Oceń to

Judge This
Mamania
2018-05-22
2018-05-22

Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Nigdy po trupie Neal Adams, Rafael Albuquerque, Doug Alexander, Lee Allred, Michael Allred, Brent Anderson, John Arcudi, Mark Askwith, Brian Azzarello, Hilary Barta, Lee Bermejo, John Bolton, Philip Bond, Ivan Brandon, Ed Brubaker, Dave Bullock, Riccardo Burchielli, Blair Butler, Mike Carey, Tommy Castillo, Eric Cherry, Cliff Chiang, Michael Cho, Becky Cloonan, Darwyn Cooke, Denys Cowan, Dan Didio, Paul Dini, Danielle Dwyer, Nathan Edmondson, John Floyd, Nathan Fox, Sean Galloway, Alex Garland, Keith Giffen, Dick Giordano, Rafael Grampa, Rob Haynes, Adam Hughes, Rian Hughes, Victor Ibáñez, Geoff Johns, Dave Johnson, J.G. Jones, Michael William Kaluta, Chip Kidd, Paul Kupperberg, Derek Laufman, Jeff Lemire, David Macho, Howard Mackie, Jim Mahfood, Steve Mannion, Dwayne McDuffie, Don McGregor, Mike Mignola, Scott Morse, Olly Moss, Dean Motter, Sean Murphy, Dustin Nguyen, Alex Nińo, Troy Nixey, Ann Nocenti, John Ostrander, Jimmy Palmiotti, Ruben Pellejero, Scott Peterson, Will Pfeifer, Sean Phillips, Whilce Portacio, Jon Proctor, Javier Pulido, Joe Quinones, Rodney Ramos, Sal Regla, Joe Rivera, Paolo Rivera, Andrew Robinson, Kenneth Rocafort, Robert Rodi, Stephane Roux, Chris Samnee, Damion Scott, Ryan Sook, Dave Stewart, Dave Taylor, Kimo Temperance, Jill Thompson, Michael Uslan, John Watkiss, Len Wein, Chris Weston, Maris Wicks, Judd Winick, Marv Wolfman, William Wray, Danijel Žeželj
Batman Noir - ... Neal Adams, Rafael ...

Okładka książki Percy Jackson. Książka do kolorowania Rick Riordan, Keith Robinson
Percy Jackson.... Rick Riordan, Keith...
Okładka książki Kierunek Polska. Przewodnik młodego podróżnika Koryna Dylewska, Adam Dylewski
Kierunek Polsk... Koryna Dylewska, Ad...
Okładka książki Tajemnice Pętli Nils Hintze, Simon Stålenhag
Tajemnice Pętli Nils Hintze, Simon ...

Czy zdarzyło wam się przynajmniej raz oceniać coś tylko przez pryzmat pierwszego wrażenia?

"Pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę w tym, jak postrzegamy świat."

W książce "Oceń to" Chip Kidd porównuje i ocenia współczesny design. Możemy wraz z nim przyjrzeć się bliżej między innymi wykonaniu reklam, logom, różnym przedmiotom i danym miejscom. W lekki i zabawny sposób pokazuje jak ważne jest pierwsze wrażenie. Stara się to ukazać za pomocą prostych przykładów przede wszystkim zaczerpniętych ze swojego życia oraz pracy.

Bazując na tym co odczuwamy, widząc coś po raz pierwszy, oceniamy to, co nas otacza. Nic na to nie poradzimy. Żyjemy w czasach, w których obraz odgrywa kluczową rolę. To właśnie dlatego nasze umysły błyskawicznie reagują na to co widzą. Nieważne jednak, czy oceniamy, ważne, jak to robimy. Pierwsze wrażenie ma bardzo wielkie znaczenie. To ono bowiem decyduje, czy coś się wyróżnia, jakie mamy podejście do danej rzeczy, czy jesteśmy skłonni kupić produkt konkretnej marki.

Książka inspiruje czytelnika do spojrzenia na pewne rzeczy w całkiem odmieny sposób niż dotychczas. Dzięki swojej formie przekazu nadaje się idealnie także dla młodszych odkrywców ideii serii TED Books.

Oceńcie sami co o niej sądzicie.

"Pierwsze wrażenie odgrywa kluczową rolę w tym, jak postrzegamy świat."

Autor pisał o tym, na czym się zna, czyli na projektowaniu głównie okładek książek. Wiadomo, oceniamy. Tego się nie zmieni. On z tym też nie walczy, tylko pokazuje, jak podchodzi do konkretnego tematu. Właściwie to są wskazówki, jak interpretować projekty, jak on tworzy. Nic więcej.

