakowym stopniu, ale każdy z nich pełen był wartościowych informacji. Polecam wszystkim, którzy interesują się architekturą i chcą w pewnym stopniu uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie. Nie jest do podręcznik czy kompendium wiedzy, ale jestem pewna, że każdy znajdzie w "Archistoriach" coś wartościowego

Uwielbiam słuchać i czytać o architekturze, więc książka pary Youtuberów wylądowała w liście do Mikołaja ;0
Pozycja ciekawa, wiele wyjaśniająca dla osób, które nie zetknęły się z podstawami, mimo, że temat nie jest mi obcy była to bardzo przyjemna lektura.
Jednak oczekiwałam, że staniemy przed konkretną budowlą i będziemy odkrywać jej historie, niuanse architektoniczne i zagadki.
Brakowało mi, że autorzy nie wchodzili do konkretnych, mniej dostępnych lub niedostępnych budynków prywatnych odkrywając ich wnętrza :)

Super sprawa dla osób, które chcą wejść w świat architektury. Książka pozwoliła mi postrzegać architekturę z zupełnie innej perspektywy. Pozycja napisana w lekki, przystępny sposób, a wszystkiemu towarzyszą wysokiej jakości ilustracje. Pomijając już samą treść - książka jest po prostu piękna, bardzo przypadł mi do gustu jej styl graficzny. Polecam :)

Książka nie odpowiada na postawione w tytule pytanie: jak odkrywać przestrzeń miast. Zamiast tego skupia się na znanych wszystkim ogólnikach, czym jest kamienica, czym jest wieżowiec itd. żadnego z tych tematów nie wyczerpuje, a sprowadza się jedynie do przytoczenia definicji i podania kilku przykładów. W mojej opinii standardowy podręcznik historii lepiej tłumaczy czym jest architektura gotycka (bo i taki podrozdział się tu znalazł). Muszę wspomnieć też o wątpliwych ocenach autorów różnych tworów architektonicznych wskazanych w książce - od ludzi z wykształceniem, którzy chcieliby promować architekturę oczekuję bardziej wyrazistych opinii, a nie jedynie powtarzania zdań innych architektów i przytaczania jak budynek został przyjęty przez publikę.
Rozdział poświęcony wieżowcom rozczarowujący i powielający zły gust.

• Przeczytane 2024
  • Architektura, Urbanistyka

Dodaj cytat z książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?