Właściwie zacznę od końca swojej opinii. Ta książka jest rewelacyjna! I w tym momencie mogłabym postawić kropkę i tyle. Oczywiście nie zrobię tego. :) Chip Kidd projektant i pisarz, a przy tym również człowiek z ogromnym poczuciem humoru ( co na marginesie czyni jego książkę lekką, przyjemną i genialną :) ),stara się za pomocą prostych przykładów ze swojej pracy , jak również z życia codziennego , uzmysłowić czytelnikowi, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Przykłady, które omawia na potwierdzenie swojego zdania, dotyczą przede wszystkim jego projektów okładek. Oczywiście nie jest to jakieś wielkie odkrycie, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z mechanizmów pierwszego wrażenia. W czasach kultury obrazkowej najważniejsze jest to co widzimy. Autor natomiast stworzył coś bardzo nieoczywistego „Zagadkometr”, dzięki któremu wyjaśnia jak ważne znaczenie mają: przejrzystość i tajemnica. „ Zawiera miarkę, która w skali od 1 do 10 wskazuje balans między Klarownością i Jasnością przekazu (!) oznaczona cyfrą 1, a jego Nieoczywistością i Tajemniczością (?),która wyznacza liczba 10”. Wykorzystuje go we wszystkich przykładach w książce, by pokazać, że czasem lepiej działa na odbiorcę to pierwsze, a czasem to drugie, dlatego tak ważny jest wybór środka przekazu.

Jestem zachwycona tą małą niepozorną książką, jak również jej autorem. To niesamowite, że bycie kreatywnym może wiązać się z czerpaniem inspiracji z życia codziennego, dostrzeganiem czegoś, co dla niewielu jest godne uwagi lub ma znaczenie, co dla wielu jest tak oczywiste, że niedostrzegalne. Chip Kidd zainspirował mnie do tego, żeby zacząć baczniej przyglądać się wszystkiemu i wyciągać wnioski. W tym całym mechanizmie oceniania najważniejsze jest, jak to robimy, czym się kierujemy. Odsyłam Was również do wystąpienia autora na stronę www.ted.com , myślę, że od niego powinniście zacząć. Cieszę się, że Wydawnictwo Relacja zdecydowało się na wydawanie serii TED Books, bo te książki wiele uzmysławiają, rozszerzają spojrzenie na różne tematy. We mnie rozbudzają chęć poszerzania wiedzy i zobaczenia tego, co nieoczywiste. Czytajcie, naprawdę warto !

Kochani, przyznajcie się - jak to u Was jest z tym "ocenianiem książki po okładce"? Niby wszyscy jesteśmy zgodni, że nie należy powierzchownie oceniać drugiego człowieka - ale co jeśli chodzi na przykład o przedmioty (książki! 😊📚),miejsca lub komunikaty które są przez nas odbierane?

Chip Kidd - guru designu i światowej sławy projektant zajmujący się tworzeniem okładek dla Alfred A. Knopf zabiera nas w kolorowy i lekko pokręcony świat grafiki, oceniania i pierwszego wrażenia. Bo pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne i decyduje o naszym nastawieniu, postrzeganiu danego obiektu oraz jego ocenie.

Obrazy zdominowały współczesny świat - znaki drogowe, symbole wielkich korporacji, ostrzeżenia, znaki na banknotach - znamy je doskonale, bez problemu znajdziemy metro, publiczną toaletę, sklep konkretnej sieci, w mig odczytamy krzyczace do nas zewsząd informacje. Czy wiecie, że czytanie zachodzi nieświadomie? Wystarczy 1/5 sekundy aby nasz mózg coś przeczytał - chociaż to zbyt krótki czas, aby to świadomie zobaczyć! Nasze umysły są zaprogramowane do odczytywania informacji.

W TEDbooku "Oceń to." wraz ze zdobywcą Design Award oraz National Design Award będziemy oceniać! I to nie byle co! Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się ocenić klips do papieru, #icebucketchallenge lub zeznanie podatkowe? U boku dowcipnego Chipa Kidda nie ominą Was takie niecodzienne przygody! 😉

Książka ta ukazuje również jak działa umysł zdolnego i płodnego projektanta, który na swoim koncie ma już wiele powszechnie znanych okładek. Chip wyjaśnia na wybranych przykładach co zainspirowało go do stworzenia konkretnej grafiki, jak łączy się ona z danym tematem, czy jest raczej tajemnicza - a może zupełnie klarowna i w końcu jak w jej przypadku działa pierwsze wrażenie.

"Oceń to." jest rewelacyjną pozycją, spodoba się nie tylko fanom designu i tym, którzy pragnęli podglądnąć nieco rynek wydawniczy, ale i wszystkim tym, którzy lubią się dobrze bawić przy swojej lekturze!

Uważam, że cała koncepcja TED jest genialna! Książki, wykłady, prezentacje, spotkania, cała organizacja, to, że ludziom się CHCE i że mają tak piękny dar dzielenia się wiedzą - to jest po prostu niesamowite!

Dziękuję Wam Wydawnictwo Relacja za to, że Wam również się CHCE i że robicie tak dobrą robotę! 💪❤

Oceniacie książkę po okładce? W jakimś stopniu na pewno. W końcu wszyscy nieustannie oceniamy wszystko dookoła: miejsca, ludzi, posty, produkty. Żyjemy w kulturze obrazkowej. Nie od dziś wiadomo, że liczy się pierwsze wrażenie. Ile czasu potrzebujemy, żeby coś ocenić i żeby ktoś ocenił nas? Mówi się o 11 sekundach. Cóż, niewiele. O tym ciekawym, szczególnie w obecnych czasach, temacie dotyczącym oceniania pisze grafik i projektant książek Chip Kidd. Być może część z Was kojarzy jego nazwisko, bo projektuje on okładki książek m.in. Murakamiego, Mary Roach czy Olivera Sacksa. Książka ma ciekawą strukturę – na jednej stronie jest zdjęcie danej rzeczy zrobione przez autora, a na drugiej ocena designu danej rzeczy. Przyjrzymy się i ocenimy na zagadkometrze m.in. projekty opakowań, loga, akcje społeczne, miejsca, przedmioty, reklamy. Szczególnie jest to gratka dla moli książkowych, bo jak można się spodziewać, opisanych jest sporo książkowych okładek. Chociaż wszystkie oceny autora były ciekawe to ten aspekt zainteresował mnie najbardziej. Nie zdawałam sobie sprawy, że to aż tak fascynujący temat. A przecież niektóre okładki to małe dzieła sztuki. Jak zaprojektować okładkę, żeby zainteresowała czytelnika na tyle, żeby wziął ją do ręki i być może kupił? Czy lepiej, żeby była klarowna, czy może tajemnicza? Jak zgrać te dwa czynniki i sprawić, że okładka przyciągnie wzrok? Książka napisana jest w bardzo lekkim, zabawnym tonie i jak zwykle w serii TED Books podana w zwięzłej formie. Gorąco polecam, pozwala spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w zupełnie nowy sposób. Najlepiej oceńcie ją sami :)

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2019/10/chip-kidd-ocen-to.html

DESIGN I OCENIANIE DLA KAŻEGO

Jeśli czytacie moje recenzje, wiecie o mnie to i owo. Domyślacie się więc pewnie dlaczego sięgnąłem po niniejsze pozycje. Sprawa jest prosta, design sam w sobie nie szczególnie mnie fascynuje, ale jako człowiek, który od najmłodszych lat kochał rysować, siłą rzeczy musiałem liznąć temat. Czy na tyle, bym z zainteresowaniem złapał za te dwie pozycje? Pewnie nie, ale przekonały mnie dwie rzeczy. Mniej istotną był fakt, że miałem już kontakt z publikacjami TED i było to przyjemne doświadczenie, bardziej znaczący okazał się jednak fakt, że Kidd odwołuj się tu również do sztuki komiksu, a wystarczy rzucić okiem na recenzje na moim blogu, by wiedzieć, jak bardzo cenię tę gałąź sztuki. Ale nie żałuję, bo to naprawdę ciekawe pozycje, nieskomplikowane, łatwo przyswajalne i wciągające. I niech nie odstrasza Was podtytuł "dla nastolatków", bo oba tytuły spodobają się - i przydadzą - nie tylko im.

Treść. Co właściwie można w takim przypadku napisać o treści? Niezbyt wiele – design czy jak ktoś woli projektowanie to hasło, które rozumie się samo przez się. Jeśli nie, autor podaje swoją definicję: „to celowe planowanie, w wyniku którego formy, obrazy, słowa i znaczenia zostają połączone w taki sposób, by dało się osiągnąć konkretny cel”. Ale jakie słowa, jakie obrazy, formy i znaczenia i jak osiągnąć ów konkretny cel? O tym właśnie opowiada Chip Kidd (nie jest to jego prawdziwe nazwisko, ale dobry pseudonim to także element sztuki designu),który krok po kroku oprowadza nas po tej dziedzinie sztuki i pokazuje piękno, niezwykłość i kulisy nawet najbardziej denerwujących reklam.

Wybaczcie, że będzie to recenzja zbiorcza dwóch książek, ale ponieważ obie dotykają tej samej tematyki, utrzymują taki sam poziom i zrobione są przez jednego autora, byłbym zmuszony do powtarzania tych samych rzeczy, a nie o to przecież chodzi. Zarówno „Design dla nastolatków i nie tylko” jak i „Oceń to” to pozycje wzajemnie się uzupełniające, a zarazem doskonale nadające się do samodzielnej lektury, z których wniosek płynie jeden: „Cokolwiek robisz, nie mów stop”.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/06/start-design-dla-nastolatkow-ocen-to.html

DESIGN I OCENIANIE DLA KAŻEGO

• 0_chcę przeczytać - legimi
  • Nauka/Przyroda/Medycyna
  • Ted Books
  • M

Dodaj cytat z książki Oceń to